Bashkë për të goditur grupet kriminale shqiptare, SPAK e Prokuroria e Spanjës firmosin Memorandum Mirëkuptimi

Bashkë për të goditur grupet kriminale shqiptare, SPAK e Prokuroria e Spanjës firmosin Memorandum Mirëkuptimi

Prokuroria e Posaçme, SPAK dhe Prokuroria e Përgjithshme e Mbretërisë së Spanjës angazhohen për të bashkëpunuar më fort në hetimin dhe goditjen e grupeve kriminale shqiptare që veprojnë në Spanjë e Shqipëri dhe përbëjnë rrezik për shoqërinë.

Ky është angazhimi i kreut të SPAK, Altin Dumani dhe Drejtuesit të Prokurorisë së Përgjithshme së Mbretërisë së Spanjës, Alvaro Garcia Ortiz të cilët sot (11 prill 2024) në Tiranë firmosën një Memorandum Mirëkuptimi.

Përfaqësuesit e dy institucioneve "shprehën besimin e tyre të thellë se bashkëpunimi i ngushtë midis tyre do të sjellë rezultate konkrete në goditjen e veprimtarive të grupeve kriminale shqiptare në Mbretërinë e Spanjës dhe në Shqipëri, kryesisht në trafikun e narkotikëve, terrorizmit, trafikimin e qenieve njerëzore, kontrabandën e migrantëve, trafikimin e paligjshëm të organeve njerëzore, trafikimin e armëve të zjarrit, pastrimin e produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale, krimin kibernetik, dhe lloje të tjera krimesh të rënda, që përbëjnë një kërcënim serioz për shoqërinë", thuhet në njoftimin e SPAK

Memorandumi i Mirëkuptimit shënon një tjetër hap të rëndësishëm të SPAK, drejt forcimit të luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, brenda dhe jashtë vendit. 

"Qëllimi i këtij Memorandum Mirëkuptimi është të konsolidojë dhe të forcojë marrëdhëniet e miqësisë dhe bashkëpunimit brenda kompetencës së secilit Institucion Nënshkrues, mbi bazën e barazisë, respektit dhe përfitimit të ndërsjellë, duke krijuar një kuadër të qëndrueshëm marrëdhëniesh dhe komunikimi të drejtpërdrejtë.

Ky memorandum parashikon një angazhim të vazhdueshëm të dy palëve për të forcuar bashkëpunimin midis tyre, por dhe për të lehtësuar marrëdhëniet me agjencitë e tjera ligjzbatuese në rritjen e luftës kundër krimit të organizuar ndërkombëtar", njofton SPAK.

Në mbyllje, të dy palët, shprehën gatishmërinë e hedhjes së menjëhershme të hapave konkret në hetimin e çështjeve dhe zhvillimin e bashkëpunimit.  

Nënshkrimi i këtij Memorandum Mirëkuptimi është mbështetur nga EU4FOCAL, projekt i financuar nga Bashkimi Evropian.

B.K/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?



×

Lajmi i fundit

Protestuesit e Rithemelimit sherr mes njëri-tjetrit, plasin grushtet dhe shqelmat

Protestuesit e Rithemelimit sherr mes njëri-tjetrit, plasin grushtet dhe shqelmat