Lufta/ Putin: Duhet të shmangim destabilizimin e Rusisë! Ukraina: Forcat tona po detyrojnë Wagner të largohet nga Bakhmut

Lufta/ Putin: Duhet të shmangim destabilizimin e Rusisë! Ukraina: Forcat tona po detyrojnë Wagner të largohet nga Bakhmut

Foto nga lufta në Ukrainë

Presidenti rus, Vladimir Putin jep mesazhin se nuk duhet të arrijnë në destabilizimin e vendit dhe shprehet se do të bëjë cdo gjë për të shmangur tronditjen brenda Federatës Ruse.

Nga ana tjetër, forcat ukrainase pretendojnë se kanë shkatërruar forcat e grupit mercenar rus Ëagner duke i detyruar që të largohen nga Bakhmut.

Moska njofton se ka zmbrapsur një pushtim në territorin e Belgorodit dhe ka vrarë 50 ushtarë. Kjo u mbështet nga Ministria e Mbrojtjes e Moskës, e cila saktësoi se 50 ushtarë ukrainas u vranë gjatë tre përpjekjeve për të depërtuar në rajon duke përdorur aviacionin dhe artilerinë.

Ndërkohë, presidenti ukrainas në fjalimin e tij akuzon: "Strehëzat nuk duhet të mbyllen kurrë. Ne po bëjmë gjithçka për të mbrojtur popullsinë dhe kjo është neglizhencë".

"Të mbrosh popullsinë do të thotë ta bësh atë në çdo nivel. Strehimoret duhet të jenë të aksesueshme, të hapura. Situatat si mbrëmë në Kiev, kur njerëzit u përpoqën të hynin në një strehë dhe ajo nuk ishte e hapur, nuk duhet të ndodhin më kurrë." Kështu ka thënë presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

"Është detyrë e të gjitha autoriteteve vendore, një detyrë e caktuar, që të sigurojnë që ato të jenë të përdorshme dhe të aksesueshme 24 orë në ditë. Është dhemb të shohësh se kjo detyrë neglizhohet. Dhe është e dhimbshme të shohësh viktimat. e agjencive të zbatimit të ligjit të zbatoni drejtësinë”, shtoi ai

Ndërsa administrata e Biden merr kundërmasa të reja në përgjigje të shkeljeve të Nisjes së Re bërthamore të Rusisë dhe bllokon aksesin tek inspektorët.

Pas bombardimeve të shumta të urdhëruara nga Kremlini që shkaktuan vdekje dhe lëndime, presidenti ukrainas drejton gishtin nga administrata lokale e kryeqytetit: "Disa strehimore kundër bastisjes nuk ishin të aksesueshme. Ato duhet të jenë të hapura 24 orë në ditë".

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:21
Zëdhënësi i ushtrisë ukrainase: Grupi mercenar rus po ikën nga Bakhmut

1677146964_wag.jpg

Zëdhënësi i Grupit Lindor të Forcave të Ukrainës, Serhiy Cherevaty, tha se ushtria ukrainase kishte "shteruar forcat" e grupit Wagner në Bakhmut, duke e detyruar atë të largohej me humbje të konsiderueshme.

Cherevati tha se rusët po kryenin një rotacion trupash në Bakhmut, duke u përpjekur të mbulonin aktivitetet e tyre, por u shpreh se nuk do i lejojnë që ta bëjnë këtë.

Ora 22:20
Putin: Do bëj gjithçka për të shmangur destabilizimin e Rusisë

1685133194_vladimirputin.JPG

“Autoritetet ruse duhet ‘të bëjnë gjithçka për të shmangur destabilizimin e vendit’”. Kështu deklaroi presidenti rus Vladimir Putin në një takim me anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit. Lajmin e bën të ditur Ria Novosti.

Putin foli për ‘përpjekjet’ që po bëjnë ata që i referohet si ‘njerëzit e këqinj’ për të ‘tronditur situatën brenda Federatës Ruse’ dhe është e nevojshme të sigurohet që në asnjë rast ata nuk do të lejojnë ta bëjnë këtë.

Ora 09:51
Traktati i ri i fillimit për çarmatimin bërthamor: Moska i bën thirrje SHBA-së të heqin dorë nga qëndrimi armiqësor

1684481198_rusi.jpg

Rusia i bën thirrje administratës amerikane të heqë dorë nga qëndrimi "armiqësor" për traktatin e Fillimit të Ri (ose Fillimit III) për çarmatimin bërthamor dhe në çdo rast vëren se nuk e ndryshon qëndrimin e saj pas njoftimit nga Departamenti i Shtetit se do të ndalojë zbatimin pjesë e traktatit për masat për reduktimin dhe kufizimin e mëtejshëm të armëve sulmuese strategjike.

 Këtë e ka bërë të ditur ambasada ruse në Uashington në kanalin Telegram.

"Ne kemi marrë parasysh kundërmasat e shpallura nga Shtetet e Bashkuara në kuadrin e traktatit të ri Start. Megjithatë, ato në asnjë mënyrë nuk do të ndikojnë në pozicionin rus. Ekziston vetëm një mënyrë për të rinovuar traktatin, dhe dihet mirë se Kolegët amerikanë: Uashingtoni duhet të braktisë kursin armiqësor dhe gatishmërinë për t'i shkaktuar një "disfatë strategjike" Rusisë". theksoi misioni diplomatik rus.

 Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se do të ndalojnë së ofruari Rusisë informacion mbi kokat bërthamore të krijuara sipas Traktatit të Fillimit të Ri, duke përfshirë vendndodhjen e raketave dhe bazat e lëshimit. Masa, shpjegoi Departamenti i Shtetit, u mor në përgjigje të "shkeljeve të vazhdueshme" nga Moska.

Ora 08:59
BE voton për të rritur prodhimin e municioneve për Ukrainën

1683723183_parlamentievropianpe.jpg

Parlamenti Evropian ka votuar në favor të rritjes së prodhimit evropian të municioneve në kuadër të luftës së vazhdueshme të Rusisë kundër Ukrainës.

Ligjvënësit e BE-së miratuan një projektligj përkatës që synon të përshpejtojë furnizimin me municione në Ukrainë për luftën e saj kundër Rusisë.

Masa synon gjithashtu të ndihmojë vendet e BE-së të grumbullojnë arsenalet e tyre. Parlamenti i BE-së duhet të negociojë me vendet e tij anëtare për formulimin përfundimtar të propozimit.

Sipas draftit, kapacitetet prodhuese të Bashkimit Evropian do të rriten me masa të synuara, duke përfshirë një injeksion prej 500 milionë euro (538 milionë dollarë).

“Kjo lëvizje shënon një hap të rëndësishëm përpara për sigurinë dhe mbrojtjen e bllokut dhe mbështetjen e palëkundur të Ukrainës”, tha kreu i ekipit negociator të Parlamentit Evropian, Christian Busoi.

G.MO/A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 02/06/2023 09:09

    Shume gje te zgjuar po beni , nga dita ne dite mendohet si te pershkallezohet konflikti dhe jo te gjendet nje zgjidhje politike . Perse nuk i japin dhe Palestines arme te mbrohet nga agresioni izraelit qe ka mbi 50 vjet qe masakron kete popull ne shtepine e tyre ?

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Vranë tifozin e AEK-ut në ndeshjen e Champions League, në Zagreb arrrestojnë 9 huliganët e Dinamos

Vranë tifozin e AEK-ut në ndeshjen e Champions League, në Zagreb arrrestojnë 9 huliganët e Dinamos