Lufta në Ukrainë/ Moska: Anijet e huaja do të mund të largohen nesër nga Mariupol! Zelensky: Na jepni armë të rënda për të ruajtur stabilitetin botëror

Agresioni rus mbi Ukrainën vijon. Ministri i jashtë rus Sergei Lavrov ka sfiduar Perëndimin me një deklaratë, ku shprehej se ‘Kushdo që do humbjen e Rusisë, nuk e njeh historinë.

Ndërkohë luftimet në territorin ukrainas nuk kanë të ndalur, pasi rusët bombarduan hekurudhën e Dnipropetrovsk, ndërsa furnizimet me drithë pritet të çojnë drejt një konflikti të ri.

BE pritet që të bjerë dakord për një embargo ndaj importeve të naftës ruse, ‘brenda pak ditësh’. Kështu deklaroi ministri gjerman i ekonomisë Robert Habeck, i cili shtoi se kjo do të funksionojë vetëm nëse bien dakord një numër i madh venesh.

Rreth 200 trupa u gjetën në Mariupol mes rrënojave të një strehe pranë stacionit të karburantit periferik-2 në Myru Avenue.

Në video-mesazhin e tij më të fundit të publikuar në Telegram presidenti i Ukrainës, Volodymy Zelensky ka folur rreth rëndësisë së  furnizimit të Ukrainës më armë të rënda me qëllimin e ruajtjes së stabilitetit botërorë.

“Furnizimi me armë të rënda për Ukrainën, raketahedhës të shumtë, tanke, raketa kundër anijeve, është investimi më i mirë për të ruajtur stabilitetin në botë dhe për të parandaluar shumë kriza serioze që Rusia ende po planifikon. Unë jam mirënjohës për të gjithë partnerët që po ndihmojnë Ukrainën," tha lideri i Kievit, "por theksoi edhe një herë: sa më gjatë të zgjasë kjo luftë, aq më i madh është çmimi që duhet paguar për mbrojtjen e lirisë jo vetëm të 'Ukrainës por të gjithë bota e lirë”, tha Zelensky.

Rusia do të hapë një 'korridor humanitar' nga ora 08:00 e mëngjesit të ditës së nesërme për të lejuar anijet e huaja të largohen nga porti i Mariupolit. 

Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Mbrojtjes ruse e cituar nga Agjencia e Lajmeve "Interfax".

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 23:55
Moska: Anijet e huaja do të mund të largohen nesër nga Mariupol

Rusia do të hapë një 'korridor humanitar' nga ora 08:00 e mëngjesit të ditës së nesërme për të lejuar anijet e huaja të largohen nga porti i Mariupolit. 

Lajmi është bërë i ditur nga Ministria e Mbrojtjes ruse e cituar nga Agjencia e Lajmeve "Interfax".

Ora 22:24
Zelensky: Na jepni armë të rënda për të ruajtur stabilitetin botëror

Në video-mesazhin e tij më të fundit të publikuar në Telegram presidenti i Ukrainës, Volodymy Zelensky ka folur rreth rëndësisë së  furnizimit të Ukrainës më armë të rënda me qëllimin e ruajtjes së stabilitetit botërorë.

“Furnizimi me armë të rënda për Ukrainën, raketahedhës të shumtë, tanke, raketa kundër anijeve, është investimi më i mirë për të ruajtur stabilitetin në botë dhe për të parandaluar shumë kriza serioze që Rusia ende po planifikon. Unë jam mirënjohës për të gjithë partnerët që po ndihmojnë Ukrainën," tha lideri i Kievit, "por theksoi edhe një herë: sa më gjatë të zgjasë kjo luftë, aq më i madh është çmimi që duhet paguar për mbrojtjen e lirisë jo vetëm të 'Ukrainës por të gjithë bota e lirë”, tha Zelensky.

Ora 21:05
Mbërrin në Lituani treni i parë me grurë ukrainas

Ka mbërritur në Lituani, treni i parë me një ngarkesë gruri ukrainas, i cili më pas do të eksportohet nëpërmjet porteve të vendit baltik. Ky është një dorëzim që synon vlerësimin e efektivitetit të rrugëve alternative në pamundësinë e përdorimit të porteve të Ukrainës, të bllokuara nga armiqësitë me Moskën

Ora 20:32
Udhëheqësi separatist i Donetsk: Gjyq me disa faza për ushtarët e dorëzuar të fabrikës së çelikut të Mariupol

Gjyqi i anëtarëve të batalionit Azov që u dorëzuan në Mariupol do të zhvillohet në faza, një nga gjyqet e parë në Mariupol.

Lajmin  e ka bërë të ditur Kreu i Republikës Popullore të Donetskut (Dpr) Denis Pushilin, raportuar nga Agjencia ruse e Lajmeve.

Ora 20:18
Zelensky: Bisedimet do jenë të vështira, në fillim Rusia të na kthej kufijtë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do t'i kthehet bisedimeve me Rusinë vetëm pasi Moska të ketë kthyer territoret e pushtuara pas 24 shkurtit, duke parashtruar në këtë mënyrë kushtet e tij për negociatat e paqes gjatë një interviste për gazetën japoneze "NHK".

"Ne duam të kthejmë territorin tonë në kufijtë e para 24 shkurtit. Vetëm atëherë do të jemi në gjendje të ulemi në tryezën e bisedimeve", tha Zelensky.

Ai tha gjithashtu se pa çlirimin e territoreve të  'pushtuara' nga trupat ruse në këto tre muaj armiqësie, bisedimet për armëpushim me Rusinë do të jenë të vështira. Udhëheqësi i Kievit përsëriti se Donbass dhe Krimea janë ukrainase, por pranoi se tani detyra kryesore është çlirimi i territoreve të pushtuara pas 24 shkurtit.

Ora 18:49
Për shkak të luftës në Ukrainë, Hungaria shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Qeveria hungareze ka urdhëruar shpalljen e një gjendje të jashtëzakonshme në vend për shkak të luftës në Ukrainë. 

Lajmin e bëri të ditur Zoltan Kovaks, Zëdhënësi i Kryeministrit Viktor Orban.

"Për të mbrojtur interesat e sigurisë kombëtare të Hungarisë, për të siguruar që ne të qëndrojmë jashtë luftës dhe të mbrojmë familjet hungareze, qeverisë i duhet hapësirë ​​për të manovruar dhe për të qenë gati për veprim të menjëhershëm," tha Orban.

 

Ora 17:33
Vritet nga ushtria ruse kampioni i boksit ukrainas

Oleg Prudky, kampioni ukrainas i boksit është vrarë nga ushtria ruse.

Prudky ishte pjesë e forcave speciale të Policisë Cherkasy, ai vdiq në moshën 30-vjeçare duke mbrojtur vendin e tij, Ukrainën në luftën e tyre kundër Rusisë.

Ai la pas gruan dhe dy vajza të vogla.

Ora 16:42
Rusia i ndalon hyrjen 154 anëtarëve të Dhomës së Lordëve të Parlamentit Britanik

Ministria e Jashtme ruse ka vendosur të ndalojë hyrjen në Rusi të 154 anëtarëve të Dhomës së Lordëve të Parlamentit britanik, si një hakmarrje për sanksionet ndaj senatorëve rusë në Ukrainë.

“Në përgjigje të vendimit të marrë në mars nga qeveria britanike për të vendosur pothuajse të gjithë anëtarët e Këshillit të Federatës Ruse në një listë të sanksionuar, mbi baza reciproke, do të vendosen sanksione personale kundër 154 anëtarëve të Dhomës së Lordëve”, thuhej në deklaratë.

Ora 14:44
BE: Paketa e re e sanksioneve kundër Rusisë do të miratohet pa vonesa

Ne besojmë se është e rëndësishme të ecim përpara me miratimin e paketës së gjashtë pa vonesa të mëtejshme. Ne jemi tashmë disa javë në diskutim kështu u shpreh nënkryetari i Komisionit Evropian, Valdis Dombrovskis, duke iu përgjigjur një pyetjeje në lidhje me letrën e kryeministrit hungarez, Viktor Orban, në të cilën ai kërkonte të mos diskutohej embargoja ruse e naftës në samitin që do të mbahet të hënën. dhe të martën. 

"Ne e dimë se ka shqetësime në lidhje me sigurinë e furnizimit dhe ne po punojmë për këto shqetësime”, tha  Dombrovskis.

Ora 14:36
Kuleba: Sulmi rus në Donbas më i madhi në tokën evropiane që nga Lufta e Dytë Botërore

1653389106_Capture.JPG

Ministri i Jashtëm i Ukrainës është shprehur se ofensiva ruse në rajonin lindor të Donbasit është "më e madhja në tokën evropiane që nga Lufta e Dytë Botërore".

Dmytro Kuleba shkroi në Twitter se ishte "shumë herët" për të arritur në përfundimin se Kievi tashmë ka të gjitha armët që i nevojiten për t'u mbrojtur.

Ai u bëri thirrje aleatëve që të përshpejtojnë dërgesat e armëve dhe municioneve, veçanërisht MLRS (sistemet e lëshimit të raketave të shumta), artileri me rreze të gjatë, APC (transportues personeli të blinduar).

Ora 14:28
Ministri francez: Ukraina do të jetë përfundimisht pjesë e BE por kjo do të marrë kohë

Ministri i Francës për Evropën, Clément Beaune, tha se ai është "i bindur" se Ukraina do të bëhet përfundimisht pjesë e BE-së, por se kjo do të marrë kohë.

Në fillim të kësaj jave ai tha se mund të duhen 15 deri në 20 vjet që Ukraina të bashkohet me bllokun.

"Ne e dimë me ndershmëri se kërkon kohë dhe në këtë kohë nuk mund t'ia lejojmë vetes që thjesht të presim. Ne duhet të ushqejmë shpresën evropiane”, tha ai.

Në fillim të këtij muaji, presidenti francez Emmanuel Macron propozoi krijimin e një "bashkësie të re politike evropiane" që do të lejonte bashkëpunim më të ngushtë me vendet që përpiqen të anëtarësohen në BE.

Ora 14:18
Kryeministri holandez: Do të ishte e padrejtë për vendet e Ballkanit Perëndimor nëse Ukraina do ta merrte menjëherë statusin e vendit kandidat

Nuk ka shumë shanse që Ukraina të marrë menjëherë statusin e vendit kandidat për hyrje në BE, shumë vende nuk pajtohen për këtë dhe do të ishte e padrejtë për vendet e Ballkanit Perëndimor që kanë pritur vite përpara se të pranohen, kështu është shprehur kryeministri holandez Mark Rutte.

Sipas Rutte, për të mos de-motivuar Kievin dhe për të bërë një gjest konkret hapjeje ndaj tij, BE-ja mund të tregojë se çfarë hapash duhet të ndërmarrë Ukraina për të marrë statusin e kandidatit, siç është bërë në të kaluarën për Bosnjën. 

Për kryeministrin holandez, kjo nuk përjashton që një ditë Ukraina dhe Moldavia mund të anëtarësohen në Union. Të gjitha vendet e kontinentit evropian teorikisht kanë të drejtë të bëhen anëtarë të BE-së, por kur të kenë arritur kushtet e nevojshme. 

Ora 14:10
Autoritetet ruse arrestojnë një adoleshent ukrainas: Po planifikonte sulme në shkolla

Një adoleshent ukrainas u arrestua në rajonin e Rostovit të Rusisë, i akuzuar për planifikimin e akteve terroriste kundër shkollave, veçanërisht në Tatarstan dhe qytetin e Permit. 

I riu, shkruan Tass, "u rekrutua nga shërbimet sekrete ukrainase dhe është pjesë e batalionit Azov. Ai mbërriti në Rusi nga Mariupol me status refugjati".

 

Ora 14:03
Analisti ushtarak: Pse qytetet portuale të Ukrainës janë të rëndësishme për Putinin?

Zëvendës-Marshalli Sean Bell ka dhënë analizën e tij mbi krizën në Ukrainë mes diskutimeve se si të largohet gruri jashtë vendit.

Ai thotë se nevoja për të eksportuar grurë "vendos një perspektivë krejt të re për luftën" dhe duke pasur parasysh se 90% e tregtisë botërore lëviz nga oqeanet, kjo tregon gjithashtu "rëndësinë jetike të porteve" për Vladimir Putin.

Bell vazhdon duke thënë se "thjesht nuk është praktike" të lëvizësh drithërat nga toka pasi do të duheshin rreth një milion kamionë për të lëvizur 25 milion ton drithë.

"Kjo nxjerr në pah rëndësinë se pse Vladimir Putin dëshiron të marrë të gjitha portet dhe për këtë arsye do të ketë një pamje të Odesës në të ardhmen”, tha ai.

Analisti ushtarak vazhdon të thotë se ndërsa pozicionet e trupave ruse në rajonin e Donbasit nuk kanë ndryshuar shumë javët e fundit, fokusi i tyre ka qenë.

Ata më në fund kanë vendosur një fokus ushtarak tek ai. Ata kanë objektiva të qarta dhe kjo është e qartë se Luhansk bie fillimisht dhe më pas Donetsk. Ata po përpiqen ta bëjnë këtë në një mënyrë shumë më militariste tani.

Bell thotë gjithashtu se forcat ruse tani po përpiqen të mbyllin qytetin e Severodonetsk dhe më pas do t'i drejtohen luftës shkatërruese mesjetare të etur për gjak kundër shkatërrimit që ata kanë bërë më parë.

Ora 13:48
Rusia zhvillon stërvitjen e parë ushtarake me Kinën që nga pushtimi i Ukrainës

Rusia dhe Kina kanë mbajtur së bashku stërvitjen e tyre të parë ushtarake që nga pushtimi i Ukrainës.

Zyrtarët e Koresë së Jugut kanë konfirmuar që atëherë se dy avionë ushtarakë kinezë dhe katër avionë luftarakë rusë hynë në zonën e saj të identifikimit të mbrojtjes ajrore.

Stërvitja e përbashkët ushtarake duket të jetë një shenjë e lidhjeve të forta të mbajtura midis Kinës dhe Rusisë në mes të luftës së vazhdueshme në Ukrainë.

Më herët kemi raportuar për komentet e bëra nga ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov i cili tha se Moska do të fokusohet në zhvillimin e lidhjeve me Kinën.

Lavrov tha se qëllimi i Kremlinit ishte të zhvillonte më tej lidhjet me Kinën tani që Perëndimi kishte marrë një "pozicion diktatori" në mes të luftës në Ukrainë.

Ora 13:24
Historia prekëse e 10 vjeçares nga rajoni i Donetsk-ut, e vetmja e mbijetuar nga familja, i është nënshtruar dhjetëra operacioneve pasi një copë predhe i mbeti në kokë

Histori tragjike vijnë çdo ditë nga rajoni i Donetsk-ut, rajoni më i prekur nga bombardimet ruse që tashmë nuk e ka më pamjen e dikurshme.

Një vajzë 10-vjeçare, familja e së cilës u vra në mes të luftës në Ukrainë, po trajtohet pasi mbeti me një copë predhe në kokë.

Gishti i madh i majtë i Veronikës u këput dhe krahu i saj i djathtë u la pjesërisht i paralizuar pasi forcat ruse hapën zjarr në një strehë në rajonin Donetsk, në Ukrainën lindore.

Vajza e re është e vetmja e mbijetuar nga familja dhe i është nënshtruar dhjetëra operacioneve pas sulmit.

“Më 9 prill, tanku hapi zjarr në strehën në rajonin #Donetsk. Veronika, 10 vjeç, është e vetme e mbijetuar, familja e saj u vra. Një fragment predhe i mbërthyer në kokën e vajzës, gishti i madh i saj i ishte këputur dhe krahu i saj ishte pjesërisht i paralizuar. Tashmë ajo i është nënshtruar rehabilitimit”, shkruan në twiter faqja e Ministrisë së Jashtme ukrainase.

Ora 13:08
Von der Leyen: Rusia po bombardon depot e grurit në të gjithë Ukrainën

1652879860_Capture.JPG

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen është treguar e ashpër kur ka thënë se Rusia tashmë po godet depot e grurit në gjithë Ukrainën.

"Ne po shohim se si Rusia i ka kthyer furnizimet e saj energjetike në armë. Fatkeqësisht, po shohim të shfaqet i njëjti model në sigurinë ushqimore. Ukraina është një nga vendet më pjellore në botë. Flamuri i saj gjithashtu simbolizon peizazhin më të zakonshëm ukrainas. një fushë me grurë të verdhë nën një qiell blu.

Tani, ato fusha me grurë janë djegur. Në Ukrainën e pushtuar nga Rusia, ushtria e Kremlinit po konfiskon rezervat e grurit dhe makinerive. Sot, artileria ruse po bombardon qëllimisht magazinat e grurit në të gjithë Ukrainën ", tha presidenti i Komisionit të BE-së.

Ora 13:01
500 milion € ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën, Borrell: Historia e së nesërmes po shkruhet sot, në fushat e betejës së Ukrainës 

1653067873_Capture.JPG

Këshilli i BE-së i ka dhënë dritën jeshile këstit të katërt prej 500 milionë euro të ndihmës ushtarake për Ukrainën , duke arritur në 2 miliardë.

"Historia e së nesërmes po shkruhet sot, në fushat e betejës së Ukrainës . Me këto 500 milionë euro, BE-ja ka ndarë gjithsej 2 miliardë euro për të mbështetur furnizimin me pajisje ushtarake nga shtetet anëtare të BE për forcat e armatosura ukrainase", tha Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell. 

"Kjo mbështetje është vetëm një pjesë e përpjekjeve evropiane për të ndihmuar Ukrainën të mbrohet. BE-ja dhe vendet anëtare të saj janë të vendosur të vazhdojnë. Ne e kemi bërë këtë që nga fillimi i luftës dhe do të vazhdojmë deri në fund".

Ora 12:51
Von der Leyen: Ukraina i përket familjes europiane, ukrainasit kanë qëndruar në këmbë përballë dhunës brutale

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen u kërkoi liderëve që të "sigurojnë me vendosmëri Ukrainën në ndjekjen e rrugës së saj evropiane" ndërsa ajo iu drejtua Forumit Ekonomik Botëror.

"Ukraina i përket familjes evropiane. Ukrainasit kanë qëndruar në këmbë përballë dhunës brutale. Ata kanë qëndruar për lirinë e tyre, por edhe për vlerat tona dhe për njerëzimin”, tha ajo.

"Ne qëndrojmë me ta dhe mendoj se ky është një moment përcaktues për të gjitha demokracitë në të gjithë globin", tha Von der Leyen.

Von der Leyen u shpreh se lufta po dërgonte valë tronditëse në të gjithë botën dhe duke ndërprerë më tej zinxhirët e furnizimit të shtrirë tashmë nga pandemia.

Presidentja e Komisionit Europian tha se kjo nga ana tjetër po vendoste "barrë të reja" për bizneset dhe familjet dhe më shumë vende të goditura tashmë nga COVID-19 tani po duhej të përballeshin me rritjen e çmimeve të energjisë "si rezultat i drejtpërdrejtë i luftës së pafalshme të Putinit".

Shefja e BE-së vazhdoi duke thënë se ndërsa Rusia ishte përpjekur të ushtronte presion mbi vendet evropiane duke shkurtuar furnizimet me energji dhe gaz, kjo vetëm kishte "forcuar vendosmërinë e Evropës".

Ajo tha gjithashtu se Rusia po përdorte furnizimet ushqimore si armë në mes të luftës.

“Në Ukrainën e pushtuar nga Rusia, ushtria e Kremlinit po konfiskon rezervat e drithit dhe makineritë dhe luftanijet ruse në Detin e Zi po bllokojnë anijet ukrainase plot me grurë dhe fara luledielli,” shtoi ajo.

Ora 12:42
Kuleba: Hajdutët rusë po vjedhin drithë dhe po e shesin jashtë vendit

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba ka pretenduar se hajdutët rusë po vjedhin grurin ukrainas dhe po përpiqen ta shesin atë jashtë vendit.

Në një mesazh në Twitter, Kuleba tha se hajdutët po ngarkonin furnizimet në anije dhe më pas po kalonin nëpër ngushticën e Bosforit, që ndodhet në Turqinë veriperëndimore.

Ai u bëri thirrje vendeve që të qëndrojnë "vigjilentë" dhe të refuzojnë blerjen e grurit të vjedhur.

Me portet e Ukrainës të bllokuara nga pushtimi i Rusisë, kultivuesi kryesor i drithit nuk ka qenë në gjendje të eksportojë gati 25 milionë tonë drithëra, duke bërë që çmimet globale të ushqimeve të rriten. 

Vendi është detyruar të dërgojë dërgesa përtej kufirit të tij perëndimor, duke u mbështetur në kapacitetin e kufizuar hekurudhor dhe portet e vogla të lumit Danub.

Ora 12:37
Kolumbia do të trajnojë ushtarët ukrainas për pastrimin e minave

Kolumbia do të dërgojë një ekip ushtarësh të saj në Evropë për të trajnuar trupat ukrainase për pastrimin e minave, njoftoi ministria e mbrojtjes në faqen e tyre të internetit ..

Ministri i Mbrojtjes Diego Molano Aponte tha në një postim në Twitter u shpreh se 19 inxhinierë ushtarakë kolumbianë do të udhëtojnë në një vend evropian të pazbuluar, fqinj që është anëtar i NATO-s  për të trajnuar disa nga ushtarët ukrainas se si të përsosin procedurat taktike për të hequr minat tokësore dhe eksplozivët e tjerë.

Kolumbia është një nga vendet më të minuara në botë. Vdekjet dhe plagosjet janë ende të zakonshme, pasojë e dekadave të luftimeve midis qeverisë dhe grupeve të armatosura.

Ora 12:26
Mariupol, gjenden 200 trupa nën rrënojat e një ndërtese

Rreth 200 trupa u gjetën në Mariupol mes rrënojave të një strehe gjatë çmontimit të blloqeve pranë stacionit të karburantit periferik-2 në Myru Avenue. 

Zëdhënësi i kryetarit të bashkisë së Mariupol Petro Andryushchenko njoftoi në Telegram , raportuar nga UNIAN . "Mariupol. Varreza", ka shkruar Andryushchenko, duke shtuar se kufomat kanë mbetur aty për disa kohë për shkak të gjendjes së dekompozimit dhe se një numër i madh kufomash janë grumbulluar nga rusët në një morg të improvizuar pranë metrosë, në rrugë.

Ora 12:06
Lideri i burgosur i opozitës Alexei Navalny kritika Putinit: Kjo luftë është ndërtuar mbi gënjeshtra

Udhëheqësi i opozitës ruse i burgosur Alexei Navalny ka dënuar presidentin Vladimir Putin në një seancë gjyqësore të drejtpërdrejtë, duke e quajtur atë një "të çmendur" që filloi një "luftë marrëzi" në Ukrainë.

"Kjo është një luftë budallaqe që filloi Putini juaj”, i tha Navalny një gjykate të apelit në Moskë përmes lidhjes video nga një koloni penale korrigjuese.

"Kjo luftë është ndërtuar mbi gënjeshtra. Një i çmendur ka futur kthetrat e tij në Ukrainë dhe unë nuk e di se çfarë dëshiron të bëjë me të ky hajdut i çmendur”, tha Navalny për Putinin.

Navalny ishte dënuar më parë nga një gjykatë me nëntë vjet për mashtrim dhe përbuzje të gjykatës.

Kremlini ka hedhur poshtë vazhdimisht akuzat e Navalny-t për Putinin, i cili thotë se ka fituar shumë zgjedhje të drejta në Rusi që nga viti 2000 dhe mbetet politikani më popullor i vendit.

Ora 11:46
Refugjatët ukrainas mbërrijnë në Kanada

Refugjatët ukrainas që ikën nga lufta u përshëndetën nga vullnetarë teksa mbërritën në të parën nga tre fluturimet federale me çarter në qytetin e Winnipeg në Kanada.

UNHCR, Agjencia e OKB-së për Refugjatët, raporton se lufta në Ukrainë deri tani ka zhvendosur më shumë se tetë milionë njerëz.

Shifrat zbuluan gjithashtu se më shumë se gjashtë milionë lëvizje refugjatësh janë regjistruar brenda Ukrainës.

Ora 11:05
Severodonetsk nën agresionin e pandërprerë rus, Guvernatori: Vriten 4 civilë

Severodonetsk qytet në rajonin lindor të Donbasit është ende nën kontrollin e Ukrainës pavarësisht nga forcat ruse që bombardojnë qytetin.

Rusia e ka ripërqendruar përpjekjen e saj të luftës në Donbas e përbërë nga rajonet e Luhanskut dhe Donetsk dhe shumë besojnë se presidenti Putin mund të pretendojë fitoren në luftë nëse Moska merr kontrollin e rajonit.Nëse Rusia merr Severodonetsk, ajo do të kontrollojë pothuajse të gjithë Luhanskun.

“Rusët përqendruan pothuajse të gjitha forcat e tyre, përkatësisht 25 grupe taktike batalioni për të marrë qytetin", shkruan në telegram Guvernatori rajonal Serhiy Haidai.

“Forcat ruse po bombardojnë qendrën e qytetit në mënyrë kaotike dhe të pandërprerë, ndërsa betejat po zhvillohen në fshatrat përreth”, tha ai.

“Është shumë e vështirë të evakuohen njerëzit”, shtoi ai.

Katër civilë u vranë në një bllok të lartë si rezultat i bombardimeve të hënën.

Ora 10:31
Vijojnë luftimet e ashpra në Donetsk, 7 civilë të vrarë

Shtatë civilë u vranë dhe 10 u plagosën në bombardimet e ushtrisë ruse në 24 orët e fundit në qytetet lindore të Ukrainës Sievierodonetsk, Avdiivka, Lyman. 

Shifrat dalin nga raporti i përbashkët i mëngjesit të sotëm nga administratat rajonale ushtarake dhe civile të rajoneve Donetsk dhe Lugansk, të cituar nga Ukrinform.

Shpërthime ka pasur edhe mbrëmë në qytetin e Mykolaiv. Në rajonin e Khersonit situata mbetet kritike, problemi më serioz thonë administratorët është shpërndarja e ushqimit dhe ilaçeve në zonat e pushtuara përkohësisht në kufi me rajonet e Mykolaiv dhe Dnipropetrovsk. 

Në rajonin e Dnipropetrovsk, sirenat e sulmit ajror ranë mbrëmë dhe këtë mëngjes

Ora 10:23
Microsoft do të ndihmojë Ukrainën në dokumentimin e krimeve ruse të luftës

Microsoft do të ndihmojë qeverinë ukrainase të dokumentojë krimet e supozuara të luftës nga forcat ruse, tha ministri ukrainas i transformimit dixhital, Mykhailo Fedorov.

Në një mesazh në aplikacionin e mesazheve Telegram, Fedorov tha se gjigandi i teknologjisë kishte rënë dakord të ndihmonte Ukrainën gjatë një takimi në Davos.

"Ne kemi bashkëpunuar me Microsoft për një kohë të gjatë dhe ata mbështesin në mënyrë aktive Ukrainën”, shkroi ai.

"Ata u bënë një nga kompanitë e para që pezulloi të gjitha shitjet e reja të produkteve dhe shërbimeve në Rusi në fillim të marsit dhe ofroi shërbime falas në cloud për Ukrainën deri në fund të 2022”, tha Fedorov.

Fedorov vazhdoi duke thënë se presidenti i Microsoft Brad Smith ishte zotuar të vazhdojë të mbështesë Ukrainën.Kievi ka akuzuar Rusinë për mizori dhe brutalitet kundër civilëve gjatë pushtimit dhe tha se ka identifikuar më shumë se 10,000 krime të mundshme lufte. 

Rusia ka mohuar të ketë shënjestruar civilët ose përfshirjen në krime lufte, ndërkohë që kryen atë që e quan një "operacion special ushtarak" në Ukrainë. 

Ora 10:05
Ministri britanik: Mungesa e ushqimit mund të shkaktojë më shumë vdekje sesa vetë lufta në Ukrainë

Uria e shkaktuar nga mungesa e grurit dhe ushqimit për shkak të pushtimit të Ukrainës mund të shkaktojë më shumë vdekje sesa vetë lufta, kështu u shpreh Sekretari britanik i Transportit, Grant Shapps.

“Unë jam veçanërisht i shqetësuar me situatën në Ukrainë, ne e kemi parë këtë pushtim barbar nga Putin”, tha ai.

“Ajo që më shqetëson vërtet është se kemi parë shumë jetë të humbura në Ukrainë dhe mund të shohim edhe më shumë jetë të humbura në vende të tjera në botë për shkak të mungesës së drithit dhe ushqimit, të cilat mund të jenë edhe më të mëdha se sa jetët e humbura drejtpërdrejt në luftë”, tha Shapps.

I pyetur në lidhje me sugjerimet që Mbretëria e Bashkuar mund të dërgojë anije ushtarake në portin e Odesës për të shoqëruar anijet që transportojnë mallra jashtë vendit ai u shpreh se nuk mund të hyj në detaje specifike, ka shumë komplekse për këtë, duke përfshirë ujërat e minuara pranë portit të Odesës.

Ora 09:43
Lufta në Ukrainë, Biden: Një periudhë e errët në historinë tonë të përbashkët, lufta është një çështje globale

Bota po "lundron në një periudhë të errët në historinë tonë të përbashkët" me pushtimin rus të Ukrainës, u tha presidenti amerikan Joe Biden aleatëve aziatikë.

Lufta është një "çështje globale", duke nënvizuar rëndësinë e mbrojtjes së rendit ndërkombëtar, tha ai.

Biden po takohet me liderët e Japonisë, Australisë dhe Indisë në Tokio në vizitën e tij të parë në Azi si president.

Katër vendet e njohura kolektivisht si Quad po diskutojnë shqetësimet e sigurisë dhe ekonomike duke përfshirë ndikimin në rritje të Kinës në rajon, si dhe dallimet e tyre mbi pushtimin rus.

Kryeministri japonez Fumio Kishida i bëri jehonë komenteve të Biden, duke thënë se një pushtim i ngjashëm nuk duhet të ndodhë në Azi.

Biden premtoi se SHBA do të punonte me aleatët për të udhëhequr reagimin global, duke përsëritur angazhimin e tyre për të mbrojtur rendin dhe sovranitetin ndërkombëtar "pavarësisht se ku janë shkelur në botë".

India është i vetmi anëtar i Quad deri më tani që ka refuzuar të kritikojë drejtpërdrejt Rusinë për pushtimin. Në fjalën e tij hapëse në samitin e së martës, kryeministri indian Narendra Modi nuk e përmendi këtë çështje.

Ora 09:37
Udhëheqësit perëndimorë gati të dërgojnë armë më të avancuara në Ukrainë

1653340692_Capture.JPG

Rreth 20 vende do të dërgojnë paketa të reja të ndihmës për sigurinë në Ukrainë, pasi lufta e saj me Rusinë arrin kufirin tre mujor, ka njoftuar sekretari amerikan i mbrojtjes, Lloyd Austin.

Duke folur me gazetarët në Pentagon, Austin tha se rreth 50 liderë të mbrojtjes nga e gjithë bota kishin rënë dakord të dërgonin armë më të avancuara në Ukrainë.

Në veçanti, ai tha se Danimarka kishte rënë dakord të dërgonte një lëshues dhe raketa Harpoon në Ukrainë për të ndihmuar vendin të mbrojë bregdetin e tij. 

Austin nuk pranoi të thoshte nëse SHBA-ja do t'i dërgonte Ukrainës raketa-hedhës të teknologjisë së lartë, të cilën ajo e ka kërkuar. 

"Ne kemi fituar një ndjenjë më të mprehtë dhe të përbashkët të kërkesave prioritare të Ukrainës dhe situatës në fushën e betejës," tha zoti Austin.

"Shumë vende po dhurojnë municion artilerie të nevojshme kritike, sisteme të mbrojtjes bregdetare dhe tanke dhe automjete të tjera të blinduara. Të tjera dolën përpara me angazhime të reja për stërvitje”, tha ai.

Austin shtoi se Republika Çeke së fundmi dhuroi helikopterë sulmues, tanke dhe raketa dhe se Italia, Greqia, Norvegjia dhe Polonia njoftuan dje dhurime të reja të sistemeve dhe municioneve artilerie.

"Natyra e luftës, siç na keni dëgjuar të përshkruajmë disa herë, është formuar me të vërtetë nga artileria në këtë fazë. Dhe ne kemi parë shkëmbime serioze të artilerisë gjatë javëve të fundit," shtoi Austin.

Ora 08:53
Rusia do të krijojë bazë ushtarake në Kherson

Administrata e emëruar nga Rusia në Kherson, në jug të Ukrainës, do t'i kërkojë Moskës të krijojë një bazë ushtarake në territorin e saj, raporton agjencia ruse e lajmeve RIA, duke cituar një zyrtar qeveritar.

Kirill Stremousov, nënkryetari i asaj që Rusia e quan "administrata rajonale civile-ushtarake" e Kherson, i tha RIA se duhet të ketë një bazë ushtarake ruse në rajonin Kherson.

“Duhet të ketë një bazë ushtarake ruse në rajonin Kherson. Ne do ta kërkojmë këtë se këtë e kërkon e gjithë popullata”, tha ai.

"Kjo është thelbësore dhe do të jetë një garantues i sigurisë për rajonin dhe banorët e tij”, shtoi Stremousov

Qyteti i Khersonit, i cili përshkon lumin Dnieper dhe Detin e Zi në Ukrainën jugore, ishte një nga rajonet e para që ra nën kontrollin rus. 

Analistët thonë se zona është me vlerë strategjike pasi kontrolli i saj do t'i lejonte Rusisë të bllokonte hyrjen e Ukrainës në det dhe të lidhë territoret në Donetsk dhe Luhansk me Krimenë.

Ora 08:42
Lavrov: Moska do të fokusohet në zhvillimin e lidhjeve me Kinën por do të konsiderojë 'ofertën' nga Perëndimi

Moska do të fokusohet në zhvillimin e lidhjeve me Kinën dhe do të ndalojë së qeni i varur nga furnizimet nga Perëndimi, tha ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov.

Lavrov tha se qëllimi i Kremlinit ishte të zhvillonte më tej lidhjet me Kinën tani që Perëndimi kishte marrë një "pozicion diktatori" në mes të luftës në Ukrainë.

"Nëse ata (Perëndimi) duan të ofrojnë diçka në drejtim të rifillimit të marrëdhënieve, atëherë ne do të shqyrtojmë seriozisht nëse do të na duhet apo jo," tha zoti Lavrov në një fjalim, sipas një transkripti në faqen e internetit të ministrisë së jashtme. 

Ministri i Jashtëm vazhdoi duke thënë se Kina kishte teknologji informacioni dhe komunikimi "që nuk janë në asnjë mënyrë inferiore ndaj Perëndimit".

"Ne duhet të pushojmë së qeni të varur nga furnizimet e absolutisht çdo gjëje nga Perëndimi për të garantuar zhvillimin e sektorëve kritikë të rëndësishëm për sigurinë, ekonominë ose sferën sociale të atdheut tonë," shtoi ai.

Lavrov tha gjithashtu se Rusia do të mbështetet "vetëm tek ne dhe në vendet që janë treguar të besueshme dhe nuk kërcejnë me muzikën e ndonjë piper tjetër".

Ora 08:16
Lavrov: Kushdo që dëshiron të mposhtë Rusinë nuk e di historinë

‘Ata thonë se Rusia duhet 'të mposhtet', se Rusia duhet "të mposhtet", ajo duhet të humbasë në fushën e betejës. Politikanët perëndimorë duhet të kenë mësuar keq në shkollë. Ata nxjerrin përfundime të gabuara nga të kuptuarit e tyre për të kaluarën dhe të çfarë është Rusia’. Kështu deklaroi ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov.

Ora 08:12
Zelensky: Gati për shkëmbimin e të burgosurve me Rusinë

1653304209_Capture.JPG

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy ka thënë se është gati për një shkëmbim të të burgosurve me Rusinë “edhe nesër”.

"Shkëmbimi i njerëzve, kjo është një çështje humanitare sot dhe një vendim shumë politik që varet nga mbështetja e shumë shteteve", tha Zelensky duke folur me një audiencë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos.

Ai vazhdoi duke thënë se disa mijëra njerëz ishin tani në robëri pas pushtimit nga Rusia të qytetit port jugor të Mariupolit.

“Ne nuk kemi nevojë për ushtarakët rusë, na duhen vetëm tanët”, shtoi lideri ukrainas.

“Ne jemi gati për një shkëmbim edhe nesër”, shtoi ai.

 "Është e rëndësishme të bëhet presion politik në çdo nivel, përmes biznesit të fuqishëm, përmes mbylljes së bizneseve, embargos së naftës dhe përmes këtyre kërcënimeve të intensifikohet në mënyrë aktive shkëmbimi i njerëzve tanë për ushtarakët rusë”, tha ai duke u bërë thirrje aleatëve të tij që të bëjnë presion mbi Moskën.

Ora 08:06
Bashkëshortja e presidentit Zelensky nis programin e mbështetjes psikologjike: Asnjë ukrainas nuk është i sigurt se është edhe nesër

1653372523_er.JPG

Zonja e parë ukrainase Olena Zelenska ka njoftuar se do të nisë një program kombëtar për mbështetjen psikologjike.

"Asnjë ukrainas, qoftë i rritur apo fëmijë, nuk mund të jetë i sigurt se do të zgjohet edhe nesër. Për të gjitha gjërat që ukrainasit kanë përjetuar në luftë, nën bombardime kanë nevojë për rehabilitim ashtu si të lënduarit fizikisht", tha Olena në një video të publikuar në rrjete sociale. 

Qeveria ukrainase do të zhvillojë programin e mbështetjes së shëndetit mendor në bashkëpunim me Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH), shpjegoi gruaja e Presidentit Volodymyr Zelensky.

Ora 08:04
Zelensky: Nuk ka alternativë veçse të luftosh dhe të fitosh

Në fjalimin e tij të mbrëmjes, Volodymyr Zelensky u bëri thirrje ukrainasve që të ndihmojnë Forcat e Armatosura dhe të ndihmojnë në mbrojtjen e pozicionit të Ukrainës në arenën ndërkombëtare.

"Për të fituar, ne duhet  secili dhe secili të punojmë për këtë. Në veçanti, ata në pjesën e pasme. Të ndihmojmë ushtrinë. Të mbrojmë nevojat e shtetit tonë në të gjitha platformat ndërkombëtare në të cilat keni akses, në komunikim me gazetarë të huaj, edhe me miqtë dhe të njohurit e tu jashtë vendit”, tha ai.

Ai vuri në dukje se Ukraina po përballet me javë të vështira.

Sipas tij, situata më e keqe e luftimeve sot është në zonën e Donbasit në juglindje të Ukrainës.

"Bakhmut, Popasna, Severodonetsk - në këtë drejtim pushtuesit kanë përqendruar aktivitetin më të madh deri më tani. Ata kanë bërë një masakër atje dhe po përpiqen ti shkatërrojnë të gjitha. Fjalë për fjalë. Askush nuk e shkatërroi Donbasin siç po bën tani ushtria ruse", tha presidenti.

"Por ne nuk kemi alternativë veçse të luftojmë. Të luftojmë dhe të fitojmë. Të çlirojmë tokën dhe popullin tonë. Sepse pushtuesit duan të na marrin jo vetëm diçka, por gjithçka që kemi. Përfshirë të drejtën e jetës për ukrainasit." tha Zelensky.

Ora 08:00
Udhëtimi i Biden në Azi dhe ‘përballja’ me sfidën e shekullit

1653292838_Capture.JPG

Pas muajsh vëmendjeje gjithëpërfshirëse ndaj luftës së Rusisë në Ukrainë, vizita debutuese e Joe Biden si President në Azi është një mundësi për të rinovuar atë që ai e sheh si sfidën e këtij shekulli: Përballja me Kinën në rritje përmes një sistemi të rinovimit të partneriteteve ekonomike dhe ushtarake.

"Ne mendojmë se ky udhëtim do të shfaqë plotësisht strategjinë e Presidentit Biden për Indo-Paqësorin dhe se do të tregojë me ngjyra të gjalla se Shtetet e Bashkuara mund të udhëheqin menjëherë botën në reagimin ndaj luftës së Rusisë në Ukrainë, dhe në të njëjtën kohë grafikon një kurs për lidership dhe angazhim amerikan efektiv, parimor në një rajon që do të përcaktojë shumë nga e ardhmja e shekullit të 21-të," u tha gazetarëve javën e kaluar këshilltari i sigurisë kombëtare, Jake Sullivan, përpara se Biden të nisej për në Azi.

Zyrtarët e administratës kanë pranuar se udhëheqësit e lartë të politikës së jashtme brenda administratës, së bashku me vetë Presidentin, kanë qenë të preokupuar gjatë muajve të fundit me mbajtjen e një fronti të bashkuar perëndimor kundër Rusisë dhe ofrimin e ndihmës ushtarake dhe ekonomike për Ukrainën.

Por Sullivan hodhi poshtë sugjerimin se Biden ishte shpërqendruar nga iniciativat e tij në Azi.

"Ne në fakt nuk e konsiderojmë këtë si një tension midis investimit të kohës, energjisë dhe vëmendjes në Evropë dhe kohës, energjisë dhe vëmendjes në Indo-Paqësorin. Ne e konsiderojmë këtë si një përforcim të ndërsjellë," tha Sullivan.

"Për ne, ka një nivel të caktuar integrimi dhe një simbiozë në strategjinë që po ndjekim në Evropë dhe strategjia që po ndjekim në Indo-Paqësor dhe kapaciteti unik i Presidentit Biden për t'i bashkuar ato të dyja së bashku, mendoj unë. , do të jetë një shenjë dalluese e presidencës së tij të politikës së jashtme."

Ora 07:51
A ishin komentet e Biden për mbrojtjen e Tajvanit një mesazh i fshehur për aleatët në Azi?

Komenti i presidentit amerikan Joe Biden në Tokio të hënën se Uashingtoni do të ndërhynte ushtarakisht nëse Kina sulmon Tajvanin shkaktoi valë tronditëse në rajon.

Kjo për shkak se dukej të ishte një ndryshim i dukshëm nga një politikë dekadash e "paqartësisë strategjike", sipas së cilës SHBA ka mbetur qëllimisht e paqartë nëse do të vinte në mbrojtje të ishullit të sunduar në mënyrë demokratike në rastin e një sulmi nga Kina.

Shtëpia e Bardhë i tërhoqi me shpejtësi komentet, duke thënë se ato në fakt nuk pasqyronin një ndryshim në politikë një lëvizje që sugjeronte se Biden kishte folur gabim ose se komentet e tij ishin keqinterpretuar.

Një analist që foli për CNN pyet nëse mesazhet në dukje të përziera janë pjesë e një plani të qëllimshëm nga Shtëpia e Bardhë për t'u komunikuar mbështetjen e saj aleatëve në rajon duke shmangur kalimin e vijave të kuqe të Kinës.

Corey Wallace, asistent profesor në Universitetin Kanagawa në Japoni, vuri në dukje se kjo ishte hera e tretë në muajt e fundit që Biden tha se SHBA do të mbronte Tajvanin nga një sulm kinez  dhe hera e tretë që komentet e tij ishin kthyer me nxitim.

"Ndërsa çdo herë që zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë duket se i tërhiqen deklaratat, pas një kohe ju pyesni veten nëse ky është plani," tha Wallace.

Fakti që Biden vazhdon të bëjë deklarata të tilla mund të tregojë një model  dhe të jetë një mënyrë për të komunikuar mesazhe të ndryshme për audienca të ndryshme, shtoi ai.

“Është gjithashtu e besueshme që ka disa mesazhe atje për aleatët në Azi, edhe pse ata ruajnë mohimin e besueshëm me (Kinë),” tha ai.

Politika e "paqartësisë strategjike" e SHBA-së është krijuar për të shmangur antagonizimin e Kinës, e cila është e bindur se ishulli i vetëqeverisur demokratikisht i Tajvanit është pjesë e territorit të tij, pavarësisht se nuk e ka sunduar kurrë atë.

Pekini nuk e ka përjashtuar qartë marrjen e ishullit me forcë ushtarake, kështu që nuk është për t'u habitur që komentet e Bidenit u festuan në Tajvan.

Duke pasur parasysh komentet që dukej se ngrinin mundësinë e një përplasjeje ushtarake midis SHBA-së dhe Kinës, nuk është për t'u habitur që Kina u përgjigj me zemërim  duke paralajmëruar Uashingtonin se "ata që luajnë me zjarrin me siguri do të digjen vete".

I pyetur të hënën në një konferencë shtypi në Japoni nëse Uashingtoni do t'i vinte në ndihmë Tajvanit në rast të një lëvizjeje ushtarake kineze në ishull, Biden kishte thënë: "Ky është zotimi që kemi marrë".

Ai gjithashtu krahasoi një pushtim të mundshëm të Tajvanit nga Kina me pushtimin rus të Ukrainës në fillim të këtij viti, duke paralajmëruar: "Ai do të dislokojë të gjithë rajonin".

Wallace, si analistët e tjerë, mendoi se referenca ndaj Ukrainës ishte veçanërisht provokuese për Kinën.

"Shtetet e Bashkuara nuk e kanë njohur statusin e Tajvanit si një vend sovran dhe e konsiderojnë statusin e Tajvanit si "të pazgjidhur" krejt ndryshe nga mënyra se si e sheh Ukrainën," tha Wallace.

Por përsëri, ndërsa kjo duket se minon politikën e "paqartësisë strategjike", duket se ka gjithashtu një klauzolë largimi.

“Biden ndoshta mund ta përfytyrojë këtë duke nënkuptuar se një pushtim i Tajvanit do të ishte si Ukraina për sa i përket shqetësimit të mjedisit të sigurisë,” tha Wallace. 

M.Q./S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Turi: 24/05/2022 19:14

  Nuk e kuptoj perse nuk i nxirni komentet e mia une as nuk shaj apo ofendoj njeri thjesht jap opinionin tim , kjo eshte media e lire dhe klo eshte demokracia ?

  Përgjigju
 • Hasan Pordha: 24/05/2022 08:41

  O Lavrov o plak matuf jane mposhtur perandori te tera jo me Rusia. Amerika jo arme por nje pordhe te leshoje e ben Mosken shkrumb e hi.

  Përgjigju
  • Shkodra: 25/05/2022 07:47

   O Hasan Pordha e gezofsh emrin, ne Europ thuhet mbiemri perpra e pastaj emri , nuk bahet lufta me pordha o Pordha Hasan.

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj