Luan Rama: Për LSI nuk është problem sistemi, por pandëshkueshmëria e vjedhjes së votës

Nënkryetari i LSI, Luan Rama tha se për LSI nuk ka asnjë problem me sistemin dhe se nuk beson se zgjidhja e problemeve me reformën zgjedhore në vend do të zgjidhen me ndryshimin e sistemit. Sipas tij opozita i ka paraqitur kërkesat që garantojnë legjitimitetin e votës dhe nëse nuk ka një ndëshkim të atyre që e cenon votën e lirë, nuk do të ndryshojë asgjë në vend as nëse vendoset sistemi danez apo çfarëdo sistemi tjetër.

"Për LSI nuk është problem sistemi, jemi 12 para asaj që artikulohet sot ku kemi kundërshtuar me forcë kundër sistemit që është sot. Por pavarësisht faktin se çfarë sistemi do të zgjedhim, e keqa nuk qëndron te sistemi, por defektin më të madh e ka te garantimi i cilësisë së zgjedhjeve me standarde që të ketë vlerë vota e qytetarëve. Edhe me sistem danez nëse ndjekim praktika me grupe kriminale si në 2017 nuk do të ndryshojë asgjë. Edhe në tryezën politike zgjedhore kemi ofruar garantimin e kushteve që kanë legjitimin e votës së qytetarit. Pandëshkueshmëria ndaj atij që ka vjedhur votën çfarë garancie ka sistemi zgjedhor. Reforma Zgjedhore duhet të garantojë dhe dënimin e atij që cenon vullnetin e zgjedhësve. Policisë sonë sot nuk i besojmë dot të sigurojë standardin në zgjedhje. Prekja e kushtetutës prek atë por edhe elementë të tjerë. Në vlerësimin tim personal mendoj se kushtetuta duhet të bëhet nga e para. Edhe me sistemin danez edhe atë me lista të hapura, nga çdo pikëpamje,  vulën dhe firmën e ka kryetari i partisë. Njerëz me para, pushtet e blinin me para votën. Asnjë kryetar partie nuk do të pranonte që X individ të dilte me vota më të larta se ai", tha Luan Rama.

 

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • raul: 22/05/2020 10:41

  E mbani mend doganierin e leshitlikes ne Koplik qe u kap ne zgjedhjet e 2017 nga policia me makinen me leke te paketuara ne zarfa dhe u ndante njerzve ne malesi te madhe dhe ne Koplik ne kembim te votes se ashtu i kishte mesuar Nafije Dybeku i leshitlikes per te blere vota me lope, gjela deti, para sic i blene ne Fier kur nxoren 4 mandatet e arta. Kjo cizmeparticke ka lene nam ne gjithe shqiperine duke blere vota se si arriti ne 18 deputete nje force qe sot ka arritur ne minimumin historik 0.01 % pra ajo nuk mer asnje deputet ne zgjedhjet e ardheshme.

  Përgjigju
 • Daku: 22/05/2020 10:40

  Po kur del dhe ky perversi biseksual qe i rrotullon syte si fallxhore... O Leone kone ... O pleher leshelije... Turpi Zotit... Hajdut xhepash qe ska punuar nje dite... Vetem rri si vemje ..yyyyt qelbesire

  Përgjigju
 • ligji: 22/05/2020 10:30

  ik or pocaqi, funderrine, qe len nga 80 mije euro nate neper kazino...paret tona o qelbesire njeri !

  Përgjigju
 • Tarasi: 22/05/2020 10:14

  shume mire e ke thene...se duhet te qihet motra ty te parit ../...

  Përgjigju
 • Tosi: 22/05/2020 07:18

  Do ta shohesh vitin tjeter dhjete muaj me vone o Luan qimeuriqi se sa do perkrahesh nga populli . Me zhgerryerjen neper rruget e Tiranes te Nafije Dybekut keni humbur cdo shans per te hyre ne parlament se ne pushtet as mos e enderroni. Cizmeparticka e ministrave dhe drejtoreve superhajdute ne koshin e plehrave te historise.i shkofshi prapa gerdalles bordello 80 vjecare o fytyrat me te urryera te planetit.

  Përgjigju
 • XXX: 21/05/2020 23:53

  LSI parti suoer hajdute qe vetem me te vjedh i ka votat, po ben viktimen.

  Përgjigju
 • life: 21/05/2020 22:28

  esht per te qeshur.po ju te LSI jeni kampion te blerjes se votes

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Pas 5 vitesh mungesë Adele ngjitet përsëri në skenë! Tregon emocionet e rikthimit