Lista e zezë e SHBA/ Pasi i shpalli 'non grata', DASH 'çon' Berishën dhe familjen e tij në Kongresin Amerikan

DASH ka publikuar listën e personave të shpallur "non grata" gjatë viti 2021 dhe ia ka dorëzuar atë Kongresit Amerikan. Në listë është publikuar edhe emri i Sali Berishës dhe familjarëve të tij, bashkëshortes Liri Berisha dhe dy fëmijëve Shkëlzen dhe Argita Berisha, të cilët u shpallën "non grata" më 19 maj 2021. Njoftimi është në faqen e vet të internetit të DASH , së bashku me emrat e personave të tjerë të shpallur "non grata" në botë, të cilët akuzohen për korrupsion dhe shkelje të rënda të të drejtave të njeriut. Emri i Sali Berishës dhe familjarëve të tij është i listuar me të korruptuarit nga Bullgaria, Paraguai, Namibia dhe Guatemala.

Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken bëri me dije  më 19 maj se ish-presidenti dhe ish-kryeministri Sali Berisha dhe familja e tij janë futur në listën e zezë nga SHBA. Sipas Blinken aktet të korruptuara të Sali Berisha kanë minuar demokracinë në Shqipëri. Në njoftimin e posaçëm të bërë në faqen zyrtare të DASH thuhet se ky vendim ndaj Berishës vjen pasi në funksionin e tij si kryeministër i Shqipërisë, Berisha është përfshirë në akte korruptive si keqpërdorimi fondeve publike dhe ndërhyrje me proceset publike duke përdorur fuqinë për përfitime personale, dhe pasurimin e aleatëve politik përfshi familjen në kurriz të konfidencës publike të qeverisë  shqiptare dhe institucioneve.

Vetë Berisha i është kundërpërgjigjur shpalljes  'non grata' me një padi ndaj Antoni Blinken në një gjykatë në Francë, ndërsa shton se  vendimi është pa asnjë bazë konkrete dhe ‘gjen fajtor’ multimiliarderin George Soros se ka lobuar kundër tij.

Lista e DASH për të persona 'non grata' për 2021 të përfshirë në korrupsion gjatë Prill 2021-Qershor 2021 .

I.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • @Trnakop: 08/10/2021 03:24

  Kur do behen publike akuzat dhe provat kundra berishes? Nese ligji i edvinkes calon per t’u zbatuar ne prani te provave, atehere edhe edvinka se bashku me gjithe pjeshkerine e ballkanit duhet te rrasen strasburg ose ne hage ose pse jo, edhe ne Rec per dhunim te te drejtave te njeriut.

  Përgjigju
 • Trnakop Kacija: 07/10/2021 15:48

  Ky ( keta gjithe familja) jane si minjt ne gracke tani me - skq shpetim vec vonim.

  Përgjigju
  • O tej: 07/10/2021 16:42

   Familje gjirizash familje mafioze familje legenesh

 • Sondazhi i ditës:

  Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

VIDEO/ Moti i keq, det i çmendur në Durrës! Anijet e vogla tërhiqen të gjitha në mol