Lufta/ Beteja për Donbasin mund të jetë një pikë kthese, është një betejë që të dyja palët duhet ta fitojnë

Lufta/ Beteja për Donbasin mund të jetë një pikë kthese, është një betejë që të dyja palët duhet ta fitojnë

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës ka hyrë në një fazë të dytë, potencialisht vendimtare, me një sulm të ri rus në lindje që shënon provën më të madhe ende për mbrojtësit ukrainas.

Volodymyr Zelensky, presidenti i Ukrainës, përdori një fjalim video të natës të hënën për të deklaruar se "trupat ruse kanë filluar betejën për Donbasin", shkruan Sky News.

Ai tha: "Një pjesë shumë e madhe e të gjithë ushtrisë ruse tani është e përqendruar në këtë ofensivë. Pavarësisht se sa ushtarë rusë janë shtyrë atje, ne do të luftojmë. Ne do të mbrohemi."
Komentet sinjalizuan se një ofensivë e përqendruar ruse në lindje tani është duke u zhvilluar, me të dyja palët të vetëdijshme se kushdo që fiton betejën mund të diktojë drejtimin e ardhshëm të luftës.

Ukraina tashmë i ka dhënë Rusisë një goditje të rëndë duke i detyruar trupat e saj të braktisin një përpjekje për të kapur kryeqytetin Kiev.

Nëse forcat ukrainase mund t'i pengojnë ushtarët rusë të arrijnë objektivat e tyre në lindje, kjo do të forconte ndjeshëm dorën e Ukrainës në bisedimet e paqes, përveç nëse presidenti Vladimir Putin, zgjedh të përshkallëzohet edhe më tej duke lëshuar një sulm bërthamor, shton më tej Sky News.

Për Rusinë, në të kundërt, marrja e kontrollit të Donbasit, i cili përfshin rajonet e Donetskut dhe Luhanskut, është jetik për rikuperimin e vrullit në një luftë që është përfshirë nga pengesat, humbjet dhe dështimet për trupat ruse.

Suksesi rus në lindje gjithashtu ka të ngjarë të inkurajojë Putinin të dërgojë forcat e tij në veri për të përfunduar një kapje të plotë të vendit, duke rrëzuar qeverinë në Kiev.

Zyrtarët perëndimorë ende besojnë se ky është objektivi përfundimtar i pushtimit të Rusisë.

Kjo do të thotë se aksionet nuk mund të jenë më të larta, përfundon Sky News.
 


Lajmi kryesor:

Biden thirrje aleatëve: Sanksione të reja dhe izolim të Rusisë! Moska propozon armëpushim në fabrikën e çelikut! Bombardohet një spital afër Mariupolit, 300 njerëz nën rrënoja


G.B./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Protestat masive në Izrael, Biden thirrje Netanjahut: Hiq dorë nga plani për ndryshime në gjyqësor

Protestat masive në Izrael, Biden thirrje Netanjahut: Hiq dorë nga plani për ndryshime në gjyqësor