Londra e Conte-s, Tottenham kthehet të luftojë për Champions-in! Reali 'masakron' Levante-n, Vinicius realizon 'tripletë'

Tottenham-i i Antonio Conte-s është rikthyer bindshëm në luftën për të siguruar një vend në Champions League dy javë para mbylljes së kampionatit. ‘Spursat’ kanë fituar me rezultatin e pastër 3-0 derbin kundër Arsenal, duke shkuar vetëm 1 pikë larg ‘topçinjve’ që mbajnë vendin e katërt në renditjen e Premier League.

Harry Kane zhbllokoi i pari me penallti para se Holding të lehtësonte punën e Tottenham, duke lënë Arsenalin me një lojtar më pak në fushë. Më tej deri në fundin e pjesës së parë sërish Kane dyfishoi shifrat para se në pjesën e dytë Soon të vuloste rezultatin përfundimtar. Për koreanojugorin ky ishte goli i 21 këtë sezon teksa asnjë prej tyre nuk është realizuar me penallti. Megjithatë ai është në luftë për trofeun e golashënuesit me Salah, i cili ka gjetur 22 herë rrugën e rrjetës.

Ndërkohë në La Liga Reali është rikthyer të fitojë dhe këtë e ka bërë duke ‘masakruar’ 6-0 Levante-n. ‘Galaktikët’, që prej dy javësh kanë siguruar titullin kampion, nisën serinë e golave që në minutën e 13 me Mendy-n, ndërsa derisa skuadrat të shkonin në pushim realizuan edhe Benzema me Rodrygo-n.

Pjesa e dytë ishte totalisht e ‘yllit’ Vinicius Junior, i cili kompletoi ‘tripletën’ personale. 21-vjeçari mrekulloi ‘Bernabeun’, ndërsa kapi shifrën e 17 golave në La Liga këtë sezon.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Presidenti i ri do zgjidhet me konsensus?×

Lajmi i fundit

John

Eurovizioni 2022, një mesazh për paqen, më tepër se sa një fitore për muzikën