Lufta në Ukrainë, Biden: Një periudhë e errët në historinë tonë të përbashkët, lufta është një çështje globale

Lufta në Ukrainë, Biden: Një periudhë e errët në historinë tonë të përbashkët, lufta është një çështje globale

Bota po "lundron në një periudhë të errët në historinë tonë të përbashkët" me pushtimin rus të Ukrainës, u tha presidenti amerikan Joe Biden aleatëve aziatikë.

Lufta është një "çështje globale", duke nënvizuar rëndësinë e mbrojtjes së rendit ndërkombëtar, tha ai.

Biden po takohet me liderët e Japonisë, Australisë dhe Indisë në Tokio në vizitën e tij të parë në Azi si president.

Katër vendet e njohura kolektivisht si Quad po diskutojnë shqetësimet e sigurisë dhe ekonomike duke përfshirë ndikimin në rritje të Kinës në rajon, si dhe dallimet e tyre mbi pushtimin rus.

Kryeministri japonez Fumio Kishida i bëri jehonë komenteve të Biden, duke thënë se një pushtim i ngjashëm nuk duhet të ndodhë në Azi.

Biden premtoi se SHBA do të punonte me aleatët për të udhëhequr reagimin global, duke përsëritur angazhimin e tyre për të mbrojtur rendin dhe sovranitetin ndërkombëtar "pavarësisht se ku janë shkelur në botë".

India është i vetmi anëtar i Quad deri më tani që ka refuzuar të kritikojë drejtpërdrejt Rusinë për pushtimin. Në fjalën e tij hapëse në samitin e së martës, kryeministri indian Narendra Modi nuk e përmendi këtë çështje.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Moska: Anijet e huaja do të mund të largohen nesër nga Mariupol! Zelensky: Na jepni armë të rënda për të ruajtur stabilitetin botëror


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Çmimet e hidrokarbureve, a po i mbron Bordi i Transparencës interesat e qytetarëve?×

Lajmi i fundit

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik

Autobusi i linjës Durrës-Porto Romano u përfshi nga flakët, kreu i PD Cara: Pasoje e gjendjes së mjeruar të transportit publik