Lideri rus Navalny themelon partinë ‘Rusia e së Ardhmes’

Lideri opozitar rus, Aleksei Navalny

Lideri opozitar rus, Aleksei Navalny ka themeluar partinë e re politike, megjithëse ai nuk mori pjesë në themelimin e partisë së tij, për shkak të dënimit me burg për organizimin e protestave kundër presidentit Vladimir Putin.

Partia e re do të quhet “Rusia e së Ardhmes”. Themelimi i kësaj partie u bë në një konventë të mbajtur në Moskë ka njoftuar Lybov Sobol, bashkëpunëtore e Navalnyt.

Sobol, përmes një postimi në Twitter ka thënë se:

Partia nuk është regjistruar ende formalisht në Ministrinë ruse të Drejtësisë. Qëllimet e partisë përfshijnë ndryshime të gjera dhe reforma reale, përfshirë këtu reforma në sistemin e drejtësisë duke luftuar korrupsionin, në mënyrë që paratë e buxhetit të mos shpenzohen në jahte dhe pallate.

Lybov Sobol, bashkëpunëtore e Navalnyt

Një gjykatë në Moskë e ka dënuar kritikun e Putinit, Aleksei Navalny me 30 ditë burgim, për shkak të organizmit të protestave anti-qeveritare më 5 maj.

  • Sondazhi i ditës:

    A mund ta bëjë SPAK vettingun e politikanëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

'Nuk gjen një copë letër', Rama i kërkon kryebashkiakve të ndjekin shembullin e Lezhës: Ka buxhetin më të madh të vendosur nga vetja për pastrimin