Lufta në Ukrainë, Putin gati për aneksimin e katër rajoneve! Rrjedhje të mëdha gazi në Detin Baltik nga tubacionete Nord Stream

Kanë përfunduar referendumet në Donetsk, Lugansk, Zaporizhzhia dhe Kherson e ndërsa Rusia përgatitet të shpallë aneksimin e tyre, Putin sfidon edhe një herë Shtetet e Bashkuara duke i dhënë nënshtetësinë ruse Edward Snowden, njeriu që zbuloi programet sekrete të mbikëqyrjes masive të qeverisë amerikane dhe britanike.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky duke folur në një lidhje të drejtpërdrejtë me video në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit për Ukrainën, tha se çdo aneksim i territoreve ukrainase është krim.

Dy rrjedhje gazi nga Nord Stream 1 dhe Nord Stream 2, janë regjistruar në detin Baltik. Kremlini shprehu shqetësim për këtë ngjarje, duke mos përjashtuar asnjë hipotezë, madje as atë të sabotimit. Edhe në Gjermani ka spekulime për shkaktarët e kësaj rrjedhjeje, ndërsa Danimarka gjithashtu nuk përjashton asnjë skenar.

Observatori sizmik suedez flet për "dy shpërthime të forta" në ujërat pranë zonës së prekur nga rrjedhjet e gazit Kjo ka bërë që të Danimarka e Suedia të thërrasin takime urgjente, ndërsa forcat e armatosura vijojnë të raportojnë për sasi të madhe të gazit që derdhet në det.

Për ngjarjen reagoi Brukseli zyrtar i cili tha se po monitoron situatën dhe është ende herët të dilet në përfundimin e ndonjë sabotimi të mundshëm. Ndërsa këshilltari i presidentit ukrainas Volodymyr Putin,foli për një sulm terrorist të planifikuar nga Rusia dhe një akt agresioni kundër BE-së. “Rusia dëshiron të destabilizojë situatën ekonomike në Evropë dhe të shkaktojë panik para dimrit dhe përgjigja më e mirë është është furnizimi me "tanke për Ukrainën”, tha zëdhënësi.

Kjo ngjarje u shoqërua me rritje të menjëhershme të çmimit të gazit, me afro 21 për qind. Për rrjedhjet e gazit reagoi edhe NATO, që tha se po shqyrton arsyet e këtij incidenti. Reagime pati edhe nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat u shprehën të gatshme për të mbështetur vendet europiane.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:54
Rrjedhjet e gazit nga tubacionet e Nord Stream, Danimarka: Do zgjasin të paktën 1 javë! Akt i qëllimshëm (VIDEO)

Humbjet e regjistruara në gazsjellësin Nord Stream janë për shkak të "një akti të qëllimshëm" sipas kryeministres daneze Mette Frederiksen .

"Megjithatë, rrjedhjet e vazhdueshme nga tubacionet e gazit Nord Stream 1 dhe 2 duhet të zgjasin të paktën një javë ose derisa metani që del nga tubat e nëndetëseve të shterohet", tha ministri danez i Energjisë dhe Klimës,  Dan Jorgensen , gjatë një konference për shtyp.

Forcat e Armatosura daneze përmes fotove dhe videove të cilat shfaqnin pamjet e daljes së gazit në det njoftuan sot praninë e një rjedhjeje të madhe gazi në Detin Baltik dhe se ato u gjetën në tre tubacionet e Nord Stream 1 dhe 2 që lidhin Rusinë dhe Evropën.

Ora 22:44
Referendumet në Ukrainë, Zelensky: Çdo aneksim është krim

Lideri ukrainas Volodymyr Zelensky duke folur në një lidhje të drejtpërdrejtë me video në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit për Ukrainën, të cilën Rusia e kundërshtoi, tha se çdo aneksim i territoreve ukrainase është krim.

"Gjatë referendumeve në territoret e pushtuara njerëzit u detyruan të votonin ndërsa kërcënoheshin me armë dhe rezultatet ishin përgatitur shumë përpara. Çdo aneksim është krim. Aneksimi e vendos Putinin të vetëm përballë gjithë njerëzimit. Unë besoj në aftësinë tuaj për të vepruar," u shpreh Zelensky.

Ora 22:39
Zelensky: Urime Melonit për fitoren, presim bashkëpunim të frytshëm

1663506560_Zelensky.JPG

"Urime Giorgia Meloni dhe partisë së saj për fitoren e zgjedhjeve. Ne vlerësojmë mbështetjen e vazhdueshme të Italisë për Ukrainën në luftën kundër agresionit rus. Ne po llogarisim në një bashkëpunim të frytshëm me qeverinë e re italiane." Kështu u shpreh presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një mesazh në rrjetet sociale.

Ora 22:19
Putin: Në ushtri do thirren dhe fermerët

"Fermerët janë mes rusëve që do dërgohen në ushtri", tha presidenti Vladimir Putin në një takim me zyrtarët të martën, duke sinjalizuar rreziqe të mëtejshme të mundshme për të korrat e vitit 2023.

Rusia është eksportuesi më i madh në botë i grurit. Vjeshta është një sezon i ngarkuar për fermerët, pasi ata mbjellin grurë dimëror për të korrat e vitit të ardhshëm dhe korrin soje dhe fara luledielli. Mbjellja e drithit dimëror tashmë është vonuar ndjeshëm nga reshjet.

"Unë do të doja t'u drejtohesha edhe krerëve rajonalë dhe drejtuesve të ndërmarrjeve bujqësore. Si pjesë e mobilizimit të pjesshëm, po hartohen edhe punëtorët e bujqësisë. Familjet e tyre duhet të mbështeten. Ju kërkoj t'i kushtoni vëmendje të veçantë kësaj çështjeje," tha Putin.

Njoftimi i së mërkurës për mobilizimin e parë publik të Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore, në mes të asaj që Moska e quan operacionin e saj special ushtarak në Ukrainë, ka shkaktuar një shqetësim në popullatën e gjerë, por nga ana tjetër janë  nxitur për të zbatuar mobilizimin. Zyrtarët kanë thënë se 300,000 rusë të tjerë do të thirren për të shërbyer si pjesë e fushatës së mobilizimit.

Disa rajone në kufi me Ukrainën në pjesën jugore dhe qendrore të Rusisë, si rajoni i Kurskut , janë prodhuesit kryesorë të grurit. Putin tha gjithashtu në takim se Rusia është në rrugën e duhur për të korrur një prodhim rekord prej 150 milionë tonësh, përfshirë 100 milionë tonë grurë, në vitin 2022.

Ora 22:18
Stoltenberg: Merrni seriozisht kërcënimet bërthamore të Putinit, duhet ta mbështesim Ukrainën për një kohë të gjatë

1663964959_h54669797.jpg

"Unë nuk them se përdorimi i armëve bërthamore nga Rusia ka të ngjarë, por përdorimi i vazhdueshëm i retorikës së përdorimit të tyre nga Vladimir Putin është shqetësues dhe ne duhet ta marrim këtë rrezik seriozisht." Kështu u shpreh sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg gjatë një takimi të grupit të Aleancës Progresive të Socialistëve dhe Demokratëve (S&D) në Parlamentin Evropian.

Stoltenberg theksoi se retorika e Putin për të përdorur armët bërthamore, referendumet e rreme dhe mobilizimi rus janë qartësisht një "përshkallëzim" i konfliktit.

“Perëndimi duhet të përgatitet për të mbështetur Ukrainën për një kohë të gjatë. Luftërat janë të paparashikueshme, askush nuk mund të thotë se sa do të zgjasë kjo luftë. Ajo mund të vazhdojë për një kohë të gjatë dhe për këtë arsye ne duhet të jemi të gatshëm të mbështesim Ukrainën në planin afatgjatë. Ne duhet të rrisim prodhimin e armëve”, tha Stoltenberg

Ora 22:15
Blinken: Perëndimi nuk do ta njohë kurrë 'referendumin' rus! Kievi ka të drejtë të sulmojë me armët tona edhe në territoret e aneksuara nga Rusia

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken ka deklaruar se Perëndimi s’do ta njohë kurrë referendumin e Rusisë.

"Armët që ne po furnizojmë janë përdorur deri tani në mënyrë efektive nga ukrainasit. Kievi ka të drejtë të vazhdojë të mbrohet edhe në territoret që përfundimisht do të aneksohen nga Rusia. Nga këndvështrimi ynë, asgjë nuk ndryshon, ne nuk do ta njohim kurrë ato”, tha Blinken në një konferencë shtypi në Uashington me ministrin e Jashtëm indian Subrahmanyam Jaishankar.

Ora 22:12
Shpallja e mobilizimit ushtarak, FRONTEX: 66 mijë rusë iu bashkuan BE-së vetëm javën e fundit

“66 mijë qytetarë rusë hynë në BE në javën e fundit, një rritje prej 30% krahasuar me javën e kaluar”. Kështu raporton agjencia evropiane Frontex, duke nënvizuar se “shumica e qytetarëve rusë po hyjnë në BE përmes pikave kufitare të Finlandës dhe Estonisë ”.

Të mërkurën, më 21 shtator, presidenti rus Vladimir Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm të rezervistëve për të shkuar dhe për të luftuar në Ukrainë.

Ora 22:09
Rrjedhja e gazit nga Nord Stream, SHBA: Është në hetim, raportet e para tregojnë se u shkaktua nga një sulm

1662738844_AtalayarAnthonyBlinken01.jpg

“Rrjedhjet e gazit nga Nord Stream janë nën hetim, raportet e para tregojnë se ato janë shkaktuar nga një sulm, por është informacion paraprak”. Kështu deklaroi sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken në një konferencë shtypi në Uashington me ministrin e Jashtëm indian Subrahmanyam Jaishankar.

“Në muajt e ardhshëm duhet të punojmë për t'i dhënë fund varësisë energjetike të Evropës nga Rusia”, nënvizoi sekretari amerikan i shtetit. Blinken, megjithatë, dëshiron të theksojë se Shtetet e Bashkuara "nuk e kanë konfirmuar ende informacionin e parë" sipas të cilit rrjedhjet e gazit nga tubacionet Nord Stream "mund të jenë rezultat i një sulmi ose sabotimi".

Çdo sabotim, shtoi Blinken, "nuk do të ishte në interesin e askujt".

Rrjedhjet e gazit nga Nord Stream "nuk do të kenë një ndikim të rëndësishëm në elasticitetin energjetik të Evropës", tha Sekretari amerikan i Shtetit.

Ora 21:57
SHBA: Mirëpresim çdo rus që do të kërkojë azil

SHBA mirëpret çdo person që kërkon azil që vjen nga Rusia , tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre në një konferencë me gazetarët.

"Ne besojmë se pavarësisht nga kombësia e tyre ata mund të aplikojnë për azil në Shtetet e Bashkuara dhe kërkesat e tyre të vlerësohen rast pas rasti," tha ajo.

Ora 21:50
Ukrainë/ Mbyllen qendrat e votimit për referendumet e rreme, Rusia nxjerr rezultatet paraprake, asnjë surprizë

Zyrtarët rusë kanë mbyllur qendrat e votimit në katër rajone ukrainase, për të ashtuquajturat referendume për bashkim me Federatën Ruse. ‘Votimi’ ka zgjatur pesë ditë. Ukraina, Perëndimi dhe Kombet e Bashkuara kanë deklaruar se nuk do ta njohin rezultatin, pasi referendumet ruse nuk janë të ligjshme.  

Banorët e katër rajoneve të kontrolluara nga Rusia, ku janë mbajtur referendumet Luhansk, Donjeck, Herson dhe Zaporizhja, kanë deklaruar se janë kërcënuar dhe detyruar të votojnë. Zyrtarët rusë kanë shkuar derë më derë për të mbledhur votat.

Media ruse Ria Novosti shkroi se 93.18% e votuesve nw rajonin Zaporizhzhiajanë pro aneksimit me Rusinë. Ria Novosti e raporton këtë duke cituar autoritetet lokale. Në Donetsk, përqindja e votuesve që votuan për aneksimin në Rusi është 98.69%. Këtë e raporton Tass. Në Lugansk , 97.93% e votuesve votuan për aneksimin në Rusi. Lajmin e bën të ditur Ria Novosti. Në rajonin Kherson, 96.75% e votuesve votuan për aneksimin në Rusi. Këtë e ka bërë të ditur Tass .

Valentina Matviyenko, udhëheqëse e Dhomës së Ulët të Parlamentit rus, ka thënë se presidenti i shtetit, Vladimir Putin do t’i adresohet Parlamentit më 30 shtator, lidhur me këtë proces dhe se ligjvënësit mund të shqyrtojnë legjislacionin për aneksim më 4 tetor. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i ka quajtur këto referendume si të rreme dhe si “shkelje e ligjit ndërkombëtar”.

Ora 21:14
Shpallja e mobilizimit të pjesshëm ushtarak, rusët në panik! Rreth 100 mijë persona lanë shtëpitë dhe ikën në Kazakistan

Radhë të gjata mjetesh në kufurin mes Rusisë dhe Kazakistanit

Dhjetëra mijëra rusë janë larguar nga vendi që kur u shpall mobilizimi i pjesshëm i ushtrisë ruse pothuajse një javë më parë. Sipas agjencisë së lajmeve "Interfax", rreth 98,000 qytetarë rusë kanë hyrë vetëm në Kazakistan që nga 21 shtatori, njoftoi të martën departamenti i migracionit i Ministrisë së Brendshme të Kazakistanit.

Më shumë se 8,000 rusë morën një numër personal identifikimi, i cili është një parakusht për regjistrimin dhe hapjen e llogarive bankare në vendin e Azisë Qendrore.

Që nga fillimi i prillit, më shumë se 93,000 qytetarë rusë kanë marrë numra identifikimi dhe më shumë se 4,000 kanë marrë leje qëndrimi në Kazakistan.

Presidenti rus Vladimir Putin dëshiron të hartojë rreth 300,000 rezervistë për të mbajtur territoret e pushtuara pas një sërë humbjesh të pësuar nga ushtria ruse në Ukrainë, ndaj ai urdhëroi një mobilizim të pjesshëm të mërkurën e kaluar, gjë që shkaktoi panik tek shumë rusë.

Ora 16:45
Zuckerberg: Kemi çaktivizuar rrjetin më të madh të propagandës ruse që nga nisja e luftës, 1600 profile false! 60 faqe interneti për të imituar gazetat e njohura

Një rrjet i përhapur dezinformimi me origjinë ruse u përpoq të përdorte qindra llogari të rreme në mediat sociale dhe dhjetëra faqe interneti të lajmeve të rreme për të përhapur pikëpamjet e Kremlinit për pushtimin e Ukrainës. Këtë e ka bërë të ditur META, kompania që zotëron Facebook dhe Istagram, duke raportuar se kishte identifikuar dhe çaktivizuar operacionin përpara se të arrinte të fitonte një audiencë të madhe.

Sipas META-s, janë mbi 1600 llogari të rreme që janë përdorur për të përhapur propagandën ruse mes përdoruesve në Gjermani, Itali, Francë, Mbretërinë e Bashkuar dhe Ukrainë. Operacioni, përfshi mbi 60 faqe interneti të krijuara për të imituar faqe reale, duke përfshirë ato të gazetave si Guardian dhe Der Spiegel., përveç se në vend të lajmeve të raportuara nga të testuarit, faqet e rreme përmbanin lidhje me artikujt e propagandës ruse dhe dezinformimit për Ukrainën. Sipas Facebook, kjo është përpjekja më e madhe dhe më komplekse e propagandës ruse që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt.

Ora 16:28
VIDEO/ Flluska në sipërfaqe, pasojat e shpërthimit të tubacioneve nënujore Nordstream 1 dhe 2

 

Komanda e Mbrojtjes e Danimarkës ka publikuar pamjet që tregojnë flluska në sipërfaqen e Detit Baltik pranë ishullit Bornholm, të shkaktuara nga rrjedhjet në tubacionet nënujore Nordstream 1 dhe 2.

Ora 16:06
Putin: Duam të shpëtojmë njerëzit në territoret e pushtuara

Vladimir Putin thotë se Rusia dëshiron të "shpëtojë njerëzit" në katër territore të pushtuara në Ukrainës.

"Shpëtimi i njerëzve në territoret ku po zhvillohet ky referendum... është fokusi i vëmendjes së të gjithë shoqërisë sonë dhe të të gjithë vendit," tha Putin gjatë një takimi televiziv me zyrtarët.

Presidenti rus ka gjasa që të shpallë aneksimin zyrtar të rajoneve të okupuara të Ukrainës në Rusi brenda disa ditësh sipas Ministrisë  së Mbrojtjes Britanike.

Ora 15:47
Rrjedhje gazi në Detin Baltik nga 3 tubacione të Nord Stream, Ukraina: Sulm terrorist i planifikuar nga Rusia

Rrjedhje të mëdha gazi janë vërejtur në Detin Baltik pasi u gjetën në tre tubacionet e Nord Stream 1 dhe 2 që lidhin Rusinë dhe Evropën. Lajmin e kanë bërë të ditur Forcat e Armatosura daneze përmes fotove dhe videove të cilat shfaqnin pamjet e daljes së gazit në det.

Lidhur  me këtë ngjarje, Ukraina, përmes këshilltarit të presidentit, Mykhailo Podolyak, tha se ky është një sulm dhe agresion rus kundër BE-së në Nord Stream.

"Rrjedhja e gazit" nga Nord Stream 1 nuk është gjë tjetër veçse një sulm terrorist i planifikuar nga Rusia dhe një akt agresioni kundër BE-së. Rusia dëshiron të destabilizojë situatën ekonomike në Evropë dhe të shkaktojë panik para dimrit", tha  Mykhailo Podolyak, këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, shkruan në Twitter.

 

Ora 15:44
Të rraskapitur, të uritur dhe të privuar nga gjumi, rusët braktisin vendin e tyre për Gjeorgjinë! S’janë dakord me luftën

1664286561_81bbbdc132184552933fcc8740ff070c.jpg

Ka një fluks të vazhdueshëm njerëzish që vijnë përmes pikës kufitare të Larsit të Epërm nga Rusia në Gjeorgji.

Ata ecin në grupe, duke tërhequr zvarrë valixhet pas vetes, disa me makina, të tjerët me biçikleta. Të gjithë ata duken të rraskapitur, të uritur dhe të privuar nga gjumi, por ata janë të lehtësuar që janë këtu. Ata mendojnë se kanë arritur sigurinë. Një tjetër i ri nga Moska tha se arsyeja që ai ishte këtu ishte për shkak të Vladimir Putin. Të gjithë thonë të njëjtën gjë: ata nuk janë dakord me luftën, por shtrirja e represionit në Rusi i bën ata të pafuqishëm.

M.Q./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Turi: 27/09/2022 16:11

  Dmth Ruset po bombardojne dhe tubacionet e tyre te gazit sipas Ukraines? Kjo eshte gjeja me vk qe tregon se keta zelenskat mashtrojne pa limit rrace legene

  Përgjigju
 • Papi: 27/09/2022 09:22

  Shume fare paskan ikur , nga nje vend me 150 milion banore do ta ndjejne shume largimin e 260 mije njerezve

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/Protesta del jashtë kontrollit, Berisha qëllohet me grusht në fytyrë

VIDEO/Protesta del jashtë kontrollit, Berisha qëllohet me grusht në fytyrë