Liria e mediave, OKB: Mos keqpërdorni masat kufizuese të pandemisë për të penguar gazetarët

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres

Në Ditën Ndërkombëtare të Lirisë së Shtypi, OKB ka reaguar duke thënë se gazetarët nuk duhet të pengohen të bëjnë punën e tyre. Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres tha se janë pikërisht këto gazetar do të frenojnë edhe infodeminë dhe përhapjen e lajmeve të rreme, që është gjithmonë e në rritje në këtë kohë pandemie.

Guterres u bëri thirrje qeverive në gjithë botën që të garantojnë sigurinë e gazetarëve gjatë pandemisë COVID-19 dhe të mos keqpërdorin masat kufizuese për të penguar gazetarët të bëjnë punën e tyre.

“Ndërsa pandemia përhapet, ajo ka shkaktuar një pandemi të dytë, atë të keqinformimit, nga këshillat e dëmshme shëndetësore tek teoritë e dëmshme të konspiracionit. Media ofron antidotën ndaj kësaj vale: lajme dhe analiza të verifikuara, shkencore, mbështetur në fakte. Por që kur filloi pandemia, shumë gazetarë po bëhen objekt i shtimit të kufizimeve dhe ndëshkimeve, për arsyen e vetme se po bëjnë punën e tyre. Kombet e Bashkuara e pranojnë se është e nevojshme që të kufizohet udhëtimi për të luftuar virusin, por tha se masat shtrënguese “nuk duhet të keqpërdoren” që të pengojnë gazetarët të bëjnë punën e tyre", u shpreh Guterres.

I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A i ka përmbushur pritshmëritë Reforma në drejtësi?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Fashion Group Albania tani edhe online, gjeni mbi 20.000 artikuj për të gjithë familjen nga 10 marka botërore