Lufta/ Moska: Armët bërthamore në Bjellorusi s’kanë strategji! Zelensky: Shkatërruam 36 dronë të lëshuar nga armiku gjatë natës

Lufta/ Moska: Armët bërthamore në Bjellorusi s’kanë strategji! Zelensky: Shkatërruam 36 dronë të lëshuar nga armiku gjatë natës

Raketat tokë-ajër

Sulmi me dron kundër Kremlinit në javët e fundit ndoshta është orkestruar nga një prej njësive speciale ushtarake ose të inteligjencës së Kievit. Kjo është raportuar nga burime të administratës amerikane të cituara nga New York Times. Megjithatë, inteligjenca amerikane nuk është e sigurt nëse presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ose ndonjë nga zyrtarët e tij të lartë e dinin për operacionin. Agjencitë e inteligjencës amerikane, raporton NYT , dolën në këto konkluzione paraprake përmes përgjimeve të komunikimeve ndërmjet zyrtarëve rusë pas sulmit të 3 majit dhe komunikimeve të tjera midis zyrtarëve në Kiev, të cilët thanë se ishin të bindur se pas sulmit qëndronin të tyret. forcat e Armatosura.

Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar shitjen e sistemeve të avancuara të raketave tokë-ajër Nasams në Ukrainë për rreth 285 milionë dollarë për të forcuar mbrojtjen ajrore të Kievit kundër Rusisë.

"Ukraina duhet urgjentisht të forcojë aftësitë e saj mbrojtëse kundër sulmeve ajrore dhe raketore ruse", tha në një deklaratë Agjencia e Bashkëpunimit të Mbrojtjes së SHBA-së (DSCA).

 Departamenti i Shtetit ka miratuar shitjen, e cila i është njoftuar Kongresit, i cili ende nuk ka marrë dritën jeshile. Mbrojtja ajrore ka rezultuar të jetë një faktor vendimtar në konfliktin kundër breshërisë së raketave ruse.

 Kjo shitje e sistemeve Nasams vjen së bashku me miliarda dollarë në ndihmë ushtarake amerikane të ofruara për Ukrainën që nga fillimi i ofensivës ruse më 24 shkurt 2022.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:55
Shoigu: Vendimi për të përdorur armët bërthamore në Bjellorusi i takon Moskës, ne kemi kontrollin

1671553116_puuuuuuuuu.png

Rusia, duke vendosur armë bërthamore jostrategjike në territorin e Bjellorusisë, nuk i transferon ato, kontrollin mbi to dhe vendimi për përdorimin e tyre i takon Moskës. Kështu deklaroi ministri rus i Mbrojtjes Sergeij Shoigu. 

"Rusia nuk transferon armë bërthamore në Republikën e Bjellorusisë: kontrolli mbi to dhe vendimi për t'i përdorur i takon palës ruse," tha ministri gjatë nënshkrimit të dokumenteve që përcaktojnë procedurën për mirëmbajtjen e armëve bërthamore jostrategjike ruse në një.

Shoigu shtoi gjithashtu se masa të mëtejshme mund të merren në të ardhmen për të garantuar sigurinë e shtetit të Bashkimit dhe për t'iu përgjigjur situatës politiko-ushtarake.

Ora 21:11
Lukashenko: Bjellorusia është gati për një pushtim të mundshëm! I dimë emrat e personave që përgatisin revolta

1685042031_alexanderlukashenko.JPG

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandwr Lukashenko, tha se ishte gati për një pushtim të mundshëm të vendit të tij duke shtuar se ishte në dijeni të thashethemeve për një "revoltë" të mundshme kundër tij.

“Ne e dimë këtë prej kohësh dhe po përgatitemi”, tha Lukashenko, duke iu përgjigjur zëvendësministrit polak të mbrojtjes, gjeneralit Waldemar Skrzypczak, i cili dje deklaroi se ekziston mundësia e një "kryengritjeje" të afërt në Bjellorusi, duke shpresuar që Polonia të mbështesë "këto njësi, të cilat do të kryejnë operacione kundër Lukashenkos". 

"Ne në fakt e dimë se kush janë ata, ne e dimë se ku janë dhe ne i dimë emrat e tyre. Ne jemi të përgatitur. Lërini ata të hyjnë"- përfundoi Lukashenko.

Ora 17:02
Shkatërrim dhe trishtim, fotot nga fronti i luftës në Bakhmut

1685027071_Screenshot20230525181047.jpg

Tani në vijën e frontit pranë qytetit lindor të Bakhmutit gjithçka duket se është shkatërruar nga sulmet dhe kundërsulmet e vazhdueshme të një lufte pa fund.

Ushtarët ukrainas u fotografuan teksa lëviznin përgjatë pozicioneve të llogoreve pranë qytetit dhe teksa hipnin në tanke dhe pozicionoheshin n vendet e tyre, gati për luftë.

Më herët, u raportua nga shefi i Grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin se luftëtarët e tij kishin filluar të tërhiqen nga qyteti dhe t'i dorëzoheshin ushtrisë ruse.

Qyteti i rrënuar është në qendër të një beteje të gjatë dhe të përgjakshme, e cila ka sjellë pasoja të parikuperueshme.

1685027193_Screenshot20230525181239.jpg

1685027242_Screenshot20230525181424.jpg

1685027282_Screenshot20230525181502.jpg

 

Ora 14:49
Nord Stream: Moska thërret ambasadorët nga Gjermania, Suedia dhe Danimarka

1685019011_methodetimesprodwebbinbf7bc978f88111edb4b83d9ef0ab72cb.jpg

Ministria e Jashtme ruse ka thirrur ambasadorët e Gjermanisë, Suedisë dhe Danimarkës për të protestuar kundër refuzimit të këtyre vendeve për të zbuluar rezultatet e hetimit për sabotimin e gazsjellësit Nord Stream drejt Rusisë. Moska ka akuzuar 3 vende për “pamundësi për të garantuar transparencën e veprimeve hetimore”, deklaroi Ministria, siç raporton agjencia Tass. "Me veprimet e tyre", vijon zyra diplomatike, "ata po vonojnë qartë kohën dhe po përpiqen të fshehin gjurmët dhe autorët e vërtetë të krimit, pas të cilit besojmë se qëndrojnë vende të njohura. Dhe nuk është rastësi që ' rrjedhjet e lajmeve me pak besueshmëri hidhen në media me dëshirën për të ngatërruar situatën”.

Ora 13:33
Lufta Rusi-Ukrainë/ Grupi mercenar Wagner fillon të tërhiqet nga Bahmuti

1682408192_56fa00521650458395bd310d29178ab21.jpeg

Grupi mercenar rus Wagner ka filluar të tërheqë forcat e tij nga Bahmuti dhe t’ua dorëzojë pozicionet e tij trupave të rregullta ruse, të cilat kanë qenë në sulm të kësaj zone.

Tërheqja  e trupave u njoftua nga vetë shefi i Wagner, Prigozhin i cili tha se trupat e tij janë duke u tërhequr nga njësia e Bahmut-it që nga ora 5 e mëngjesit të sotëm deri më 1 qershor.

Videoja u publikua në Telegram nga shërbimi i tij për media. Në të shihet Prigozhin i veshur me veshje luftarake duke qëndruar pranë një blloku apartamentesh të dëmtuar nga lufta.

Një ditë më parë ai tha se Wagner ka humbur mbi 20.000 luftëtarë në betejën për kontrollin e qytetit lindor ukrainas të Bahmutit.

Shifra e të vrarëve përbën 20 për qind të 50.000 të dënuarve rusë që ai rekrutoi për luftën në Ukrainë.

Ky numër i luftëtarëve të vrarë vetëm në betejën për Bahmutin është shumë i lartë krahasuar me numrin e ushtarëve që Rusia pretendon se i janë vrarë gjatë luftimeve në Ukrainë, përkatësisht Moska pretendon se që nga nisja e pushtimit në shkurtin e kaluar, i janë vrarë mbi 6.000 ushtarë.

Rusia ka pretenduar se ka shënuar fitore në Bahmut, por Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë ukrainase tha më 24 maj se “luftimet e ashpra” po vazhdojnë brenda Bahmutit.

Bahmuti gjendet në provincën e Donjeckut, që është një prej katër provincave që vitin e kaluar Rusia pretendoi se i ka aneksuar. Këto katër provinca janë pjesërisht në kontrollin e forcave të Moskës.

Ora 10:15
Norvegjia do të trajnojë pilotët ukrainas për të fluturuar me avionë luftarakë F-16

1683915775_luftaneukraine.JPG

Qeveria Norvegjeze ka shprehur mbështetjen ndaj Ukrainës, për ta ndihmuar në programet e trajnimit për pilotët ukrainas për të fluturuar me avionë luftarakë F-16.

Norvegjia ndonëse nuk ka vendosur ende nëse do t'i japë Ukrainës ndonjë nga avionët e saj F-16, por sidoqoftë ajo u shpreh se e mbështet këtë nismë dhe po shqyrton se si mund të kontribuojë së bashku me aleatët dhe partnerët për të ndihmuar Ukrainën në këtë luftë të vështirë dhe të ashpër.

Norvegjisë do i bashkohet në këtë nismë edhe Holanda, të cilat do të koordinohen me Belgjikën, Danimarkën dhe Mbretërinë e Bashkuar dhe vende të tjera mund të bashkohen për të ndihmuar Ukrainën.

Perëndimi thotë se dëshiron të ndihmojë Ukrainën të mposht Rusinë, por ka këmbëngulur vazhdimisht se nuk dëshiron të shkaktojë një konfrontim të drejtpërdrejtë midis aleancës ushtarake të NATO-s dhe Rusisë.

Rusia, e cila nisi pushtimin e Ukrainës 15 muaj më parë, ka deklaruar se transferimi i avionëve F-16 të prodhuar nga SHBA në Ukrainë nuk do të shërbente për asnjë qëllim dhe do të vinte në pikëpyetje rolin e NATO-s në konflikt.

 

Ora 08:35
Shërbimet sekrete ruse: Në maj parandaluam sabotimin e dy termocentraleve bërthamore në Kiev

1684407757_kiev.jpeg

Shërbimi sekret rus, FSB , parandaloi një përpjekje për bojkot kundër dy centraleve bërthamore të planifikuara nga shërbimet speciale të Ukrainës në fillim të majit. Kjo u njoftua nga FSB sipas raporteve nga agjencia Tass .

G.MO/B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Artan: 26/05/2023 07:25

  Keta plehrat muzhike ngelen duke kercenuar me arme berthamore, duket sa ne terezi po u shkon lufta

  Përgjigju
 • Dhurata Uruçi 20.05.1958: 25/05/2023 08:44

  Te hetohet mjekja Dhurata uruci ne shkoder 20.05.1958 . Te paraqitet ne prokurori dhe spak . 900 milion lek cash ne shpi te padeklaruara. I bej thirrje organeve kopetente te ndiqet penalisht.

  Përgjigju
  • Turi: 25/05/2023 09:38

   si nuk i lat i her kto spiunlliqet. Na myten fuksat e kalecet

 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: Dinastitë e Lalzit: 'Vanity Fair' e elitës cipëplasur që 'rrëzoi' komunizmin

Ylli Pata: Dinastitë e Lalzit: 'Vanity Fair' e elitës cipëplasur që 'rrëzoi' komunizmin