Lufta/ OKB miraton rezolutën: Rusia të dalë menjëherë nga territori i Ukrainës, duhet paqe e plotë! 141 vende pro, asnjë vend i madh kundër! Kina dhe India abstenim

Një vit pas agresionit Rus në Ukrainë, Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara mbajti në Nju Jork një seancë të posaçme ku u miratua me 141 vota pro dhe 7 kundër rezoluta për paqen. Përmes kësaj rezolute i kërkohet Rusisë largimi nga territori ukrainas.  Rezoluta thekson "nevojën për të arritur, sa më shpejt të jetë e mundur, një paqe të plotë, të drejtë dhe të qëndrueshme në përputhje me Kartën e Kombeve të Bashkuara". Shqipëria është bashkësponsorizuese e rezolutës së miratuar, mes 75 vendeve tjera. 

Kina dhe India janë ndër 32 vendet që abstenuan në rezolutën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së që bën thirrje për një paqe të drejtë në Ukrainë. Mes abstenimeve është edhe Kuba, Pakistani, Angola, Etiopia, Algjeria, Afrika e Jugut, Zimbabve. Shtatë vende votuan kundër rezolutës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së që bën thirrje për një paqe të drejtë në Ukrainë. Përveç Rusisë, notat kundër erdhën nga Siria, Bjellorusia, Eritrea, Koreja e Veriut, Nikaragua dhe për herë të parë nga Mali.

Pjesëmarrëse në Asamble, Olta Xhaçka, Ministër për Europën dhe Punët e Jashtme deklaroi se Shqipëria mbështet plotësisht rezolutën. Rezoluta "ripohon përkushtimin ndaj sovranitetit, pavarësisë, unitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht " dhe bën thirrje për "ndërprerjen e armiqësive dhe tërheqjen e menjëhershme, të plotë dhe të pakushtëzuar të forcave ushtarake ruse".

“Sot Asambleja e Përgjithshme foli shumë qartë , duke kërkuar që të arrihet një paqe e plotë, e drejtë dhe e qëndrueshme në Ukrainë në përputhje me Kartën e OKB-së”, komentoi Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme Josep Borrell.

“141 vende votuan me Ukrainën, BE-ja dhe të gjitha vendet anëtare të saj luajtën rolin e tyre”, shtoi ai, duke nënvizuar se rezultati i sotëm është një “konfirmim në sytë e botës se agresioni i Rusisë duhet të ndalet”.

Votimi i rezolutës vjen pasi inteligjenca ushtarake e Ukrainës paralajmëron se pret që Rusia të ashpërsojë kryejë sulme nesër, në përvjetorin e luftës. Në Rusi, Presidenti Vladimir Putin deklaroi synimin e Moskës për të zhvilluar arsenalin e saj të armëve bërthamore në vitin e ardhshëm gjatë një fjalimi për të shënuar Ditën e Mbrojtësit të Atdheut - një festë kombëtare që feston forcat e armatosura.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:07
OKB voton me 141 vota pro rezolutën për tërheqjen e Moskës nga Ukraina! India dhe Kina abstenojnë

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi me 141 vota pro, 7 kundër dhe 32 abstenime një rezolutë e cila nënvizon "nevojën për të arritur, sa më shpejt të jetë e mundur, një paqe të plotë, të drejtë dhe të qëndrueshme në përputhje me Kartën e Kombeve të Bashkuara".

Teksti "ripohon përkushtimin për sovranitetin, pavarësinë, unitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht" dhe bën thirrje për "ndërprerjen e armiqësive dhe tërheqjen e menjëhershme, të plotë dhe të pakushtëzuar të forcave ushtarake ruse". Italia është gjithashtu midis 75 bashkë-sponsorizuesve. Kina ishin dy ndër vendet që abstenuan.

Kina, e cila ditët e fundit ka demonstruar solidaritetin e saj me Rusinë, abstenoi nga votimi, hera e katërt që e bën këtë në votat në lidhje me Ukrainën. India dhe Afrika e Jugut ishin gjithashtu midis 32 vendeve që abstenuan.

Rusia, së bashku me gjashtë vende të tjera, votuan kundër rezolutës. Mes të tjerëve ishin Mali dhe Eritrea, të cilët më parë kishin abstenuar në votimet e tjera për Ukrainën.

Ora 21:40
Hakerët pro-rusë: Sulmi ndaj Italisë është një paralajmërim

Hakerët pro-rusë thonë se sulmi ndaj Italisë është vetëm një paralajmërim”. Dje një sërë faqesh në internet të organeve dhe kompanive publike italiane  (por edhe faqja e karabinierëve) ishin të paarritshme për shkak të një sulmi kibernetik.

Ora 21:29
Zelensky: Putini ende dëshiron të pushtojë Kievin

1676410843_zelensky.JPG

Në prag të përvjetorit të pushtimit rus presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një intervistë për BBC-në thotë se Vladimir Putin ende dëshiron që ta pushtojë Kievin.

“Unë mendoj se presidenti Putin ende dëshiron të pushtojë Kievin. Por idetë, misioni dhe shpresa e tyre shqetësojnë të gjithë Ukrainën: ata duan që ne të humbasim pavarësinë dhe sovranitetin tonë. Dhe kjo është arsyeja pse, mendoj, të gjithë e kuptuan: nëse nuk mund të pushtosh kryeqytetin, nëse nuk mund të pushtosh Kievin, nuk mund të pushtosh Ukrainën”, tha Zelensky.

Ora 20:16
Liderët e BE-së zotohen: Do rindërtojmë Ukrainën duke përdorur asetet ruse që i kemi sanksionuar

1677063031_bashkimievropian.jpg

Udhëheqësit e 27 vendeve të Bashkimit Evropian dhanë një deklaratë të përbashkët të enjten në prag të një-vjetorit të pushtimit rus të Ukrainës. Në deklaratë liderët zotohen se nuk do ndalojnë deri në rindërtimin e plotë të Ukrainës.

“Ne do të mbështesim gjithashtu rindërtimin e Ukrainës, për të cilën do të përpiqemi të përdorim asetet e ngrira dhe të palëvizura ruse në përputhje me ligjin e BE-së dhe ndërkombëtar. Ne do të rrisim më tej presionin kolektiv ndaj Rusisë për t'i dhënë fund luftës së saj të agresionit. Për këtë qëllim ne do të miratojmë një paketë të dhjetë të sanksioneve dhe do të ndërmarrim hapa kundër atyre që përpiqen të anashkalojnë masat e BE-së”, thuhet në deklaratë.

Ora 17:23
Stoltenberg: Kina po planifikon të ndihmojë me armë Rusinë kundër Ukrainës

NATO ka parë shenja që Kina po planifikon të dërgojë armë në Rusi për të ndihmuar në luftën e saj në Ukrainë, tha shefi i aleancës, Jens Stoltenberg në një intervistë me Reuters të enjten.

“Ne nuk kemi parë asnjë furnizim me ndihma vdekjeprurëse nga Kina për Rusinë, por kemi parë shenja që ata po e konsiderojnë dhe mund të planifikojnë për këtë, dhe kjo është arsyeja pse Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë kanë paralajmëruar shumë qartë kundër kësaj. Dhe Kina natyrisht nuk duhet të mbështesë luftën e paligjshme të Rusisë, një shkelje e hapur e ligjit ndërkombëtar," tha Stoltenberg.

 

Ora 15:25
G7 rrit mbështetjen financiare për Ukrainën, 7 miliardë dollarë për vitin 2023

G7 rrit thotë se do rrisë mbështetjen financiare për Ukrainën me 7 miliardë dollarë për vitin 2023. Kjo do të thotë se mbështetja ekonomike e bllokut këtë vit është rritur në 39 miliardë dollarë (32 miliardë £) nga premtimi fillestar prej 32 miliardë dollarësh (26 miliardë £), i shpallur në fund të 2022.

Ministrat e financave të G7 dhe guvernatorët e bankave qendrore po takohen sot në qytetin indian të Bengaluru. Mbështetja financiare për Ukrainën është pika kryesore e rendit të ditës, një ditë para përvjetorit të luftës. G7 ka theksuar gjithashtu nevojën për një program "të financuar plotësisht" të mbështetjes nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) për Ukrainën deri në fund të marsit.

Kievi po kërkon të sigurojë një program prej 15 miliardë dollarësh me FMN - një agjenci kryesore financiare e OKB-së - për të mbuluar ndihmën urgjente financiare dhe mbështetjen për rindërtimin e infrastrukturës së tij.

Shun'ichi Suzuki, ministër i financave për kryesuesin e Japonisë së G7, tha sot se blloku është "i palëkundur" në "angazhimin e tij për të mbështetur Ukrainën"

Ora 14:54
Ukraina prezanton kartëmonedhën e re në përvjetorin e luftës, 3 ushtarë me flamurin kombëtar dhe duart e lidhura

Banka Qendrore e Ukrainës zbuloi një kartëmonedhë përkujtimore të enjten për të shënuar përvjetorin e parë të pushtimit të Rusisë , me njërën anë që përshkruan tre ushtarë që ngrinin flamurin kombëtar. Ana tjetër e kartëmonedhës 20 hryvnia (0,54 dollarë) përmban një imazh të dy duarve të lidhura me shirit, një aludim i dukshëm për krimet e supozuara të luftës që Kievi ka akuzuar forcat ruse për kryerjen e tyre në Ukrainë. Moska i ka mohuar akuzat.

"Për të shënuar përvjetorin e luftës, ne vendosëm të hedhim në treg një kartëmonedhë përkujtimore e cila do të përshkruajë në një copë letër të vogël një vit emocione, modele, përmbajtje dhe gjëra ikonike," tha Andriy Pyshnyi, guvernator i Bankës Kombëtare të Ukrainës. gjatë një prezantimi në bankën qendrore në Kiev.

Banka qendrore ka punuar shumë që nga pushtimi në shkallë të gjerë më 24 shkurt të vitit të kaluar për të mbajtur ekonominë në këmbë dhe për të ruajtur stabilitetin. Falë miliarda dollarëve ndihmë të huaj nga partnerët perëndimorë, rezervat e monedhës së fortë të Ukrainës janë rritur në afro 30 miliardë dollarë, pak më të larta se në fillim të luftës. Ukraina ka vendosur gjithashtu sanksione ndaj institucioneve financiare ruse. Pyshnyi tha se kartëmonedha e re, e cila përmban karakteristika inovative sigurie, do të ketë një qarkullim prej 300,000.

Zyrtarët e bankës qendrore thanë se u deshën rreth tetë muaj për të hartuar dhe prodhuar kartëmonedhën dhe banka planifikon një seri shënimesh përkujtimore për të siguruar një regjistrim vizual të luftës.

 

Ora 13:58
Arrestohen protestuesit në Rusi, pikturuan rrugën jashtë ambasadës me ngjyrën e flamurit ukrainas(Foto)

Katër protestues janë arrestuar pasi pikturuan një flamur gjigant 500 m2 të Ukrainës në rrugën jashtë ambasadës ruse në Londër.

Organizuar nga grupi i fushatës Led By Donkeys, protestuesit përdorën ngjyrat simbolike mbi asfalt duke përdorur karroca dore. Shoferët dhe çiklistët u përpoqën të shmangnin bojën, pasi një protestues mbajti një tabelë ku u thoshte "ngisni ngadalë".

“Nesër është përvjetori i parë i pushtimit imperialist të Putinit në Ukrainë. Ndryshe nga sa pretendojnë diktatori rus dhe apologjetët e tij, Ukraina është një shtet i pavarur dhe një popull me çdo të drejtë për vetëvendosje. Ekzistenca e një flamuri masiv ukrainas jashtë ambasadës ruse në Londër do të shërbejë për t'i kujtuar atij këtë”, tha grupi në një deklaratë. “

 

Ora 12:26
Kapet spiuni rus në Poloni, dënohet me 10 vjet burg, akuzohet edhe për korrupsion

Polonia ka dënuar me dhjetë vite burg një spiun rus, i cili kishte “shërbyer” gjatë viteve 2015-2022.

Ai u arrestua për herë të parë prillin e kaluar me dyshimin se i kishte dhënë shërbimit të inteligjencës ruse informacione për gatishmërinë ushtarake të Forcave të Armatosura Polake dhe trupave të NATO-s.

I dyshuari, i cili prej shumë vitesh jeton dhe ushtron aktivitete biznesi në Poloni, është akuzuar edhe për disa vepra korrupsioni.

Një zëdhënëse e prokurorisë së qarkut në Gdansk, tha se rasti është një nga “disa” aktivitetet në lidhje me shërbimet e inteligjencës ruse dhe bjelloruse kundër ushtrisë polake.

kujtojmë, që edhe një gazetar spajoll ka shërbyer si spiun rus duke i dhënë të njëjtat informacione Rusisë.

Ora 12:19
Putin: Forcat bërthamore të Rusisë do të rriten

1677094709_putin.jpg

Presidenti rus tha në një fjalim se vendi do të vazhdojë të forcojë treshen e tij bërthamore, duke shtuar se për herë të parë, raketat balistike ndërkontinentale Sarmat - një armë e aftë për të mbajtur koka të shumta bërthamore - do të vendosen këtë vit. Kjo vjen pasi Moska njoftoi se do të pezullonte një traktat bërthamor me SHBA-në.

 

Ora 11:40
Shefi i NATO-s: Furnizimi perëndimor me municion është 'jo i qëndrueshëm', konsumi është shumë i lartë

1676714167_vnc.JPG

Furnizimi perëndimor i municioneve është "jo i qëndrueshëm" në nivelin aktual sepse "konsumi është shumë më i lartë", thotë sekretari i përgjithshëm i NATO-s. Jens Stoltenberg thotë se konflikti tani po bëhet një "betejë logjistike", kështu që aleatët e Ukrainës duhet të rrisin prodhimin. 

"E vetmja mënyrë për të mbështetur Ukrainën është të bëjmë atë që kemi filluar të bëjmë tani, dhe kjo është të angazhohemi me industrinë e mbrojtjes për t'u siguruar që aleatët po nënshkruajnë kontrata afatgjata," shton ai. 

Megjithatë, ai këmbëngul se NATO do të qëndrojë pranë Ukrainës "për aq kohë sa duhet". 

"Ne nuk mund të lejojmë që Putini të fitojë në Ukrainë - kjo do të jetë një tragjedi për ukrainasit, por do të jetë e rrezikshme për ne," thotë ai. 

Kur u pyet nëse Ukraina do të lejohet të bashkohet me aleancën ushtarake mbrojtëse, Stoltenberg përgjigjet: "Pozicioni i NATO-s është i pandryshuar". 

"Ukraina do të bëhet anëtare e NATO-s, por fokusi kryesor tani është të sigurohet që Ukraina të mund të mbizotërojë si një komb sovran dhe i pavarur në Evropë," shton ai. 

Ora 11:03
Pas debateve me Ministrinë ruse të Mrojtjes, reagon udhëheqësi i grupit Wagner: Tashmë ka filluar sërish dërgesa e municioneve ushtarake

Udhëheqësi i Grupit Wagner të Rusisë tha se ushtrisë së tij po i dërgohet më shumë municione pas një grindjeje të ashpër me ministrinë ruse të Mbrojtjes.

Yevgeny Prigozhin, themeluesi i grupit privat mercenar, kishte akuzuar vazhdimisht ministrinë për privimin e trupave të tij nga predha shtesë, duke e quajtur atë një përpjekje tradhtare për të shkatërruar kompaninë. Por në një postim në Telegram sot, z. Prigozhin tha se "dërgesa e municioneve ka filluar".

"Me shumë gjasa, topi tani po rrotullohet. Deri më tani, gjithçka është në letër, por, siç na thanë, dokumentet kryesore tashmë janë nënshkruar," tha ai.

Kjo po ndodh pasi Prigozhin përshkallëzoi grindjen duke publikuar një foto të dhjetëra luftëtarëve të Grupit Wagner që ishin vrarë, duke fajësuar mungesën e municioneve për vdekjen e tyre. 

Ora 10:25
Ukraina: Një avion luftarak rus është rrëzuar në rajonin Belgorod

Një avion ushtarak rus u rrëzua në rajonin Belgorod të Rusisë, tha guvernatori lokal në një deklaratë në Telegram të enjten.

Vyacheslav Gladkov tha se një avion që i përkiste Ministrisë së Mbrojtjes Ruse u rrëzua në komunën Valuysky, jo shumë larg kufirit të vendit me Ukrainën. 

"Një ekip hetimor dhe punonjës të Ministrisë së Situatave Emergjente aktualisht janë duke punuar në terren. Arsyeja e ngjarjes po hetohet. Situata është nën kontroll”, tha Gladkov..

Rajoni kufizohet me Ukrainën, dhe qyteti ukrainas i Kharkiv shtrihet përtej kufirit nga qyteti i Belgorod.

Ora 09:37
Moldavia hedh poshtë pretendimin e Rusisë për 'provokim të armatosur' kundër Ukrainës

Moldavia hodhi poshtë akuzat nga Rusia se Ukraina po planifikon aksion ushtarak kundër rajonit separatist pro-Moskë të Transnistrisë.

Të enjten, Ministria e Mbrojtjes e Moskës akuzoi Kievin për "përgatitjen e një provokimi të armatosur" kundër Transnistrisë "në të ardhmen e afërt", njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve TASS. Asnjë provë apo detaje të tjera nuk u ofruan për të mbështetur pretendimin e ministrisë.

“Autoritetet shtetërore nuk konfirmojnë informacionin e shpërndarë këtë mëngjes nga Ministria Ruse e Mbrojtjes. Ne bëjmë thirrje për qetësi dhe ftojmë publikun të ndjekë burimet zyrtare dhe të besueshme të Republikës së Moldavisë. Institucionet tona bashkëpunojnë me partnerë të huaj dhe në rast rreziku për vendin do të informojnë publikun pa vonesë”, thuhet në një mesazh në kanalin zyrtar Telegram të qeverisë moldave.

Ora 09:14
Një tjetër vizitë e papritur për Ukrainën, kryeministri i Spanjës Pedro Sánchez mbërrin në Kiev për të shënuar përvjetorin e pushtimit

Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez mbërriti në Kiev të enjten për një vizitë të papritur duke shënuar përvjetorin e parë të pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

“Kthehem në Kiev një vit pas fillimit të luftës. Ne do të qëndrojmë pranë Ukrainës dhe popullit të saj derisa paqja të kthehet në Evropë”, shkroi Sánchez në Tëitter, së bashku me një video të tij duke zbritur nga treni dhe duke përshëndetur zyrtarët ukrainas.

Udhëtimi,  i cili nuk u rendit në axhendën zyrtare të liderit spanjoll për të enjten është i dyti takim sekret pas atij të presidentit amerikan Joe Biden në kryeqytetin ukrainas, nga ku dhe njoftoi një ndihmë të re prej gjysmë miliardë dollarësh për Kievin.

Spanja është në mesin e një numri aleatësh të NATO-s që kanë rënë dakord të dërgojnë tanke moderne në Ukrainë dhe ka trajnuar 800 trupa ukrainase që nga fillimi i luftës.

Ora 09:01
Ministrja e Mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar: Rusia po planifikon një tjetër sulm në Vuhledar

1677047593_2000.jpeg

 Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se ekziston një mundësi që Rusia po përgatitet për një tjetër ofensivë në qytetin lindor të Ukrainës, Vuhledar.

Rusia është përpjekur ta marrë edhe më parë atë zonë, që në fillim të shkurtit dhe në fund të vitit 2022, por ka dështuar çdo herë. 

Në përditësimin e fundit të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes tha se Vuhledar ka parë përsëri granata të rënda dhe luftimet e ashpra kanë vazhduar në Bakhmut gjatë 48 orëve të fundit.  Ai shtoi se Grupi Lindor i Forcave të Rusisë ka të ngjarë të jetë përgjegjës për operacionin Vuhledar dhe komandanti i tij, gjeneral koloneli Rustam Muradov, ndoshta është nën "presion intensiv" për të përmirësuar rezultatet. 

Megjithatë, Ministria e Mbrojtjes vuri në dukje se nuk ka gjasa që Putin të  ketë një "forcë goditëse" të aftë për të depërtuar në rajon. 

A.M./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit në Kosovë, Tabaku: BE të heqë penalizimet e padrejta për Prishtinën zyrtare

Vrasja e policit në Kosovë, Tabaku: BE të heqë penalizimet e padrejta për Prishtinën zyrtare