Lufta me Rusinë, SHBA gati 300 milionë dollarë të tjera ndihmë ushtarake për Ukrainën

Lufta me Rusinë, SHBA gati 300 milionë dollarë të tjera ndihmë ushtarake për Ukrainën

Pentagoni njoftoi Kongresin pasdite se 300 milionë dollarë të tjera ndihmë ushtarake do t'i ndahen Ukrainës, për të forcuar mbrojtjen kundër Rusisë. 

Këtë e bëri të ditur zëdhënësi i mbrojtjes, John Kirby. Paketa përfshin, ndër të tjera, sisteme raketore të drejtuara me lazer, sisteme kundërajrore, automjete të blinduara, vizore nate dhe sisteme termike. Me këtë ndarje të re, Shtetet e Bashkuara i kanë dhënë Ukrainës më shumë se 2.3 miliardë dollarë ndihmë ushtarake, shkruan Corriere.

"SHBA, do të vazhdojë të përdorë të gjitha mjetet në dispozicion për të ndihmuar forcat e armatosura ukrainase për të kundërshtuar agresionin rus," shpjegoi Kirby.
 


Lajmi kryesor:

Bisedime Putin-Zelensky? Mediat ukrainase: Do takohen në Turqi! Negociatori i Kievit: Gati draft dokumentet për diskutime mes presidentëve! Ukraina rimerr të gjithë rajonin e Kievit


G.B./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Dixhitalizimi/ KQZ dhe Qeveria zvicerane nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim 2.2 mln euro

Dixhitalizimi/ KQZ dhe Qeveria zvicerane nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim 2.2 mln euro