LSI akuza KQZ: Raporti i pajisjes së votimit elektronik nuk ishte në kutitë e hapura sot, u fut dorazi sot nga administrata zgjedhore (VIDEO)

LSI ka hedhur akuza ndaj KQZ duke thënë se me hapjen e 24 kutive sot të materialeve zgjedhore për qarkun berat ka ndërhyrë duke futur nga jashtë  materiale q nuk ishin më parë aty. Sekretari i Përgjithshëm të LSI, Endrit Braimllari tha se vjedhja e qeverisë nuk ndali më 25 prill, por vijoi edhe sot duke futur materiale nga jashtë, duke thënë  se raporti i pajisjes elektronike nuk ndodhej në kuti por u fut dorazi nga jashtë nga anë e administratës së KQZ duke kompromentuar të gjithë procesin.

Gjithashtu Brahimllari shprehet se hapja e kutive të sotme vërtetoi se pretendimet e drejta të LSI se iu vodh mandati nga PS është e drejtë dhe se skema e manipulimit të procesit zgjedhor është përdorur edhe përmes teknologjisë që duhet të ishte një garanci në këtë proces.

“Hapja e kutive të Beratit tregon qartë masakrën elektorale të 25 prillit. Rilindja, jo vetëm përdori administratën publike, Policinë e Shtetit, grupet e strukturuara kriminale por dhe ka ndërhyrë në proces duke deformuar vullnetin e qytetarëve brenda në kuti. Hapja e kutive të sotme vërtetoi pretendimet e drejta të Lëvizjes Socialiste për Integrim se mandati i Beratit dhe jo vetëm është grabitur nga Partia Socialiste. Sot, u bë e qartë për të gjithë shqiptarët skema e manipulimit të procesit zgjedhor duke përdor edhe teknologjinë e cila duhet të ishte një garanci në këtë proces. Vetëm në Berat u vërtetua se të paktën 19 shtetas kanë votuar 53 herë, skemë kjo e cila është përdorur në të gjitha qarqet e vendit duke manipuluar procesin e zgjedhjeve.Nga hapja e kutive, u pa qartë se ka më shumë fletë votimi sesa vetë numri i votuesve. Pra, qartazi kutitë janë mbushur duke përdorur çdo strukturë në funksion të qeverisë. Këto manipulime, vërtetojnë qartazi se në procesin e 25 prillit, Rilindja jo vetëm deformoi vullnetin e qytetarëve por dhe i vodhi zgjedhje duke ndërhyrë drejtpërdrejtë në kuti. Lëvizja Socialiste për Integrim do të bëjë publike, fakte të tjera sesi ky proces është manipuluar përpara ditës së votimit, ekzekutuar gjatë procesit të votimit dhe ka vazhduar hapur në KQZ.KQZ ka futur sot duart në kutitë e materialeve zgjedhore. Ka futur nga jashtë materiale që nuk janë në kutinë e materialeve zgjedhore. Raporti i pajisjes elektronike i konfirmuar edhe nga numëruesit socialistë në Berat, njëkohësisht edhe nga hapja e kutive nuk ndodhej në kutitë e materialeve zgjedhore por është futur dorazi nga jashtë nga ana e administratës së KQZ duke kompromentuar të gjithë procesin’, tha Brahimllari

KQZ tha ditën e sotme se janë vetëm 2 rastet e dyshimta në Berat dhe 2 të tjera në Qarkun Gjirokastër që mund të kenë qenë tentativa për votim të dyfishtë.  Në raportin e KQZ thuhet gjithashtu se janë 54 rastet e tjera kur një person ka vënë shenjën e gishtit më shumë se 2 herë. Ndërkohë që në Gjirokastër janë 70 zgjedhës. Këto shifra tregojnë se fenomeni, më shumë sesa tentativë për votim të dyfishtë kanë qenë problematike teknike. Jo domosdoshmërish këto raste tregojnë se janë raste të votimit të dyfishtë, megjithatë do të jetë në dorën e KAS nëse këto të dhëna do të përbëjnë argument për rinumërim.


Lajmi kryesor:

Ankimi i LSI/ KAS shqyrton 24 kuti të Beratit, vetëm 2 raste të dyshuara për votim të dyfishtë! Asnjë problematikë që çon në ndryshim të rezultatit, të mërkurën vendimi për rinumërim ose jo


I.K./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A bënë zgjedhjen e duhur demokratët duke konfirmuar Lulzim Bashën në krye të PD-së?×

Lajmi i fundit

John

Zgjedhjet që shpallën një gënjeshtar të certifikuar