Lorik Cana dhuron bustin e Skënderbeut për qytezën arbëreshe në Itali: Në rrugëtimin e mbrojtjes së trashëgimisë kulturore

Lorik Cana dhuron bustin e Skënderbeut për qytezën arbëreshe në Itali: Në rrugëtimin e mbrojtjes së trashëgimisë kulturore

ish-kapiteni i Kombëtares Shqiptare të futbollit, Lorik Cana, ka përuruar ditën e sotme bustin e heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti “Skënderbeu”, në qytezën arbëreshe Fllkunarë, të provincës Kozenca,  në Itali.

Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, Cana shprehet se busti është vepër e artistit nga Kosova, Asim Lokaj dhe dhuratë e fondacionit të tij, "Lorik Cana 5 Foundation”, që ka si qëllim promovimin e vlerave historike  shqiptare dhe jo vetëm.

Të pranishëm në inaugurimin e vendosjes së bustit ishin Ambasadorja e Kosovës në Itali, Lendita Haxhitasim dhe kryetari i Bashkisë Fallkunarë, Françesko Kandreva.

“Në rrugëtimin e mbrojtjes së trashëgimisë kulturore dhe bindjen se bashkë jemi një gjak, një gjuhë, një besë, mbërritëm deri në Fallkunarë në qytezën arbëreshe në provincën e Kozencës për të vendosur bustin e Gjergj Kastriot Skënderbeut, vepër e artistit kosovar Asim Lokaj dhe dhurim i Fondacionit “Lorik Cana 5”.

Heroi ynë kombëtar tashmë nderohet në sheshin “Scanderbeg” të Fallkunarës.

Një falënderim i veçantë për mbështetjen shkon për Ambasadore e Kosovës në Itali Znj. Lendita Haxhitasim dhe Kryetarin e Bashkisë Fallkunarë Z. Françesko Kandreva”,- shkruan Cana.

K.M/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Amnistia do votohet në Kuvend, a duhen falur protestuesit e opozitës?×

Lajmi i fundit

Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta gazetarja Afërdita Selimi

Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta gazetarja Afërdita Selimi