LONDËR/ Arrestohet oligarku rus për pastrim parash dhe mashtrim, më pas lirohet me kusht

LONDËR/ Arrestohet oligarku rus për pastrim parash dhe mashtrim, më pas lirohet me kusht

Oficerët që hetojnë aktivitetin e mundshëm kriminal nga oligarkët kanë arrestuar një biznesmen të pasur rus në shtëpinë e tij në Londër nën dyshimin për pastrim parash. 

58-vjeçari, emri i të cilit nuk bëhet i ditur, u mbajt të enjten nga Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) me dyshimin për vepra penale, duke përfshirë pastrim parash, komplot për të mashtruar Ministrinë e Brendshme dhe komplot për të kryer dëshmi të rreme, raportojnë mediat e huaja.

Një 35-vjeçar, i cili punon në rezidencë, u arrestua aty pranë me dyshimin për pastrim parash dhe pengim të një oficeri, pasi u pa duke u larguar me një çantë me mijëra paundsh cash.

Një burrë i tretë, 39 vjeç, i cili është ish-i dashuri i partnerit aktual të biznesmenit, u arrestua në shtëpinë e tij në Pimlico, Londër, për vepra që përfshijnë pastrim parash dhe komplot për mashtrim.

Sipas raportimit të policisë, të tre personat e arrestuar janë liruar me kusht.

NCA tha se më shumë se 50 oficerë u përfshinë në operacionin në pronën e biznesmenit në Londër, ku u sekuestruan shumë pajisje dixhitale dhe një sasi e konsiderueshme parash.

NCA gjithashtu tha se ky është operacioni i fundit i kryer si pjesë e përpjekjeve të saj për të penguar aktivitetet e figurave të korruptuara të biznesit ndërkombëtar dhe mundësive të tyre.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Vedat Muriqi 'ia merr dorën' Real Madridit, Mallorca fiton kundër 'Galaktikëve'

VIDEO/ Vedat Muriqi 'ia merr dorën' Real Madridit, Mallorca fiton kundër 'Galaktikëve'