Lufta në Ukrainë/ Udhëheqësit botërorë në Gjermani mblidhen përpara përvjetorit të luftës! Zelensky u bën thirrje që të nxitojnë me dërgimin e armëve

Lufta në Ukrainë/ Udhëheqësit botërorë në Gjermani mblidhen përpara përvjetorit të luftës! Zelensky u bën thirrje që të nxitojnë me dërgimin e armëve

Ushtarë ukrainas

UKRAINË- Trupat ruse kanë nisur një sulm në rajonin Sumy në veri të Ukrainës. Komunitetet e Velyka Pysarivka, Esman, Khotin, Bilopollia, Novoslobidske, Krasnopillia dhe Shalyhyne u bombarduan - siç raportohet nga Kiev Independent, duke cituar administratën ushtarake. Nuk raportohet për viktima, por katër shtëpi janë dëmtuar, si dhe disa ndërtesa të tjera.

Lufta midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës për Tajvanin është e pashmangshme nëse Ukraina mposhtet nga Rusia, ka paralajmëruar një kritik i Putinit në mërgim.

Mikhail Khodorkovsky ishte më parë njeriu më i pasur në Rusi si pronari kryesor i kompanisë së naftës Yukos, por u burgos për një dekadë përpara se të falej nga Vladimir Putin në 2013.

Duke folur përpara fjalimit të tij para liderëve globalë në një konferencë të madhe të sigurisë dhe mbrojtjes në Gjermani këtë fundjavë, ai i tha Washington Post se "një luftë e humbur në Ukrainë është një hap drejt luftës në Azi Paqësor".

“Duhet të kuptoni se kur edhe një djalë i madh goditet në fytyrë, një numër i djemve të tjerë do të fillojnë të dyshojnë nëse ai djalë është vërtet kaq i fortë dhe do të duan të kërkojnë dhëmbët e tij”, tha ai.

"Nëse SHBA dëshiron të shkojë në luftë në Azi, atëherë rruga më e saktë për këtë është të tregojë dobësi edhe në Ukrainë."

Z. Khodorkovsky tha se e vetmja mënyrë për të shmangur një konflikt të tillë me Kinën ishte rritja e ndjeshme e ndihmës ushtarake perëndimore për Kievin - dhe, në fund, sigurimi i fitores së saj.

Gjatë konferencës, presidenti ukrainas u bëri thirrje liderëve që të “nguten” me marrëveshjet, dorëzimin e armëve dhe vendimet e marra. Përveç furnizimit me armë, municione, trajnime për ushtarët dhe mallra të tjera ushtarake, kancelari gjerman Olaf Scholz tha se Gjermania ka mbështetur Ukrainën duke u ofruar më shumë se një milion refugjatëve ukrainas akses të plotë në tregun e punës, shkolla dhe universitete.

Granatimet ruse kanë vrarë 5 banorë të rajonit të Donetskut dhe kanë plagosur 10 të tjerë gjatë 24 orëve të fundit, tha guvernatori ushtarak i rajonit të Donetskut, Pavlo Kyrylenko.

Një thirrje vjen nga Moska për ambasadorin holandez për ato që i quajti "përpjekje obsesive" nga Holanda për ta bërë Rusinë përgjegjëse për një fluturim të Malaysian Airlines mbi Ukrainë në 2014. Gati 300 njerëz u vranë kur një raketë e prodhuar nga Rusia rrëzoi fluturimin MH17. Por, nuk ka ende informacion nëse Putin ka dhënë urdhër. 

Përsa i përket "dëmeve" të tjera që po pëson Rusia është edhe fakti se spiuni rus që punonte në ambasadën britanike në Berlin u dënua me më shumë se 13 vjet burg. Ai punonte si roje sigurie në ambasadën britanike dhe u kap duke spiunuar për rusët. Gjithashtu edhe një prezantues televiziv rus është dënuar me pesë vjet burg për shkak të thirrjes që fëmijët ukrainas të mbyten. Anton Krasovsky u shpall fajtor për dy akuza për thirrje për gjenocid dhe dy akuza për mbrojtjen e përmbysjes së sistemit kushtetues të Ukrainës. Ai u dënua në mungesë nga një gjykatë në Ukrainë. Por, nga ana tjetër, presidenti rus thotë se do të diskutojë bashkëpunimin ushtarak me Lukashenkon, por ndërkohë Lukashenko nuk ka deklaruar në asnjë njoftim zyrtar se Bjellorusia do të futet  në luftë kundër Ukrainës.

Gjithashtu, nga fillimi i ofensivës së re ruse Franca ka dërguar raundin e parë me mjete ushtarake drejt Ukrainës dhe përfshihen 14 tanke. Ndërsa presidenti i SHBA-ve, Joe Biden do të vizitojë Poloninë javën e ardhshme por sipas detajeve të bëra me dije, nuk pritet të hyjë në territorin Ukrainas. 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:40
Joe Biden viziton Poloninë javën e ardhshme por nuk do të hyjë në territorin ukrainas

1676063020_dcv.JPG

Presidenti amerikan Joe Biden do të vizitojë Poloninë javën e ardhshme, 1 vit pasi Rusia nisi pushtimin e Ukrainës por nuk do të kryejë vizitë në Ukrainë.

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre, ka thënë se presidenti amerikan do shkojë në Varshavë, Poloni, ku vitin e kaluar ai mbajti një fjalim në Kështjellën Mbretërore të qytetit në mbështetje të përpjekjeve të mbrojtjes së Ukrainës.

Ora 22:06
SHBA: Më shumë se 30,000 ushtarë të grupit Wagner u vranë në Ukrainë

SHBA thotë se më shumë se 30,000 ushtarë të grupit Wagner janë vrarë në Ukrainë deri më tani. Kompania mercenare ruse ka qenë e përfshirë në ofensivën ruse rreth Bakhmut dhe Soledar në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore.

Ushtarët përbëhen kryesisht nga kriminelë që janë lejuar të dalin nga burgu për të luftuar në Ukrainë. Gjithashtu, sipas raporteve të SHBA-së vlerësohet se 90% e ushtarëve të Grupit Ëagner të vrarë në Ukrainë që nga dhjetori ishin ata të dënuar që dolën nga burgjet dhe nuk kanë stërvitje ushtarake.

Ora 21:50
Prezantuesi televiziv rus u dënua me pesë vjet burg për shkak të thirrjes për mbytjen e fëmijëve ukrainas

Një prezantues televizive rus  është dënuar me pesë vjet burg për shkak të thirrjes që fëmijët ukrainas të mbyten. Anton Krasovsky u shpall fajtor për dy akuza për thirrje për gjenocid dhe dy akuza për mbrojtjen e përmbysjes së sistemit kushtetues të Ukrainës. Ai u dënua në mungesë nga një gjykatë në Ukrainë, thanë zyrtarët.  Shërbimi i Sigurisë vë në dukje se Krasovsky mbështeti pushtimin rus të Ukrainës, justifikoi mizoritë e kohës së luftës të kryera nga ushtria ruse dhe përhapi këto bindje në televizion dhe Telegram drejtpërdrejt.

Anton Krasovsky bëri thirrje që fëmijët të "mbyten" më 20 tetor në emisionin e tij Antonyms gjatë një interviste me shkrimtarin Sergey Lukyanenko. Gjatë bisedës, Lukyanenko përshkroi se si kur ishte fëmijë në vitet 1980, shkoi në Ukrainë, ku dëgjoi fëmijët të thoshin se "Ukraina është e pushtuar nga rusët". Ai theksoi se "këta ishin absolutisht fëmijë rusë, që flisnin rusisht". Krasovsky u përgjigj si më poshtë:

"Ata fëmijë duhet të ishin mbytur drejtpërdrejt në Tysyna, pikërisht aty ku noton rosa ( Shënim i redaktorit: Kjo është referencë për një këngë popullore ukrainase ). U mbytën drejt, ata fëmijë. I mbytur! Pikërisht në Tysyna. Kjo nuk është metoda juaj; ju jeni njerëz të kulturuar, ju shkrimtarë të fantazisë. Kjo është metoda jonë. Sapo të thonë: "Rusët e kanë pushtuar [Ukrainë]", hidhini në një lumë me një rrymë të furishme dhe të furishme", tha ai livë në emision.

Lukyanenko u përgjigj duke thënë se në Rusinë e lashtë, "degët përdoreshin tradicionalisht" për të ndëshkuar njerëzit, për të cilën Krasovsky tha se fëmijët mund të ishin djegur: "Vetëm futini në një shtëpi bredh dhe digjeni".

Pasi episodi u postua në internet, Krasovsky shkroi në Telegram se kishte pasur një "një transmetim të mrekullueshëm të drejtpërdrejtë me Sergey Lukyanenko", megjithëse më vonë ai e fshiu postimin. Pas deklaratës së Simonyan, Krasovsky i kërkoi falje atij si dhe të gjithëve që "dolën jashtë" dhe e konsideruan deklaratën e tij "të egër, të paimagjinueshme dhe skandaloze". Kërkimi i faljes u shfaq në kanalin e tij Telegram rreth orës 3:00 të mëngjesit të 24 tetorit (dy orë pas raportimit të Simonyan se Krasovsky ishte pezulluar).

“Dëgjo, jam vërtet i turpëruar që disi nuk e pashë kufirin. Rreth fëmijëve. Por ndodh kështu: je në mes të një transmetimi dhe merresh me vete. Dhe nuk mund të ndalesh”, ka shkruar Krasovsky. "Shpresoj se do të më falësh."

Krasovsky, i cili është sanksionuar nga Bashkimi Evropian, më vonë kërkoi falje, por u pezullua për komentet.

"Që nga shkurti i kaluar, ai mbështeti publikisht pushtimin në shkallë të plotë të Federatës Ruse, fali krimet e kryera nga racistët dhe bëri thirrje për gjenocid të popullit ukrainas," njoftoi shërbimi i sigurisë SBU i Ukrainës në një deklaratë.

 

Ora 20:25
Ukraina pretendon se ka 'eliminuar' 800 ushtarë rusë në 24 orët e fundit

1676495501_kjhgfsda.JPG

Ukraina ka pretenduar se ka "eliminuar" 800 ushtarë rusë në 24 orët e fundit.  Në përditësimin e saj të fundit mbi humbjet ruse, Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se gjithsej 141,260 trupa ishin vrarë që nga fillimi i luftës. 

Megjithatë, më herët sot inteligjenca britanike vlerësoi se nga 40,000 deri në 60,000 forca ruse kanë vdekur deri më tani. Ministria e Mbrojtjes e Britanisë tha se rreth 175,000 deri në 200,000 forca ruse ishin vrarë ose plagosur në total.

Ukraina gjithashtu pretendoi se kishte shkatërruar rreth 298 avionë ushtarakë, 6,520 automjete të blinduara luftarake dhe 3,298 tanke. 

Ora 19:30
Scholz në konferencën e sigurisë në Mynih: Aleatët të koordinohen mirë për ndihmën ndaj Ukrainës! Të shmangen përshkallëzimet me Rusinë

Përveç furnizimit me armë, municione, trajnime për ushtarët dhe mallra të tjera ushtarake, kancelari gjerman Olaf Scholz tha se Gjermania ka mbështetur Ukrainën duke u ofruar më shumë se një milion refugjatëve ukrainas akses të plotë në tregun e punës, shkolla dhe universitete.

"Kjo është përgjegjësia që një vend me përmasat, vendndodhjen dhe ndikimin ekonomik të Gjermanisë duhet të mbajë në kohë të tilla," tha Scholz.

Megjithatë, Scholz paralajmëroi gjithashtu se duhet të ketë një ekuilibër midis ofrimit të mbështetjes më të mirë të mundshme për Ukrainën dhe shmangies së një përshkallëzimi të paqëllimshëm.

"Unë besoj se do të bëjmë mirë të analizojmë me kujdes të gjitha pasojat e veprimeve tona dhe të koordinojmë nga afër të gjithë hapat kyç midis aleatëve," tha ai.

Ora 17:57
Franca dërgon raundin e parë me 14 mjete luftarake në Ukrainë

1676383559_mkfdl.JPG

Franca ka dërguar raundin e parë me mjete ushtarake drejt Ukrainës dhe përfshihen 14 tanke. Ministri i forcave të armatosura të Francës, Sébastien Lecornu tha muajin e kaluar se vendi do të synonte t'i siguronte Ukrainës tanket e lehta AMX-10RC "brenda dy muajsh".

Një raund fillestar prej 14 automjetesh tani është dërguar, tha Blogu i Operacioneve të Forcave, duke cituar një zyrtar ushtarak. Ato janë gati për t'u përdorur, pasi trupat ukrainase kanë marrë tashmë trajnime për to. Kjo vjen pasi disa vende të tjera të NATO-s u zotuan të dërgojnë tanke në Ukrainë.

Ora 17:11
Putin: Do diskutojmë me Lukashenkon për bashkëpunimin ushtarak

1676538337_124600427mediaitem124600426.jpg

Presidenti rus thotë se do të diskutojë bashkëpunimin ushtarak me Lukashenkon, por ndërkohë Lukashenko nuk ka deklaruar në asnjë njoftim zyrtar se Bjellorusia do të futet  në luftë kundër Ukrainës. Por, nga ana tjetër, Rusia ka vepruar nga territori bjellorus.

Përpara bisedimeve midis liderëve rusë dhe bjellorusë, Vladimir Putin ka thënë se dyshja do të diskutojnë zgjerimin e bashkëpunimit ushtarak dhe ekonomik.

Ai vuri në dukje se Bjellorusia ka ruajtur asetet industriale të epokës sovjetike, të cilat ai tha se do të ofronin mundësi të mira për t'u bashkuar me programet e prodhimit.

“Duke bashkuar përpjekjet tona ne do të krijojmë sinergji.Mund të jetë shumë efikas në disa sektorë dhe të sjellë rezultate të mira si për Bjellorusinë ashtu edhe për Rusinë", tha presidenti rus. 

Rusia e përdori Bjellorusinë si një pikë skene për pushtimin e saj fillestar të Ukrainës dhe të dy vendet kanë mbetur ngushtë aleate. Megjithatë, Bjellorusia ka refuzuar të dërgojë trupat e saj në konflikt.

Ora 16:41
Zelensky thirrje liderëve perëndimorë: Nxitoni me marrëveshjet që firmosni! Nga kjo varet jeta jonë, vonesat tuaja janë gabime

1675937909_Screenshot1.png

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u bëri thirrje liderëve të premten në Konferencën e Sigurisë në Mynih që të “nguten” me marrëveshjet, dorëzimin e armëve dhe vendimet e marra.

“Duhet të nxitojmë. Ne kemi nevojë për shpejtësinë e marrëveshjeve tona, shpejtësinë e dorëzimit të armëve tonë për të forcuar ushtrinë, shpejtësinë e vendimeve tona për të kufizuar potencialin rus. Nuk ka alternativë ndaj shpejtësisë, sepse është shpejtësia nga e cila varet jeta, "tha Zelensky në konferencë përmes një lidhje ‘skype’. 

“Vonesa ka qenë gjithmonë dhe është një gabim. Ndërsa ne negociojmë se si të forcojmë mbrojtjen tonë me tanke moderne, Kremlini po mendon për mënyrat për të sulmuar edhe Moldavinë”, tha Zelensky.

Zelensky hapi konferencën me liderë të tjerë botërorë të vendosur për të folur, duke përfshirë kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe presidentin francez Emmanuel Macron. 

Ora 16:24
Spiuni rus që punonte në ambasadën britanike në Berlin u dënua me 13 vjet burg

Spiuni rus që punonte në ambasadën britanike në Berlin u dënua me më shumë se 13 vjet burg. Ai punonte si roje sigurie në ambasadën britanike dhe u kap duke spiunuar për rusët.

David Ballantyne Smith, 58 vjeç, u deklarua fajtor për tetë akuza sipas Aktit të Sekreteve Zyrtare 1911 dhe 1920, por pretendoi se ai nuk shkaktoi qëllimisht ndonjë dëm. Ai u dënua me 13 vjet e dy muaj, por mund të vuajë dënimin në Gjermani ose në Mretërinë e Bashkuar.

Smith pretendoi se ishte në depresion, i vetmuar dhe pinte kur filloi të zbulonte sekretet e ambasadës.

Kjo u hodh poshtë duke thënë se ai mblodhi "një sasi të konsiderueshme materialesh" për të "dëmtuar interesat britanike" dhe ia dha atë informacion një "fuqie armiqësore". Ai ka pranuar se u ka dërguar dy letra me informacione sekrete personave në ambasadën ruse në Berlin.

“Jeni paguar nga rusët për tradhtinë tuaj”, tha gjykatësi Wall.

Gjatë kësaj jave, Smith tha para gjykatës se i vinte turp nga veprimet e tij.

Ora 15:47
Ministri i Jashtëm i Izraelit takohet me Zelenskyn: Ne kemi një armik të përbashkët

Ministri i Jashtëm i Izraelit Eli Cohen u takua të enjten në mbrëmje në Kiev me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy për një bisedë që zgjati rreth një orë. Është hera e parë që një ministër i jashtëm izraelit viziton vendin që nga pushtimi rus një vit më parë.

Krahas mbështetjes ushtarake dhe të tjera për Ukrainën, të dy zyrtarët gjatë takimit trajtuan edhe problemin e Iranit, më konkretisht bashkëpunimin e këtij vendi me Federatën Ruse.

“Izraeli mbështet plotësisht integritetin territorial dhe sovranitetin e Ukrainës. Sa i përket Iranit, fytyra e vërtetë e së keqes së këtij vendi zbulohet në Ukrainë”, tha Cohen.

Ora 15:22
Rusia thërret ambasadorin holandez për hetimin MH17

Moska ka thirrur ambasadorin holandez për ato që i quajti "përpjekje obsesive" nga Holanda për ta bërë Rusinë përgjegjëse për një fluturim të Malaysian Airlines mbi Ukrainë në 2014. Gati 300 njerëz u vranë kur një raketë e prodhuar nga Rusia rrëzoi fluturimin MH17.

Ministria e Jashtme ruse pretendoi se grupi hetimor i krijuar për të vendosur se kush ishte përgjegjës ishte "i politizuar". Javën e kaluar, prokurorët në Hagë thanë se gjetën "indikacione të forta" se Vladimir Putin miratoi përdorimin e sistemit raketor rus BUK në Ukrainë.

Sipas raportimeve të deritanishme nuk ka asnjë fakt që Putin ka urdhëruar që avioni të rrëzohet dhe Moska ka mohuar çdo përfshirje në atë ngjarje.

Ora 13:45
Granatimet ruse, vriten 5 persona dhe plagosën 10 të tjerë në rajonin e Donetskut

1676637972_3000.jpeg

Granatimet ruse kanë vrarë 5 banorë të rajonit të Donetskut dhe kanë plagosur 10 të tjerë gjatë 24 orëve të fundit, tha guvernatori ushtarak i rajonit të Donetskut, Pavlo Kyrylenko, në një postim në Facebook të premten.

Vdekjet ndodhën në zonën e Horlivka, ndërsa pjesa më e madhe e lëndimeve në qytetin Bakhmut , tha Kyrylenko.

Në Bakhmut janë dëmtuar 10 ndërtesa të larta, 3 shtëpi private dhe një ndërtesë administrative, tha ai.

Dy shtëpi u dëmtuan gjithashtu nga bombardimet ruse në qytetin e Lyman.

Disa nga granatimet më të rënda u raportuan gjithashtu në zonat e Vuhledar dhe Soledar, tha Kyrylenko.

Ora 13:41
Udhëheqësit botërorë mblidhen përpara përvjetorit të luftës për të diskutuar më shumë mbështetje për Ukrainën

1676637743_urkisn.JPG

Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti francez Emmanuel Macron do të jenë mes atyre që do të flasin të premten, ditën e parë të samitit tre-ditor. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky gjithashtu do të shfaqet me lidhje video.

Konferenca vjen pak përpara përvjetorit të një viti të pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt.

Sekretari i Shtetit i SHBA Antony Blinken dhe shefi i politikës së jashtme të BE Josep Borrell janë midis zyrtarëve të tjerë të lartë të pranishëm.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen tha në një postim në Twitter të premten në mëngjes: "Ka kaluar pothuajse një vit që kur Rusia solli një luftë imperialiste në kontinentin tonë. Në @MunSecConf, le të rinovojmë angazhimin tonë për një rend global të qeverisur nga sundimi i ligjit – jo e drejta e fuqisë”.

Zyrtarët e qeverisë ruse nuk u ftuan në MSC të këtij viti.

G.MO/B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

I Ngarkuari me Punë i SHBA-së, takim me ministrin e Jashtëm Igli Hasani: Diskutime edhe për situatën në Veti të Kosovës

I Ngarkuari me Punë i SHBA-së, takim me ministrin e Jashtëm Igli Hasani: Diskutime edhe për situatën në Veti të Kosovës