Llogaritjet e superkompjuterit, Franca do bëhet kombëtarja e tretë që fiton dy herë radhazi Botërorin

Llogaritjet e superkompjuterit, Franca do bëhet kombëtarja e tretë që fiton dy herë radhazi Botërorin

Franca duke festuar Botërorin në 2018

Franca ka mundësinë që në dhjetor të bëhet kombëtarja e tretë që arrin të ruajë titullin kampione bote. Të paktën kështu e përllogaritur një superkompjuter skuadrën e ‘gjelave’, që në 2018 mposhti Kroacinë në finalen e Botëriorit dhe duke e fituar për herë të dytë atë.

Algoritmi në fjalë e stimuloi shortin e të gjithë turnout 1000 herë dhe renditi fituesit sipas një probaliteti ku Franca e kishtë 17.93%. Më pas vjen Brazili dhe sipas superkompjuterit vendi i tretë është Spanja.

Nëse Franca e fiton Botërorin e Katarit bëhet skuadra e treta pas Brazilit dhe Italisë që e ruan trofeun, ndërsa më poshtë është lista me përqindjet që kanë të gjithë kombëtaret për t’ia dalë në dhjetor.

LISTA E PLOTË:

=29. Kosta Rika – 0%
=29. Arabia Saudite – 0%
=29. Kameruni – 0%
=26. Tunizia – 0.01%
=26. Moroku – 0.01%
=26. Kanada – 0.01%
=24. Gana – 0.02%
=24. Australia – 0.02%
23. Ekuador – 0.17%
22. Senegal – 0.19%
21. Serbia – 0.24%
=20. Korea e Jugut – 0.35%
=20. Katar – 0.35%
19. Uells – 0.41%
18. USA – 0.46%
17. Japoni – 0.48%
16. Iran – 0.60%
15. Poloni – 0.82%
14. Zvicër – 1.00%
13. Meksikë – 1.37%
12. Uruguaj – 1.48%
11. Danimarkë – 2.03%
10. Kroacia – 2.31%
9. Portugali – 5.11%
8. Argjentina – 6.45%
7. Gjermani – 7.21%
6. Holanda – 7.70%
5. Belgjika – 7.90%
4. Anglia – 8.03%
3. Spanja– 11.53%
2. Brazil – 15.73%
1. Francë – 17.93%

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Dosja ‘21 janari’ drejt SPAK, Gjykata e Lartë vendos sot! Thirrja e Strasburgut për drejtësi: Krim shtetëror, të hetohet

Dosja ‘21 janari’ drejt SPAK, Gjykata e Lartë vendos sot! Thirrja e Strasburgut për drejtësi: Krim shtetëror, të hetohet