Lufta në Ukrainë/ Putin tallet me konferencën e paqes në Zvicër: Shfaqje e çuditshme! Paralajmërimi i FBI-së: Ne rrezikojmë një sulm në SHBA si në Moskë

Lufta në Ukrainë/ Putin tallet me konferencën e paqes në Zvicër: Shfaqje e çuditshme! Paralajmërimi i FBI-së: Ne rrezikojmë një sulm në SHBA si në Moskë

Lukashenko dhe Putin

Vladimir Putin ka përqeshur konferencën e paqes të Zvicrës që do të mbahet në qershor pa Rusinë.

"Ne nuk jemi të ftuar", nënvizoi kreu i Kremlinit në takimin me bjellorusin Lukashenko, "por në të njëjtën kohë ata thonë se pa ne është e pamundur të vendoset gjë".

Nga ana tjetër FBI është gjithnjë e më e shqetësuar për një sulm të mundshëm në Shtetet e Bashkuara të ngjashëm me të shtënat në një sallë koncertesh në Rusi muajin e kaluar, tha të enjten drejtori i FBI-së, Christopher Wray.

"Kur shikoj prapa në karrierën time në zbatimin e ligjit, do ta kisha të vështirë të mendoj për një kohë kur kaq shumë kërcënime për sigurinë tonë publike dhe sigurinë kombëtare ishin kaq të larta menjëherë," u tha Wray ligjvënësve ndërsa i kërkoi Kongresit të merrte veprim.

Në Ukrainë, 399 zona banimi mbetën pa energji elektrike pas sulmveve më të fundit ruse. Kjo u njoftua nga kompania shtetërore Ukrenergo, duke shpjeguar se ndërprerjet e energjisë kanë ndodhur në rajonet e Dnipropetrovsk, Donetsk, Sumy, Kharkiv dhe Kherson.

Ushtria ruse ka kryer me sukses një lëshim provë të një rakete balistike ndërkontinentale. Ministria ruse e Mbrojtjes tha në një deklaratë se lëshimi u krye në Kapustin Yar në jug të vendit, si pjesë e "testeve shtetërore të sistemeve të ardhshme raketore, si dhe konfirmimit të stabilitetit të raketave në shërbim".

"Këtë vit Holanda do të ndajë një miliard euro më shumë për mbështetjen ushtarake për Ukrainën. Kjo është shtuar dy miliardë eurove që tashmë ishin rënë dakord."

Kjo u njoftua nga kryeministri holandez Mark Rutte përmes një postimi në platformën  “X”.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:39
Holanda premton 1 miliard euro shtesë për Ukrainën! Në 2025 3 miliardë euro te tjera

1712951067_hntrhyjrtyjtryj.JPG

Mark Rutte dhe Volodymyr Zelenskyy

"Këtë vit Holanda do të ndajë një miliard euro më shumë për mbështetjen ushtarake për Ukrainën. Kjo është shtuar dy miliardë eurove që tashmë ishin rënë dakord."

Kjo u njoftua nga kryeministri holandez Mark Rutte përmes një postimi në platformën  “X”.

"U vendos gjithashtu që ne do të vëmë në dispozicion tre miliardë euro për mbështetje ushtarake vitin e ardhshëm,"- shtoi ai pas bisedimeve me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Ora 21:30
Rusia teston një raketë balistike ndërkontinentale

1712950735_yjutjutyjutyu.JPG

Ushtria ruse ka kryer me sukses një lëshim provë të një rakete balistike ndërkontinentale. Ministria ruse e Mbrojtjes tha në një deklaratë se lëshimi u krye në Kapustin Yar në jug të vendit, si pjesë e "testeve shtetërore të sistemeve të ardhshme raketore, si dhe konfirmimit të stabilitetit të raketave në shërbim".

Testi arriti rezultatet e tij "të plota", shtoi ministria, dhe konfirmoi "besueshmërinë e lartë të raketave ruse për të garantuar sigurinë strategjike të Rusisë”, por ministria nuk tregoi llojin e raketës së lëshuar.

Rusia kryen rregullisht lëshime provë të ICBM-ve dhe raketave të tjera si pjesë e përpjekjeve të saj për të modernizuar arsenalin.

Ora 21:29
Lufta në Ukrainë/ 399 zona banimi pa energji elektrike pas sulmeve ruse

1712950247_yjryjrtyjrt.JPG

Në Ukrainë, 399 zona banimi mbetën pa energji elektrike pas sulmveve më të fundit ruse. Kjo u njoftua nga kompania shtetërore Ukrenergo, duke shpjeguar se ndërprerjet e energjisë kanë ndodhur në rajonet e Dnipropetrovsk, Donetsk, Sumy, Kharkiv dhe Kherson. Operatori ka kërkuar që të kufizohet përdorimi i pajisjeve që konsumojnë energji nga ora 19:00 deri në 21:00, për të ulur sadopak ngarkesën në rrjet.

Guvernatori i Khersonit, Roman Mrochko, raportoi segjithashtu ka probleme me furnizimin me ujë.

M.Q./K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni turin e Ramës me diasporën?×

Lajmi i fundit

Berat/ Tentuan të kalojnë lumin Osum me automjet, zjarrëfikësit shpëtojnë shoferin dhe dy pasagjerët

Berat/ Tentuan të kalojnë lumin Osum me automjet, zjarrëfikësit shpëtojnë shoferin dhe dy pasagjerët