Lufta/ Peskov: Takimi me Putinin nuk është planifikuar! Partizanët rusë pro-ukrainas: Ne kemi pushtuar fshatin Novaya Tavolzhanka

Lufta/ Peskov: Takimi me Putinin nuk është planifikuar! Partizanët rusë pro-ukrainas: Ne kemi pushtuar fshatin Novaya Tavolzhanka

Foto arkiv, lufta

Dy dronë janë rrëzuar në një autostradë në rajonin Kaluga të Rusisë, që kufizohet me Moskën në veri. Në dhënien e lajmit, guvernatori Vladislav Shapsha saktësoi se nuk ka pasur shpërthime dhe se zona është e rrethuar.

Ministria ruse e Mbrojtjes njofton se forcat e armatosura të Ukrainës kanë nisur një operacion në shkallë të gjerë. Kjo është bërë e ditur nga agjencia Tass.

“Kundërshtari nisi një ofensivë në shkallë të gjerë që nga mëngjesi i 4 qershorit në pesë sektorë të frontit në zonën jugore të Donetskut duke vënë në veprim brigadat e mekanizuara 23 dhe 31 nga rezervat strategjike të forcave të armatosura ukrainase me mbështetjen e njësive të tjera ushtarake dhe ekipet”, tha zëdhënësi. "Objektivi i kundërshtarit ishte të depërtonte mbrojtjen tonë në sektorin e frontit më të cenueshëm, sipas mendimit të tij. Armiku nuk arriti të kryente detyrat e tij dhe nuk pati sukses," vuri në dukje Konashenkov.

Kundërshtari përdori gjashtë batalione të mekanizuara dhe dy batalione tankesh, informoi zëdhënësi i ministrisë së mbrojtjes. “Si rezultat i veprimit të aftë dhe të sofistikuar të Grupit të Betejës Lindore, forcat e armatosura të Ukrainës humbën më shumë se 250 persona, gjashtëmbëdhjetë tanke, tre automjete luftarake të mekanizuara këmbësorie dhe 21 automjete të blinduara luftarake”, theksoi Konashenkov.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:34
Zelensky uron ushtarët ukrainas: Përparim i mirë drejt Bakhmutit

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky shprehu mirënjohjen e tij për ushtarët ukrainas për sukseset e pretenduara.

"I jam mirënjohës secilit prej ushtarëve tanë, të gjithë mbrojtësve tanë, të cilët na dhanë lajmin që presim sot. Udhëheqja e Bakhmutit bravo, ushtarë! “, thuhet në profilin e tij në Telegram.

Ora 21:00
Biden shpreson në suksesin e kundërofensivës ukrainase ndaj Rusisë

1682432656_230101joebidenjm0944489dbe.webp

Presidenti i SHBA Joe Biden shpreson se kundërofensiva e Ukrainës kundër Rusisë do të jetë e suksesshme. Në fakt, presidenti amerikan nuk iu përgjigj pyetjes së gazetarëve pas takimit dypalësh në Shtëpinë e Bardhë me kryeministren daneze Mette Frederiksen, por ngriti krahun dhe kryqëzoi gishtat.

Ora 20:20
Kievi konfirmon 'veprimet sulmuese' drejt forcave ruse: Po përparojmë në Bakhmut

1685475666_ukraine.jpg

Ukraina konfirmoi të hënën se po kryen "veprime sulmuese" në disa sektorë të frontit, duke pretenduar suksese pranë qytetit lindor të Bakhmut.

"Bakhmut mbetet fronti i luftës. Ne po përparojmë në një front mjaft të gjerë. Ne po arrijmë suksese," tha zëvendësministrja e Mbrojtjes Hanna Maliar në Telegram.

Ora 20:15
Kuleba: Ukraina ka mjaftueshëm armë për kundërofensivën ndaj Rusisë

1685989007_kuleba.JPG

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, beson se vendi i tij ka mjaftueshëm armë për ta nisur kundërofensivën ndaj Rusisë.

Kuleba, në një deklaratë të dhënë për agjencinë e lajmeve Reuters më 5 qershor, tha se kundërofensiva do t’ia japë Ukrainës fitoren që i duhet për anëtarësim në NATO.

Anëtarësimi në aleancën ushtarake “ndoshta” do të ishte i mundur për Ukrainën vetëm pas përfundimit të luftës më Rusinë, tha Kuleba gjatë një intervistë në Kiev.

Gjatë muajve të fundit, Ukraina ka lënë të kuptohet se Ukraina mund të nisë një kundërofensivë për t’i rimarrë territoret e pushtuara nga Rusia, duke përdorur tanke, makina të blinduara dhe artileri të dhuruara nga aleatet e saj të Perëndimit, shkruan REL.

Kuleba nuk iu përgjigj pyetjet se a kishte filluar kjo kundërofensivë apo jo. Por, ai tha se gjëja më e rëndësishme nuk është fillimi i saj, por përfundimi i saj me fitoren e Ukrainës.

Ai gjithashtu tha se anëtarësimi në NATO ishte synimi tjetër i madh në agjendën e Ukrainës pasi disa nga aleatet e saj ranë dakord të trajnonin pilotët ukrainas në avionët luftarakë F-16 të kërkuar nga Kievi.

“Anëtarësimi në NATO nuk mund ta ndalojë këtë luftë, por anëtarësimi në NATO do t’i ndalojë luftërat e mëtejshme. Kjo është arsyeja pse mënyra më e mirë për ta garantuar sigurinë në rajon është të vijë momenti kur Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s”, tha ai.

Më herët këtë muaj, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, e bëri të qartë se Ukraina nuk do të mund të anëtarësohet në NATO përderisa lufta kundër Rusisë vazhdon.

“Anëtarësimi në mes të një lufte nuk është në agjendë”, tha ai. “Çështja është se çfarë do të ndodhë kur të përfundojë lufta”.

Ora 18:44
Ministri i Jashtëm ukrainas: Kemi armë të mjaftueshme për kundërsulm ndaj Rusisë

Ukraina ka armë të mjaftueshme për kundërsulmin e saj kundër Rusisë dhe operacioni do t'i japë vendit fitoren që i nevojitet për t'u bashkuar me NATO-n. Ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba i tha Reuters në ditën kur Kievi duket se ka nisur kundërofensivën e pritshme.

"Anëtarësimi në aleancën ushtarake ndoshta do të jetë i mundur për Ukrainën vetëm pas përfundimit të armiqësive", tha Kuleba në një intervistë. 

Megjithatë, as ministri i Jashtëm nuk konfirmoi se operacioni në shkallë të gjerë i kryer sot nga ukrainasit në Donbass është fillimi i kundërofensivës së verës.

Ora 17:26
Prigozhin akuzon forcat ruse për sulmin ndaj grupit Wagner

1685798066_yevgenyprigozhin.JPG

Udhëheqësi i grupit mercenar rus Wagner, Yevgeny Prigozhin ka akuzuar forcat ruse se njerëzit e tij ishin shënjestruar nga ushtria ruse më 17 maj, ndërsa ata po përpiqeshin të pastronin minat nga një rrugë.

“Kemi gjetur mina tokësore. Pas një kontrolli paraprak, grupi ka nisur deminimin, por është detyruar të ndërpresë punën, pasi në zonën e fshatit Semihirya është hapur zjarr ndaj tyre nga pozicionet e Ministrisë së Mbrojtjes”.

Prigozhin pretendon se njerëzit e tij kapën fajtorin, një komandant i ushtrisë ruse; dhe publikoi edhe videon e marrjes në pyetje të oficerit, i cili prezantohet si “komandant i brigadës së 72-të të motorizuar, nënkolonel Roman Vinevitenov”. Në video, burri rrëfen se kishte "sulmuar" njësitë Wagner dhe se kishte vepruar "në një gjendje të dehur, i nxitur nga armiqësia personale".

Ora 10:38
Bomba ruse në Donetsk, tre të plagosur

1685954359_Capture.JPG

Tre banorë të rajonit të Donetskut në Ukrainën lindore janë lënduar në 24 orët e fundit pas sulmeve të forcave ruse: guvernatori ukrainas i rajonit, Pavel Kirilenko, shkruan në Telegram në Telegram, siç raporton Guardian. Kirilenko nuk përmend asnjë manovër sulmuese nga forcat ukrainase, njoftoi Ministria ruse e Mbrojtjes gjatë natës. Donetsk është një nga katër rajonet e Ukrainës që Moska i ka aneksuar Rusisë.

Ora 08:47
Ministria Britanike: Moska lëshoi ​​300 dronë mbi Ukrainë në maj

1685947668_Capture.JPG

Rusia lëshoi ​​mbi 300 dronë kamikaze të prodhuar nga Irani Shahed kundër Ukrainës muajin e kaluar ose numri më i lartë i regjistruar që nga fillimi i pushtimit të vendit: shkruan Ministria Britanike e Mbrojtjes në përditësimin e saj të përditshëm të inteligjencës. Moska ka të ngjarë të lëshojë kaq shumë drone në përpjekje për të detyruar Kievin të përdorë rezervat e saj të çmuara të raketave të sofistikuara të mbrojtjes ajrore, thuhet në raportin e postuar në Twitter.

 Megjithatë, Rusia "nuk ka gjasa të ketë pasur ndonjë sukses të dukshëm - komentojnë ekspertët londinez -: Ukraina ka neutralizuar të paktën 90% të dronëve në hyrje, kryesisht duke përdorur armët e saj më të vjetra dhe më të lira të mbrojtjes ajrore dhe me pajisje elektronike". Për më tepër, përfundon raporti, ka të ngjarë "që Rusia gjithashtu ka kërkuar të lokalizojë dhe synojë forcat ukrainase shumë përtej vijës së frontit".

G.MO/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Artan: 05/06/2023 22:30

    Me statistikat qe jepni ju duhet te kishin pushtuar gjithe Rusine trupat e Ukraines por me duket se jane vetem mashtrime kot pa lidhje

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Sulmi në Veri të Kosovës, a rrezikohet një konflikt në rajon?×

Lajmi i fundit

Fier, 50 vjeçarit i gjejnë në shtëpi 3100 fara kanabisi, kishte mbjellur dhe në oborr

Fier, 50 vjeçarit i gjejnë në shtëpi 3100 fara kanabisi, kishte mbjellur dhe në oborr