Gjykata e Lartë i shuan shpresat për liri Safet Bajrit! Lë në fuqi dënimin me 6 vite e 6 muaj burg për 'të fortin' e Shkodrës

Gjykata e Lartë i shuan shpresat për liri Safet Bajrit! Lë në fuqi dënimin me 6 vite e 6 muaj burg për 'të fortin' e Shkodrës

Safet Bajri

Gjykata e Lartë ka vulosur dënimin për Safet (Rustem) Bajrin duke lënë në fuqi dënimin me 6 vite, 6 muaj e 19 ditë burg. Dënimi u dha nga drejtësia belge e cila është konvertuar në Gjykatën e Shkodrës dhe po shlyhet në Shqipëri. 

Gjykata e Shkallës së Parë dha vendimin për 8 vite burg për kreun e bandës së Bajrave në Shkodër, Safet Bajrin por Apeli vendosi 6 vite, 6 muaj e 19 ditë burg që është lënë në fuqi duke i shuar shpresat për liri. Ai u arrestua në vitin 2018 në kuadër të operacionit “Oazi”.

Më parë, ka kërkuar lirimin me kusht duke garantuar drejtësinë se nuk do të përfshihet më në krime. Safet Bajri u arrestua për llogari të drejtësisë belge, pasi akuzohet pwr disa vepra penale.

Arrestimi i tij u krye mbrëmjen e 20 shtatorit 2018 në zonën e ‘Xhamllikut’ nga policia e kryeqytetit në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda dhe prokurorinë e Shkodrës ndërsa aksioni ende vijon. Operacioni nisi atë pasdite rreth orës 17:00 në Tiranë dhe Shkodër njëkohësisht për të goditur fisin Bajri dhe u arrestuan 11 persona.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Berdica: 13/07/2022 13:25

  bash ne kohe per zgjedhje po del ky peshkatari

  Përgjigju
 • Dardan: 13/07/2022 12:04

  As 1 vit për person te vrarë?

  Përgjigju
 • Beni: 13/07/2022 12:03

  Ca turpi, me 100 vepra penale dhe grup kriminal, Denohet vetem ky 6 vjet, Dhe me 2-3 vjet max del jashte dhe vazhdon Gjobat e krimet me keq!!! Shtet plere jo sot por ka 30 vjet shtet kriminal.

  Përgjigju
 • bela: 13/07/2022 11:49

  keta duhen denuar me burgim te perjetshem....

  Përgjigju
  • ALB Patriot: 13/07/2022 12:40

   Shume dakort! Dhe ne izolim.

 • Sondazhi i ditës:

  Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Sindikata në Greqi grevë 24 orëshe kundër ligjit të punës! Kaos në Athinë, Selanik e Pire, protestuesit bllokojnë rrugët

Sindikata në Greqi grevë 24 orëshe kundër ligjit të punës! Kaos në Athinë, Selanik e Pire, protestuesit bllokojnë rrugët