Lufta/ Inteligjenca e BE-së: Anijet ruse prezente në shpërthimet e Nord Stream! Nesër Rusia feston aneksimin e territoreve ukrainase! Përgjimet e ushtarëve rusë: Putini, i çmendur

Lufta/ Inteligjenca e BE-së: Anijet ruse prezente në shpërthimet e Nord Stream! Nesër Rusia feston aneksimin e territoreve ukrainase! Përgjimet e ushtarëve rusë: Putini, i çmendur

Vladimir Putin

Ndërkohë që Bashkimi Evropian po përgatit një paketë të re sanksionesh kundër Moskës, vazhdon shkëmbimi i akuzave për shpërthimet që dëmtuan gazsjellësin Nord Stream. Dy zyrtarë të inteligjencës së BE-së vunë në dukje se anijet mbështetëse të marinës ruse ishin në afërsi të rrjedhjeve në tubacionet Nord Stream.  

Nga ana tjetër Putin po përgatitet të aneksojë katër territoret ukrainase në të cilat u mbajt referendumi në Federatën Ruse, të cilat pothuajse askush në botë nuk i njeh si legjitime.

Ndërkohë 'New York Times' botoi një artikull me bisedat e përgjuara të ushtarëve rusë të përfshirë në luftën në Ukrainë.

"Na është dhënë urdhër të vrasim këdo që shohim" dhe "Putini është i çmendur. Ai dëshiron të marrë Kievin, por ne nuk ia dalim" janë ndër fjalitë që dyshohet se janë thënë nga ushtarët në bisedat me të afërmit e tyre në Rusi. "Ofensiva jonë është ndalur. Ne po e humbim këtë luftë", "Kemi humbur gjysmën e regjimentit" dhe "Kur të kthehem në shtëpi do të largohem nga ushtria e mallkuar" janë ndër fragmentet e tjera të bisedimeve të publikuara, nga të cilat dalin zhgënjimi dhe pesimizmi për ecurinë e konfliktit. 

Ditën e sotme, autoritetet suedeze raportuan për një rrjedhje të katërt të tubacionit të gazit natyror Nord Stream. Rusia  reagoi për herë të parë për këtë çështje duke iu përgjigjur dhe aludimeve mbi përgjegjësinë e saj, ku tha se shpërthimet kanë ndodhur në një zonë mes Danimarkës dhe Suedisë, tërësisht të kontrolluara nga NATO dhe inteligjenca amerikane.

“Ndodhi në zonat tregtare dhe ekonomike të Danimarkës dhe Suedisë. Janë vende me qendër NATO-n. Janë vende që kontrollohen plotësisht nga shërbimet e inteligjencës amerikane”, njoftoi Ministria e Jashtme ruse.

Vazhdon dalja në pah e gjurmëve të torturës ndaj ukrainasve nga ushtria ruse, ku sot oficerët ukrainas zbuluan një tjetër dhomë torture në rajonin e Kharkiv .

Policia ukrainase tha se ushtarët rusë në të  kanë rrahur pa mëshirë të burgosurit ilegalë, i kanë torturuar me rrymë elektrike, i kanë hequr thonjtë dhe i kanë thyer gishtat. Në muret e dhomës së torturës shkruheshin datat e qëndrimit të njerëzve. Madje në mur lexohej një lutje, e cila ishte gdhendur nga një i burgosur .

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:43
Putin: Gabimet e mobilizimit ushtarak, duhet të korrigjohen

MOSKË - Presidenti Vladimir Putin tha të enjten se "të gjitha gabimet" e bëra me një thirrje për mobilizim në shërbimin aktiv ushtarak për të përforcuar operacionin e Rusisë në Ukrainë duhet të korrigjohen, pranimi i tij i parë publik ky se "mobilizimi i pjesshëm" që ai njoftoi javën e kaluar nuk kishte shkuar pa probleme.

Ka pasur shprehje të përhapura publike të pakënaqësisë nga zyrtarët dhe qytetarët lidhur me mënyrën se si është trajtuar mobilizimi, përfshirë ankesat për oficerët e rekrutimit që dërgojnë fletëthirrje tek persona qartësisht të papërshtatshëm.

Mijëra djem e burra kanë ikur nga Rusia për të shmangur mobilizimin që u paraqit sikur do të përfshinte personat me përvojë ushtarake e të specializuar, por që shpesh nuk ka marrë parasysh të dhënat e shërbimit ushtarak të individëve, shëndetin, statusin prej studenti apo edhe moshën.

Rreth 2 mijë njerëz janë arrestuar gjithashtu në protesta të paligjshme kundër luftës në mbi 30 qytete, dhe disave prej tyre menjëherë iu dhanë fletëthirrje - diçka që Kremlini tha se ishte krejtësisht e ligjshme.

"Gjatë këtij mobilizimi, shumë pikëpyetje po lindin dhe të gjitha gabimet duhet të korrigjohen dhe të parandalohen që të mos ndodhin në të ardhmen", tha Presidenti rus Putin.

"Për shembull, unë jam duke menduar për baballarët e shumë fëmijëve, ose njerëzit që vuajnë nga sëmundje kronike, ose ata që kanë kaluar tashmë moshën e rekrutimit".

Njoftimi i Rusisë më 21 shtator për mobilizimin e saj të parë publik që nga Lufta e Dytë Botërore tërhoqi kritika edhe nga vetë mbështetësit e Kremlinit, diçka pothuajse e padëgjuar në Rusi që kur dërgoi ushtrinë e saj në Ukrainë shtatë muaj më parë.

"Ata po i indinjojnë njerëzit, si me qëllim, si për inat. Sikur të ishin dërguar nga Kievi", tha të shtunën redaktorja e kanalit shtetëror të fuqishëm të lajmeve RT, Margarita Simonyan.

Të hënën, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov pranoi se disa thirrje ishin lëshuar gabimisht, duke thënë se gabimet po korrigjoheshin nga guvernatorët rajonalë dhe Ministria e Mbrojtjes.

Presidenti Putini u përmbajt veçanërisht nga caktimi i fajit për gabimet - qoftë ministrisë, të udhëhequr nga aleati i tij i ngushtë Sergei Shoigu, ose zyrtarëve rajonalë të cilëve u është besuar të vendosin saktësisht se kujt duhet t'i shkojnë dokumentet e thirrjes në shërbim ushtarak.

Zoti Shoigu tha javën e kaluar se Moska planifikoi të regjistronte vetëm 300 mijë rekrutë. Kremlini më vonë mohoi një raport të gazetës së pavarur “Novaya Gazeta Europe” se një klauzolë e cila nuk ishte bërë publike më parë në dekretin e mobilizimit të Presidentit Putinit, parashikonte thirrjen e një milion rezervistëve./VOA

Ora 22:29
Rusia do të shpallë aneksimin e 4 rajoneve të ukrainse të premten, SHBA: Grabitje toke 

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka denoncuar këtë të enjte planin rus për aneksimin e katër zonave ukrainase që pritet të shpallen të premten në Moskë.

Blinken tha se referendumet e mbështetura nga Rusia në Ukrainë, rezultatet e të cilave po shfrytëzohen nga Moska për të justifikuar aneksimin e territorit ukrainas, ishin një tentativë për grabitje toke që është e paligjshme dhe shkel ligjin ndërkombëtar.

“Referendumet e rreme të Kremlinit janë një përpjekje e kotë për të maskuar atë që përbën një përpjekje të mëtejshme për grabitje toke në Ukrainë”, tha Blinken.

“Për të qenë të qartë: rezultatet u orkestruan në Moskë dhe nuk pasqyrojnë vullnetin e popullit të Ukrainës”, shtoi ai.

Ora 22:02
Rusia do të shpallë aneksimin e 4 rajoneve të Ukrainës, shefi i OKB-së: Do të ishte 'përshkallëzim i rrezikshëm'

‘Nëse Rusia ecën përpara me planet e saj për të aneksuar katër rajone të Ukrainës, kjo do të shënonte një "përshkallëzim të rrezikshëm" që do të rrezikonte perspektivat për paqen në rajon”, deklaroi  këtë të enjte Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres.

"Çdo vendim për të vazhduar me aneksimin e rajoneve Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia të Ukrainës nuk do të kishte asnjë vlerë ligjore dhe meriton të dënohet," u tha gazetarëve Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres.

Presidenti rus Vladimir Putin do të nënshkruajë të premten dokumente që shpallin aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës nga Rusia, teksa Moska nxiton të bllokojë pretendimet territoriale që ushtria ukrainase po kërcënon t'i kthejë në fushën e betejës.

Ky është një nga hapat ligjorë që Rusia thotë se do të çojë në aneksimin zyrtar të 15% të territorit të Ukrainës, teksa konfirmon se Putini po ecën përpara me luftën e tij kundër Ukrainës, pavarësisht se pësoi një ndryshim të madh ushtarak këtë muaj, duke pësuar një disfatë të konsiderueshme. 

Ora 21:30
Ambasada italiane në Moskë, apel qytetarëve të saj: Largohuni nga Rusia

RUSI- Ambasada italiane në Moskë lëshoi ​​një alarm sigurie duke u kërkuar italianëve në Rusi që të largohen nga vendi nëse qëndrimi i tyre nuk është i nevojshëm, në një deklaratë ku thuhej:

“Duke marrë parasysh evolucionin më të fundit të kontekstit ndërkombëtar dhe vështirësinë në rritje në lidhjet ajrore dhe rrugore jashtë Rusisë, bashkatdhetarëve të pranishëm në Rusi u rekomandohet të vlerësojnë nëse qëndrimi është i nevojshëm dhe, nëse jo, të largohen nga vendi.

 Po bëhet gjithnjë e më e vështirë udhëtimi ajror nga Federata Ruse në Itali dhe vende të tjera të treta. Në veçanti, këto ditë ka pasur një rritje marramendëse të kostos tashmë të lartë të biletave të shitura nga linjat ajrore dhe raportohet për radhë të gjata në disa pika kufitare që lidhin Federatën Ruse me disa vende fqinje.

Duke marrë parasysh mbylljen e vazhdueshme të hapësirës ajrore për fluturimet nga Federata Ruse e urdhëruar nga Bashkimi Evropian më 27 shkurt të kaluar, u rekomandohet fuqimisht të gjithë bashkatdhetarëve të pranishëm në Rusi që të planifikojnë udhëtimet jashtë vendit sa më shumë që të jetë e mundur paraprakisht.

Ata që duhet të largohen nga Federata Ruse këshillohen të marrin biletat e disponueshme nga kompanitë tregtare sa më shpejt të jetë e mundur.”

Ora 19:14
Vladimir Putin bën thirrje për krijimin e një rendi të ri botëror: Hegjemonia perëndimore po shkatërrohet


Presidenti rus Vladimir Putin deklaroi të enjten se "hegjemonia perëndimore po shembet" dhe bëri thirrje për formimin e një "rendi botëror më të drejtë", sipas BFM TV .

“Në kushtet aktuale konfliktet po përkeqësohen, po shfaqen kërcënime të reja. Ne duhet të krijojmë një rend botëror më të drejtë”, tha Putin  përpara se të shtonte: Kjo lidhet me problemet e hegjemonisë perëndimore, e cila po shembet."

Deklaratat u bënë gjatë një diskutimi me shefat e Inteligjencës nga vendet e Komonuelthit të Shteteve të Pavarura, një organizatë e trashëguar nga rënia e BRSS dhe që bashkon ekskluzivisht ish-republikat sovjetike.

Vladimir Putin akuzoi Perëndimin se "i kapur pas së kaluarës dhe po përpiqet të imponojë politikën e diktatit në të gjitha sferat e politikës dhe ekonomisë ndërkombëtare".

“Perëndimi krijon kriza të reja, probleme të reja dhe ushtron presion mbi vendet që zgjedhin një rrugë sovrane të zhvillimit”, tha Putin.

Ora 18:25
Von der Leyen: Detyra jonë është të forcojmë demokracinë në BE! Ajo do të mbizotërojë në këtë luftë

"Është detyrë e çdo brezi të luftojë  për  demokracinë dhe është detyra jonë të ndihmojmë Ukrainën dhe të mbrojmë demokracinë nga ndërhyrja ruse dhe të forcojmë çdo demokraci në Evropë", kështu deklaroi kryetarja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në fjalimin e saj në Forumin për Demokraci në Athinë. 

"Sot, si në të kaluarën, një demokraci po lufton për mbijetesë kundër agresionit të një autokracie të huaj, por unë jam e  bindur se demokracia do të mbizotërojë", shtoi von der Leyen.

“Dhe është detyra jonë të mbrojmë demokracinë”, theksoi presidentja .

 

Ora 17:38
‘Të burgosurit kanë gdhendur lutje në mure’, zbulohet një tjetër dhomë torture në Ukrainë

1664465969_dhomaetortures.JPG

Oficerët ukrainas të zbatimit të ligjit zbuluan një dhomë tjetër torture në rajonin e Kharkiv . Kjo u raportua nga policia kombëtare , sipas Ukrainska Pravda .

"U konstatua se rusët krijuan një burg dhe një dhomë torture për banorët vendas që nuk i mbështetën pushtuesit dhe nuk pranuan të bashkëpunojnë me ta. Sipas dëshmitarëve, në një qeli prej rreth 12 metrash katrorë, ushtria ruse priti nga 20-40 persona. Në ambientet e tij janë gjetur instrumente torture, pranga, kollare”, thuhet nw njoftim.

Policia ka konstatuar se pushtuesit këtu i kanë rrahur pa mëshirë të burgosurit ilegalë, i kanë torturuar me rrymë elektrike, i kanë hequr thonjtë dhe i kanë thyer gishtat. Në muret e dhomës së torturës shkruheshin datat e qëndrimit të njerëzve. Për më tepër, një nga të burgosurit gdhendi një lutje në një nga qelitë.

Ora 16:27
VIDEO/ Tmerr në mesin e rekrutëve! I riu rus i kërkon shokut t'i thyejë krahun që mos të dërgohet të luftojë në Ukrainë  

Shpallja e mobilizimit të pjesshëm ushtarak nga presidenti rus Vladimir Putin ka sjellë jo pak frikë në mesin e shumë të rinjve rus që i tremben pjesëmarrjes në luftë.

Pamjet e tmerrshme që po qarkullojnë në internet dyshohet se tregojnë një person duke i thyer krahun një rezervisti rus me një vare, në mënyrë që të mos dërgohet në vijën e parë të luftës në Ukrainë.

Zyrtarët e Kremlinit kanë paralajmëruar rekrutët që të mos gjymtohen ose u kërkojnë të tjerëve t'i thyejnë kockat e tyre pasi Putin vendosi mobilizim të pjesshëm javën e kaluar për të forcuar trupat e tij në terren. Ndërsa, disa reaguan duke u larguar menjëherë nga vendi, të tjerë iu drejtuan masave drastike dhe u përpoqën të lëndoheshin për të shmangur tmerret e luftës. 

 

Ora 15:36
Referendumet e mbajtura në 4 rajonet e Ukrainës, Rusia konfirmon aneksimin e tyre të premten

Rusia të premten do të aneksojë zyrtarisht pjesët e okupuara të Ukrainës, ku mbajti "referendume" të orkestruara nga Kremlini, në të cilat pretendonte se banorët kishin votuar me shumicë dërrmuese për të jetuar nën sundimin e Moskës. Qeveria e Ukrainës dhe Perëndimi i kanë denoncuar fletëvotimet si të paligjshme, të detyruara dhe të manipuluara.

"Presidenti rus Vladimir Putin do të marrë pjesë në një ceremoni të premten në Kremlin, kur katër rajone të Ukrainës, Luhansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhzhia do të futen zyrtarisht në Rusi", u tha gazetarëve të enjten zëdhënësi Dmitry Peskov.

Peskov tha se administratorët pro-Moskës të atyre rajoneve do të nënshkruajnë traktate për t'u bashkuar me Rusinë gjatë ceremonisë në sallën e Shën Gjergjit të Kremlinit Njoftimi i Kremlinit u prit me refuzim të shpejtë nga zyrtarët evropianë.

"Është absolutisht e papranueshme," tha ministri i Jashtëm çek Jan Lipavsky, vendi i të cilit aktualisht mban presidencën e Bashkimit Evropian.

"Ne refuzojmë një aneksim të tillë të njëanshëm bazuar në një proces plotësisht të falsifikuar pa legjitimitet.", shtoi ai.

Lipavsky i përshkroi referendumet pro-ruse si "lojë teatrale" dhe këmbënguli që rajonet të mbeten "territor ukrainas".

Zyrtarë të tjerë që denoncuan Rusinë të enjten për votat "mashtruese" përfshinin kryeministrat e Italisë dhe Danimarkës dhe Ministren e Jashtme gjermane Annalena Baerbock.

“Nën kërcënime dhe ndonjëherë edhe (me) armë, njerëzit po nxirren nga shtëpitë ose vendet e tyre të punës për të votuar në kutitë e votimit prej xhami”, tha ajo në një konferencë në Berlin.

"Kjo është e kundërta e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme," tha Baerbock. 

“Dhe kjo është e kundërta e paqes. Është paqe e diktuar. Për sa kohë që ky diktat rus mbizotëron në territoret e okupuara të Ukrainës, asnjë qytetar nuk është i sigurt. Asnjë qytetar nuk është i lirë.”, tha ajo.

Trupat e armatosur ruse kishin shkuar derë më derë me zyrtarët e zgjedhjeve për të mbledhur fletëvotimet në pesë ditë votimi. Marzhet e dyshimta të larta në favor janë duke u karakterizuar nga Perëndimi si një rrëmbim toke nga një udhëheqje ruse gjithnjë e më e ngujuar pasi trupat ruse u përballën me disa humbje të turpshme ushtarake në Ukrainë.

Administratat e instaluara nga Moska në katër rajonet e Ukrainës jugore dhe lindore pohuan të martën mbrëma se 93% e votave të hedhura në rajonin e Zaporizhzhia mbështesin aneksimin, ashtu si 87% në Kherson, 98% në Luhansk dhe 99% në Donetsk.

Edhe Ukraina i ka hedhur poshtë referendumet si të paligjshme, duke thënë se ka çdo të drejtë t'i rimarrë ato territore, një pozicion që ka fituar mbështetje nga Uashingtoni.

Kremlini nuk është prekur nga kritikat. Pasi një kundërofensivë nga Ukraina këtë muaj u shkaktoi forcave të Moskës pengesa të rënda në fushën e betejës, Rusia tha se do të thërriste 300,000 rezervistë për t'iu bashkuar luftës. Ai gjithashtu paralajmëroi se mund të përdorë armë bërthamore. Si përgjigje, dhjetëra mijëra burra rusë kanë kërkuar të largohen nga vendi.

Në frontin e betejës të enjten, autoritetet ukrainase thanë se granatimet ruse vranë të paktën tetë civilë, duke përfshirë një fëmijë, dhe plagosën shumë të tjerë. Një vajzë 12-vjeçare u nxor e gjallë nga rrënojat pas një sulmi në Dnipro, thanë zyrtarët.

“Shpëtimtarët e kanë nxjerrë nga nën rrënoja, ajo ishte në gjumë kur goditi raketa ruse”, tha administratori lokal Valentyn Reznichenko.

Një sulm me raketa ruse në Kramatorsk, një qytet në rajonin lindor të Donetskut, ende i kontrolluar nga Ukraina, plagosi 11 persona dhe shkaktoi dëme në qytet, tha kryebashkiaku Oleksandr Honcharenko.

Raportet për bombardimet e reja erdhën pasi Rusia duket se ka humbur më shumë terren rreth qytetit kyç verilindor të Lymanit, i cili po vjen ndërsa ushtria ruse po lufton me një mobilizim kaotik të trupave dhe po përpiqet të parandalojë që burrat në moshë luftarake të largohen nga vendi, sipas një think-tank me bazë në Uashington dhe raportet e inteligjencës britanike.

Instituti për Studimin e Luftës, duke cituar raportet ruse, tha se forcat ukrainase kanë marrë më shumë fshatra rreth Lyman, një qytet 160 kilometra (100 milje) në juglindje të Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës. Raporti thoshte se forcat ukrainase së shpejti mund të rrethojnë plotësisht Lymanin, në atë që do të ishte një goditje e madhe për përpjekjet luftarake të Moskës.

“Rënia e xhepit Lyman ka të ngjarë të jetë shumë e rëndësishme për grupimin rus në rajonet veriore të Donetskut dhe Luhanskut perëndimor dhe mund të lejojë trupat ukrainase të kërcënojnë pozicionet ruse përgjatë rajonit perëndimor të Luhanskut”, tha instituti.

Inteligjenca ushtarake britanike pretendoi se numri i burrave të moshës ushtarake ruse që ikën nga vendi ka të ngjarë të tejkalojë numrin e forcave që Moska përdori fillimisht për të pushtuar Ukrainën në shkurt.

"Ata që janë më mirë dhe të arsimuar janë të mbipërfaqësuar në mesin e atyre që përpiqen të largohen nga Rusia," thanë britanikët. “Kur kombinohet me ata rezervistë që po mobilizohen, ndikimi ekonomik i brendshëm i disponueshmërisë së reduktuar të fuqisë punëtore dhe përshpejtimi i 'ikjes së trurit' ka të ngjarë të bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm.

Mobilizimi i pjesshëm i Rusisë ka qenë thellësisht jopopullor në disa zona, megjithatë, duke shkaktuar protesta dhe dhunë të shpërndarë. Burrat rusë kanë krijuar linja milje të gjata duke u përpjekur të largohen në disa kufij dhe Moska gjithashtu thuhet se ka ngritur zyra skicimi në kufijtë e saj për të kapur disa nga ata që ikin.

Në temën e sabotimit që ka goditur tubacionet e gazit rus në Evropë këtë javë, Peskov, zëdhënësi i Kremlinit, pohoi të enjten se aksidentet e gazsjellësit Nord Stream do të ishin të pamundura pa përfshirjen e qeverisë.

"Duket si një sulm terrorist, ndoshta i kryer në nivel shtetëror," u tha Peskov gazetarëve. "Është një situatë shumë e rrezikshme që kërkon një hetim të shpejtë."

Ai hodhi poshtë raportet e mediave për luftanijet ruse të pikasur në zonë si "budallaqe dhe të njëanshme", duke pretenduar se shumë avionë dhe anije të tjera të NATO-s "janë parë në zonë". Zyrtarët evropianë kanë vënë në dukje se Rusia përfiton nga çmimet më të larta të gazit kur furnizimet në Evropë ndërpriten

 

Ora 14:55
Finlanda mbyll kufijtë për turistët ruse

Finlanda do të mbyllë kufijtë për turistët rusë nga mesnata e sotme, një lëvizje që pritet të çojë në një reduktim të ndjeshëm të trafikut ndërkufitar, sipas një njoftimi të qeverisë, shkruan Reuters. Sipas një deklaratë të ministrit të Jashtëm, Peka Haavisto në një konferencë për shtyp, rusët do të mund të hyjnë në vend për punë apo për të studiuar.

Në të njëjtën kohë, presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një dekret që autorizon qeverinë të ndalojë kamionët nga vendet perëndimore të kalojnë kufirin dhe të hyjnë në territorin rus. Dekreti përfshin  kamionët që transportojnë mallra të regjistruara në vendet që kanë miratuar kufizime të ngjashme kundër Rusisë. Sipas dekretit, masat u miratuan në përgjigjë të veprimeve “jomiqësore” të shteteve të huaja kundër qytetarëve dhe subjekteve në Rusi.

Ora 14:51
Incidenti i Nord Stream, Kremlini: Akt terrorizmi! Një shtet i huaj është përgjegjës

1664455930_1366609.jpg

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se një shtet i huaj ka të ngjarë të jetë përgjegjës për incidentin që rezultoi në rrjedhjet në tubacionet që lidhin Rusinë me Evropën .

Në konferencën e tij të përditshme për shtyp, Peskov e cilëosi si një akt terrorist ndërsa tha se është e vështirë të ndodhë pa përfshirjen e një shteti.

‘Është shumë e vështirë të imagjinohet se një akt i tillë terrorist mund të ndodhë pa përfshirjen e një shteti. Kjo është një situatë jashtëzakonisht e rrezikshme që kërkon hetim urgjent.’- tha Peskov.

Ai tha se një hetim i tillë "kërkonte bashkëpunimin e disa vendeve", por denoncoi një "mungesë akute të komunikimit dhe mosgatishmërinë e shumë vendeve për të kontaktuar" Rusinë .

Vërejtjet e tij erdhën pasi roja bregdetare suedeze raportoi se kishte zbuluar një rrjedhje të katërt gazi në tubacionet e dëmtuara Nord Stream.

Ora 11:09
Shpërthimet e Nord Stream, Rusia: Ndodhi në zona të kontrolluara nga NATO dhe inteligjenca amerikane

1664442624_w57955144800x450.jpg

Rusia ka reaguar sërish për shpërthimet e ndodhura në Detin baltik, nga ku janë dëmtuar 4 rrjedhje gazi natyror i Nord Stream.

Për sulmin Perëndimi fajësoi Rusinë, ndërsa Moska deklaroi sot se shpërthimet kanë ndodhur në një zonë mes Danimarkës dhe Suedisë, tërësisht të kontrolluara nga NATO dhe inteligjenca amerikane.

“Ndodhi në zonat tregtare dhe ekonomike të Danimarkës dhe Suedisë. Janë vende me qendër NATO-n. Janë vende që kontrollohen plotësisht nga shërbimet e inteligjencës amerikane”, deklaroi Ministria e Jashtme ruse.

Megjithatë, ministrja Zakharova nuk ofroi asnjë provë që qeveritë e Danimarkës dhe Suedisë janë të kontrolluara nga shërbimet e inteligjencës amerikane.=

Ora 08:59
Shpërthimet në Nord Stream, inteligjenca e BE-së: Anijet ruse ishin në afërsi të tubacioneve

Garda bregdetare e Suedisë ka identifikuar rrjedhjen e katërt të gazit në Detin Baltik, ka thënë një zyrtar i këtij shteti më 29 shtator. Në këtë det kalojnë tubacionet e gazsjellësit Nord Stream, i cili çon gaz nga Rusia në Gjermani. Tri rrjedhje – dy në zonën e Danimarkës dhe një në zonën e Suedisë – janë zbuluar këtë javë në dy tubacione të mëdha ruse, Nord Stream 1 dhe 2. NATO-ja dhe Bashkimi Evropian kanë thënë se rrjedhjet janë akt “sabotazhi” dhe janë zotuar se do të marrin masa për të mbrojtur infrastrukturën kritike evropiane.

“Janë dy rrjedhje në anën suedeze dhe dy në anën daneze”, ka thënë një zyrtar i Gardës kufitare për mediat të enjten.

Asnjëri tubacion nuk ka qenë duke u përdorur në kohën e shpërthimeve, mirëpo ato kanë qenë të mbushura me gaz i cili është duke u derdhur në Detin Baltik qw prej 26 shtatorit - kur janë identifikuar rastet e para.

Sizmologët nga Suedia dhe Danimarka kanë thënë se kanë regjistruar shpërthime të fuqishme në këtë zona të rrjedhjeve. Këto njoftime kanë shtyrë policinë në Suedi që të nisë hetime për mundësinë e sabotazhit. Inteligjenca e BE-së: "Anijet ruse ishin në zonën e rrjedhjeve të Nord Stream"

Dy zyrtarë të inteligjencës evropiane vunë në dukje se anijet mbështetëse të marinës ruse ishin në afërsi të rrjedhjeve në tubacionet Nord Stream.  Është e paqartë nëse anijet kishin ndonjë lidhje me shpërthimet, thanë burimet, por është një nga shumë faktorë që hetuesit do të shqyrtojnë. Nëndetëset ruse u panë jo shumë larg atyre zonave javën e kaluar, tha një nga zyrtarët e inteligjencës.

Anijet ruse operojnë në mënyrë rutinore në zonë, sipas një zyrtari ushtarak danez, i cili vuri në dukje se prania e anijeve nuk tregon domosdoshmërisht se Rusia shkaktoi dëmin. Ne i shohim ato çdo javë, "tha ai." Aktivitetet ruse në Detin Baltik janë rritur vitet e fundit.

Rrjedhja e katërt është identifikuar në gazsjellësin Nord Stream 2, i cili gjendet në afërsi të Rrjedhës Veriore, kanë thënë zyrtarët. Ky incident ka nxitur rritjen e çmimeve të gazit natyror në Evropë.

Ora 08:00
Suedezët gjejnë një rrjedhje të katërt në tubacionin e gazit Nord Stream

1664397746_nordstream.jpg

Autoritetet suedeze raportojnë për një rrjedhje të katërt të tubacionit të gazit natyror Nord Stream. Lajmi u raportua mëngjesin e sotëm nga mediat suedeze, duke cituar burime nga Rojet Bregdetare suedeze. Një përfaqësues i rojes bregdetare suedeze tha se “dy nga katër rrjedhjet janë në zonën ekskluzive ekonomike të Suedisë” dhe dy të tjerat në ZEE të Danimarkës.

M.Q./S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Meti: 11/10/2022 00:56

  Ca jane keto kafshe qe komentojne more ! Apo jane kafshet e SB qe tani jane me ruset kundra amerikanve ? Hhaaaaa Cfare turpi o Zot qe keta na kane qeverise me kesi plehrash per gjthe ato vite te Sb ! Çobane e injorante pa asnje dhoj vlere qe qelben ere ! Rrace e keqe serbo sllavo komuniste pa dinjitet !

  Përgjigju
 • Trrnakop Kacija: 02/10/2022 09:16

  Pse merreni me Rusine shikoni Shqiperine qe po ikin krejt rinia po paguajne trafikantet si e si te largohen.

  Përgjigju
 • seko: 29/09/2022 09:44

  po e tha inteligjenca e europes esht 100% fake news, putin ishte me kancer por sdoli me kancer, putin ka ngelur vetem ne fakt vetem ka ngelur vetem europa dhe amerika, putin na doli dhe i cmendur, ne fakt i cmendur esht idioti plak i shtepise se bardhe me budallenjt e europes.

  Përgjigju
  • Putin: 29/09/2022 12:21

   Biden eshte turp i botes takohet me fantazma dhe nuk ka busull fare i ziu , keta i lejojne te drejtoje boten atij matufi me alzhaimer qe po na con ne humnere idiot i dreqit duhet ta cojne urgjent ne azil

 • Beni: 29/09/2022 08:26

  Nese e ka thene new york times atehere eshte e vertete hahahh vazhdojne akoma keta me bla bla bla propagande amerikane per cdo gje qe ka lidhje me Rusine por hurin do mar amerika dhe do zoti ta haje sa me thelle se na kane care trapin kurvat po ne lene pa buke

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

Kaos protestash në Greqi/ Policia pagosi rëndë 16-vjeçarin pasi nuk pagoi në karburant, përmbysen makina dhe ndizen zjarre

Kaos protestash në Greqi/ Policia pagosi rëndë 16-vjeçarin pasi nuk pagoi në karburant, përmbysen makina dhe ndizen zjarre