Lideri rus Navalny themelon partinë ‘Rusia e së Ardhmes’

Lideri rus Navalny themelon partinë ‘Rusia e së Ardhmes’

Lideri opozitar rus, Aleksei Navalny

Lideri opozitar rus, Aleksei Navalny ka themeluar partinë e re politike, megjithëse ai nuk mori pjesë në themelimin e partisë së tij, për shkak të dënimit me burg për organizimin e protestave kundër presidentit Vladimir Putin.

Partia e re do të quhet “Rusia e së Ardhmes”. Themelimi i kësaj partie u bë në një konventë të mbajtur në Moskë ka njoftuar Lybov Sobol, bashkëpunëtore e Navalnyt.

Sobol, përmes një postimi në Twitter ka thënë se:

Partia nuk është regjistruar ende formalisht në Ministrinë ruse të Drejtësisë. Qëllimet e partisë përfshijnë ndryshime të gjera dhe reforma reale, përfshirë këtu reforma në sistemin e drejtësisë duke luftuar korrupsionin, në mënyrë që paratë e buxhetit të mos shpenzohen në jahte dhe pallate.

Lybov Sobol, bashkëpunëtore e Navalnyt

Një gjykatë në Moskë e ka dënuar kritikun e Putinit, Aleksei Navalny me 30 ditë burgim, për shkak të organizmit të protestave anti-qeveritare më 5 maj.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është bërë sa duhet për rininë në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

'Rini, thueja kangës ma të bukur që di', Rama zgjedh poezinë e Migjenit si përkujtim për 8 dhjetorin

'Rini, thueja kangës ma të bukur që di', Rama zgjedh poezinë e Migjenit si përkujtim për 8 dhjetorin