Lufta në Ukrainë/ Shumë humbje, Zelensky zëvendëson kreun e Forcave të Armatosura

 Lufta në Ukrainë/ Shumë humbje, Zelensky zëvendëson kreun e Forcave të Armatosura

Volodymyr Zelensky

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka njoftuar mbrëmë (24 qershor) se ka shkarkuar nga detyra komandantin e Forcave të Armatosura të Ukrainës, Yuri Sodol.

Ai akuzohet se "vrau ​​më shumë ushtarë ukrainas se çdo gjeneral rus".

“Kam vendosur të zëvendësoj komandantin e Forcave të Bashkuara të Forcave të Armatosura të Ukrainës, gjeneralin Yuri Sodol, me gjeneral brigade Andri Gnatov”, tha Zelensky në një fjalim drejtuar kombit.

Disa orë më parë, kreu i Brigadës Azov të Gardës Kombëtare të Ukrainës, Bogdan Krotevich, njoftoi se kishte kërkuar zyrtarisht hapjen e një hetimi kundër një gjenerali ukrainas që çoi në vdekjen e ushtarëve ukrainas dhe tërheqje në front.

Mediat ukrainase kishin zbuluar se ishte Sodol, emërimi i të cilit në shkurt të këtij viti si komandant i Forcave të Bashkuara u prit me kritika të ashpra dhe akuza për paaftësi.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:04
Gjykata Ndërkombëtare Penale lëshon urdhër-arrest për 2 besnikët e Putinit

1719317822_wfwqfwqfwqfe.JPG

Valery Gerasimov, Vladimir Putin dhe Serghei Shoigu

Gjykata Penale Ndërkombëtare ka lëshuar urdhër-arrest për ish-ministrin rus të Mbrojtjes, Serghei Shoigu, dhe shefin e Shtabit të Përgjithshëm, Valery Gerasimov .

Sipas medias italiane SkyTg24, ata akuzohen për "krime lufte" dhe "krime kundër njerëzimit". 

Gjykata Penale Ndërkombëtare tha në një deklaratë se dy urdhër-arrestet u lëshuan pasi gjyqtarët gjetën se kishte arsye të forta për të besuar se Shoigu dhe Gerasimov ishin përgjegjës për "sulmet me raketa të kryera nga forcat e armatosura ruse kundër infrastrukturës së energjisë elektrike të Ukrainës" në periudhën prej 10 tetor 2022 deri, të paktën, 9 mars 2023. "

Kujtojmë se më herët Gjykata e Hagës ka lëshuar një urdhëe-arrest edhe për vetë presidentin rus

Ora 11:41
Ursula Von der Leyen: Hapja e negociatave me Ukrainën dhe Moldavinë për hyrjen në BE është një lajm i shkëlqyer

Foto: Volodymyr Zelenskyy dhe Ursula von der Leyen 

Ukraina do të nisë zyrtarisht bisedimet e anëtarësimit me Bashkimin Evropian sot, në atë që Presidenti Volodymyr Zelenskyy e ka përshkruar si një ëndërr të realizuar për qytetarët e vendit të tij më shumë se dy vjet në një luftë me Rusinë.

Zëvendëskryeministrja për integrimin evropian dhe euroatlantik, Olga Stefanishyna do të drejtojë delegacionin e Ukrainës në një konferencë ndërqeveritare në Luksemburg që shënon hapjen zyrtare të bisedimeve për të harmonizuar ligjet dhe standardet e vendeve me ato të bllokut 27-vendesh.

Më pas ka qenë Moldavia, ajo e cila aplikoi për t'u anëtarësuar në BE pas pushtimit rus të Ukrainës në shkurt 2022 dhe iu dha statusi i kandidatit katër muaj më vonë,  gjithashtu do të marrë pjesë në një konferencë të veçantë ndërqeveritare për të nisur zyrtarisht procesin e saj të anëtarësimit.

Për hapjen e negociatave me Ukrainën dhe Moldavinë për hyrjen në BE  ka reaguar presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola.

"Urime Moldavisë dhe Ukrainës për hapjen e negociatave të anëtarësimit. Ky është një lajm i shkëlqyer për qytetarët e Ukrainës, Moldavisë dhe për të gjithë Bashkimin Evropian. Rruga përpara do të jetë sfiduese, por plot mundësi. Ju urojmë një fillim pozitiv”, shkruan në X Ursula von der Leyen.

“25 qershori 2024 do të hyjë në histori. Sot ne fillojmë negociatat me Ukrainën dhe Moldavinë drejt anëtarësimit" në Bashkimin Evropian. "Ky është një moment i rëndësishëm që na forcon, që na bashkon si një familje. E ardhmja jonë e përbashkët fillon tani”, shkruan Roberta Metsola, në X.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet në Himarë më 4 gusht, Report Tv siguron vendimin e Kolegjit Zgjedhor: Regjistrimi deri më 14 korrik, më 27 nis fushata elektorale

Zgjedhjet në Himarë më 4 gusht, Report Tv siguron vendimin e Kolegjit Zgjedhor: Regjistrimi deri më 14 korrik, më 27 nis fushata elektorale