Kryeministri britanik Boris Johnson përballet me votë mosbesimi nga partia e tij

Kryeministri britanik Boris Johnson përballet me votë mosbesimi nga partia e tij

Boris Johnson

Kryeministri Boris Johnson u përball me një votë mosbesimi të hënën pasi një numër në rritje ligjvënësish në Partinë e tij Konservatore vunë në pikëpyetje autoritetin e liderit britanik mbi atë që është quajtur skandali "partygate", raporton Reuters. Megjithatë kryeministri britanik arriiti t'i 'mbijetonte' thirrjes kritike nga Partia e tij edhe pse 40% e tyre i dolën kundër. 

Përse u vu kryeministri në shënjestër të kritikave nga Partia e tij Konseravtore britanike: 

Johnson, i cili shënoi një fitore gjithëpërfshirëse zgjedhore në 2019, ka qenë nën presion në rritje pasi ai dhe stafi mbajtën festa të mbushura me alkool në zyrën dhe rezidencën e tij në Doëning Street, kur Britania ishte nën bllokime të rrepta për shkak të COVID-19.

Ai u prit me një kor talljesh dhe brohoritjesh në ngjarjet për të festuar Jubileun Platinum të Mbretëreshës Elizabeth ditët e fundit.

Të hënën, Johnson dikur në dukje i padiskutueshëm u kritikua gjithashtu nga aleati Jesse Norman, një ish-ministër i vogël, i cili tha se kryeministri 57-vjeçar që qëndronte në pushtet fyen elektoratin dhe partinë.

"Ju keni kryesuar një kulturë të shkeljes së rastësishme të ligjit në 10 Doëning Street në lidhje me COVID," tha ai, duke shtuar se qeveria kishte "një shumicë të madhe, por jo plan afatgjatë".

Norman është një nga një numër në rritje i ligjvënësve konservatorë që thotë publikisht se Johnson ka humbur autoritetin e tij për të qeverisur Britaninë, e cila po përballet me rritjen e çmimeve, rrezikun e recesionit dhe kaosin e udhëtimeve të shkaktuar nga greva në kryeqytetin Londër.

Jeremy Hunt, një ish-ministër i shëndetësisë që kandidoi kundër Johnson për udhëheqje në 2019, tha se partia e dinte se po dështon vendin.

 "Vendimi i sotëm është ndryshim ose humbje," tha ai. "Unë do të votoj për ndryshim."

Një shumicë e 359 ligjvënësve konservatorë - të paktën 180 - do të duhet të votojnë kundër Johnson që ai të hiqet, një nivel që disa konservatorë thonë se mund të jetë i vështirë për t'u arritur, duke pasur parasysh mungesën e një pasuesi të dukshëm.

Nëse kalohet, atëherë do të ketë një garë drejtuese për të vendosur zëvendësimin e tij, e cila mund të zgjasë disa javë.

Graham Brady, kryetar i Komitetit të vitit 1922 që përfaqëson ligjvënësit konservatorë, tha se një votim do të mbahej midis orës 6 pasdite dhe 20:00 (1700-1900 GMT) dhe rezultati do të shpallej më vonë të hënën.

Në atë që mund të shqetësojë ekipin e Johnson, ai tha se nuk ishte në dijeni të "ndonjë fushate të orkestruar" për të rrëzuar kryeministrin, gjë që sugjeron një rebelim më spontan se sa ata që kanë rrëzuar liderët në të kaluarën.

Një zëdhënës i zyrës së Johnson's Doëning Street tha se votimi "do t'i lejonte qeverisë të vendosë një vijë dhe të ecë përpara" dhe se kryeministri mirëpriti mundësinë për të paraqitur çështjen e tij para ligjvënësve.

Johnson, një ish-kryebashkiak i Londrës, u ngrit në pushtet në Ëestminster si fytyra e fushatës së Brexit në një referendum të 2016-ës dhe mbajti një qëndrim të ashpër sapo ishte në pushtet.

Jacob Rees-Mogg, ministër i mundësive për Brexit, i tha Sky Neës se përfundimi i largimit të Britanisë nga Bashkimi Evropian do të ishte "në rrezik të konsiderueshëm pa nxitjen dhe energjinë e tij".

Johnson ka mbyllur 'brirët' me Brukselin mbi Irlandën e Veriut, duke ngritur mundësinë e më shumë barrierave për tregtinë britanike dhe liderët alarmues në Irlandë, Evropë dhe Shtetet e Bashkuara në lidhje me rreziqet ndaj marrëveshjes së paqes të provincës të vitit 1998.

Ministrat kanë qenë gjithashtu të munduar të vënë në dukje atë që ata e përshkruajnë si pikat kryesore të administratës së Johnson - duke thënë se përhapja e shpejtë e vaksinave për COVID-19 nga Britania dhe përgjigja e saj ndaj pushtimit rus të Ukrainës dëshmoi se kryeministri mund të merrte "vendimet e mëdha".

"Unë jam duke e mbështetur atë sot dhe do të vazhdoj ta mbështes ndërsa ne fokusohemi në rritjen e ekonomisë, trajtimin e kostos së jetesës dhe pastrimin e mbeturinave të COVID," tha ministri i financave Rishi Sunak në Tëitter në një shprehje koreografike të mbështetjes.

Në letrat e dërguara ligjvënësve konservatorë, Johnson gjithashtu bëri të njëjtën gjë, duke u kërkuar atyre që ta mbështesin atë.

Johnson, ose pasardhësi i tij i mundshëm, përballet me një sërë problemesh. Familjet britanike po përballen me shtrydhjen më të madhe të kostos së jetesës që nga fillimi i regjistrimeve në vitet 1950, me çmimet e ushqimeve dhe karburanteve në rritje ndërsa pagat vonojnë.

Për disa konservatorë, Johnson është fajtor për shpërdorimin e një mazhorance të madhe, i paaftë ose jo i gatshëm të vendosë axhendën pasi u pengua nga skandalet.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:38
Johnson i mbijeton mocionit të mosbesimit nga Partia e tij! 40% e deputetëve votojnë kundër kryeministrit britanik

Johnson i mbijeton mocionit të mosbesimit! 40% e deputetëve votuan kundër kryeministrit britanik

Kryeministri britanik Boris Johnson arriti t’i mbijetojë një mocioni mosbesimi nga Partia e tij Konservatore, duke siguruar mbështetje të mjaftueshme në partinë e tij për të qëndruar në detyrë pavarësisht revoltës së zemëruar brenda konservatorëve të partisë së tij që ka të ngjarë ta dobësojë atë si udhëheqës dhe të ngjallë pasiguri për të ardhmen e tij.

Ai e fitoi votëbesimin me 211 vota pro dhe 148 vota kundër.

Kjo do të thotë se më shumë se 40% e deputetëve konservatorë votuan kundër Johnson.

Johnson ishte përballur me muaj të tërë me vështirësi për të lënë pas skandalet për shkeljen e rregullave, në veçanti për festat në godinat qeveritare gjatë masave izoluese për COVID-19.

Ai fitoi mbështetjen e 211 prej 359 ligjvënësve konservatorë, më shumë se shumica e thjeshtë e nevojshme prej 180 votash për të mbetur në pushtet, por gjithsesi numri i atyre që votuar për ta rrëzuar, 148 ligjvënës, ishte i konsiderueshëm.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

Rama me Zelenskyn: Shpesh mbështetja ushtarake për Ukrainën ngec, Putin nuk ndalet as një sekondë! Po merr jetë në mënyrë të pamëshirshme

Rama me Zelenskyn: Shpesh mbështetja ushtarake për Ukrainën ngec, Putin nuk ndalet as një sekondë! Po merr jetë në mënyrë të pamëshirshme