Lufta në Ukrainë, furnizimet me gaz nga Nord Stream në BE janë ndërprerë plotësisht! Zelensky paralajmëron rusët: Dorëzohuni  

Lufta në Ukrainë, furnizimet me gaz nga Nord Stream në BE janë ndërprerë plotësisht! Zelensky paralajmëron rusët: Dorëzohuni  

Foto ilustruese

Nga ora 5 e mëngjesit, furnizimet me gaz nga Rusia drejt BE-së nëpërmjet Nord Stream u ndërprenë plotësisht. Për Kremlinin, faji qëndron tek sanksionet, por Moska e bën të ditur se do të respektojë angazhimet e saj. Kievi thyen mbrojtjen ruse në frontin Kherson dhe akuzon Rusinë për bombardimin e korridoreve të nevojshme për kalimin e misionit të IAEA që mbërritën sot dhe pritet të qëndrojnë deri të shtunën në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia.

BE ndahet për vizat ruse, Parisin dhe Berlinin kundër ndalimit. Borrell shtyn misionin stërvitor të BE-së të ushtrisë ukrainase: "Është koha për të vepruar". Zelensky paralajmëron rusët: "Ik ose dorëzohu, nuk ke zgjidhje".

Video mesazhi i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky u shfaq në ceremoninë e hapjes së festivalit të filmit në Venecia. Lutja e tij për botën e kinemasë ishte që të mos harronte atë që po ndodhte. Zelensky i përkufizoi rusët si "kasap, terroristë, vrasës", duke folur për "një tmerr që nuk zgjat 120 minuta si një film, por për 189 ditë.

“Ne nuk duhet të luajmë lojën e Rusisë që do që ne të mësohemi me të. t'i dorëzohemi asaj. lufta. Zëri i kinemasë ka rëndësi. Lavdi Ukrainës”, tha Zelensky.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:42
Video-mesazhi i Zelensky në festivalin e Filmit në Venecia: Mos harroni atë që po ndodh në Ukrainë! Nuk është tmerr që zgjat 120 minuta

 

"Është shumë e gjatë lista e të miturve të vrarë deri më sot në Ukrainë". Kështu përfundoi video mesazhi i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, që u shfaq në ceremoninë e hapjes së festivalit të filmit në Venecia.

Lutja e tij për botën e kinemasë ishte që të mos harronte atë që po ndodhte. Zelensky i përkufizoi rusët si "kasap, terroristë, vrasës", duke folur për "një tmerr që nuk zgjat 120 minuta si një film, por për 189 ditë.

“Ne nuk duhet të luajmë lojën e Rusisë që do që ne të mësohemi me të. t'i dorëzohemi asaj. lufta. Zëri i kinemasë ka rëndësi. Lavdi Ukrainës”, tha Zelensky.

Ora 22:05
Inspektorët bërthamorë mbërrijnë në Zaporizhia, nuk dihet ende sa do të zgjasë vizita

1661976869_vv.JPG

Inspektorët bërthamorë të Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike (IAEA) u nisën për në centralin bërthamor të Zaporizhzhia të mërkurën dhe thanë se misioni i tyre është të parandalojnë një aksident bërthamor të mundshëm dhe të përpiqen të stabilizojnë situatën pas shpërthimeve që kanë ndodhur përreth centralit gjatë javëve të fundit. Inspektorët mbërritën në qytetin e Zaporizhzhias, ku mund të kalojnë natën përpara se të vizitojnë të enjten centralin, i cili është në një territor të kontrolluar nga Rusia.

Zyrtarët e caktuar nga Rusia në zonën pranë objektit sugjeruan se vizita mund të zgjasë vetëm një ditë, ndërsa IAEA dhe zyrtarët ukrainas thanë se ajo do të zgjasë disa ditë. "Ne kemi një detyrë shumë të rëndësishme për të kryer - të vlerësojmë situatën reale, të ndihmojmë në stabilizimin e situatës sa më shumë që mundemi," tha Rafael Mariano Grossi, drejtor i përgjithshëm i Agjencisë për Energjinë Atomike, duke shtuar se ekipi i IAEA-së kishte marrë garanci si nga Rusia ashtu edhe nga Ukraina që i mundësonin asaj të hynin në zonën e luftës.

Rusia e mori nën kontroll centralin më të madh të Evropës, në fillim të marsit. Punonjësit e tij janë ukrainas. Kievi dhe Moska akuzojnë njëra-tjetrën për sulme me artileri përreth centralit./VOA

G.MO/A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Beni: 31/08/2022 23:13

  Ju ka futur mozën në kokë amerika që gjoja Rusi do pushtoj gjithë botën dhe po na shpëton duke ndihmuar ukrainën , a të zinjtë injorantë që amerikës i intereson vetëm të komandojë dhe sundojë botën e vetme

  Përgjigju
 • Emigrant: 31/08/2022 12:52

  Ky strunzo per karrigen e vete i vuri zjarrin vendit te tij Dhe solli krizen dhe luften ne europ

  Përgjigju
  • Drini: 31/08/2022 21:42

   Stronzo je ti, se ai po lufton per vendin e vet edhe per b*then tende, ndryshe e kishe rusin ne itali.

 • Sondazhi i ditës:

  Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Adem Jasharin, ja si e stërvita në Tiranë! Sali Berisha më pushoi nga puna!

Adem Jasharin, ja si e stërvita në Tiranë! Sali Berisha më pushoi nga puna!