Lufta në Ukrainë, Papa Françesku: Pushtimi rus i Ukrainës, hapa pas për njerëzimin

Lufta në Ukrainë, Papa Françesku: Pushtimi rus i Ukrainës, hapa pas për njerëzimin

1651424459_Screenshot6.jpg

Papa Françesku e përshkroi pushtimin rus të Ukrainës si një regresion makabër të njerëzimit, duke thënë se vuajtjet e popullit ukrainas e bëjnë atë të qajë.

 

“Unë vuaj dhe qaj, duke menduar për vuajtjet e popullit ukrainas, dhe në veçanti të më të dobëtve, të moshuarve dhe fëmijëve. Madje ka raporte të tmerrshme për fëmijë të dëbuar. Mendimet e mia shkojnë menjëherë në qytetin ukrainas të Mariupol, qyteti i Marisë, i cili është bombarduar dhe shkatërruar në mënyrë barbare, tha Papa

Papa vijoi me thirrjet për krijimin e korridoreve të sigurta humanitare për ata që janë bllokuar në fabrikën e çelikut të qytetit të rrethuar, duke pyetur nëse po bëhet gjithçka e mundur për të heshtur armët.


Lajmi kryesor:

Lufta bërthamore? Kërcënon Lavrov: Asnjëherë mos e nënvlerësoni rrezikun! Evakuohen 100 civilë nga fabrika e çelikut në Mariupol! Komandanti i regjimentit Azov: Nuk dorëzohemi


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Udhëzimi/ U hiqet e drejta Bashkive! Ja si do bëhet vjelja e taksave nga qytetarët debitorë! Kush s’i paguan brenda afatit, bllokim pasurie deri konfiskim e ndjekje penale

Udhëzimi/ U hiqet e drejta Bashkive! Ja si do bëhet vjelja e taksave nga qytetarët debitorë! Kush s’i paguan brenda afatit, bllokim pasurie deri konfiskim e ndjekje penale