Lufta në Ukrainë, si vizatimi i një fëmije rus i rrezikon burgun babait të saj! 12-vjeçarja kërkoi ndaljen e bombave

Lufta në Ukrainë, si vizatimi i një fëmije rus i rrezikon burgun babait të saj! 12-vjeçarja kërkoi ndaljen e bombave

12-vjeçarja ruse

Në qendër të qytetit rus të Yefremov është një mur i mbuluar me fotografi të luftës. Fotografitë gjigante të ushtarëve rusë të maskuar me armë dhe me shkronja të mëdha Z dhe V - simbole të të ashtuquajturit operacion ushtarak special të vendit në Ukrainë.

Ka edhe një poezi:

E mira duhet të ketë grushta.

E mira ka nevojë për një dorë të hekurt

Për të shqyer lëkurën prej tyre

Kush e kërcënon.

Kjo është tabloja zyrtare, patriotike e pushtimit rus të Ukrainës.Por në këtë qytet, 320 km (200 milje) në jug të Moskës, do të gjeni një imazh tjetër të luftës në Ukrainë. Një shumë ndryshe.Këshilltarja e qytetit Olga Podolskaya më tregon një foto në telefonin e saj celular. Është një vizatim i një fëmije. Në të majtë është një flamur ukrainas me fjalët "Lavdi Ukrainës", në të djathtë, trengjyrëshi rus dhe mbishkrimi "Jo luftës!". Ndërsa raketat fluturojnë nga drejtimi i Rusisë, një nënë dhe fëmija i saj qëndrojnë sfiduese në rrugën e tyre.

Fotoja u vizatua në prill 2022 nga 12-vjeçarja e atëhershme Masha Moskaleva. Babai i saj Alexei, një prind i vetëm, kishte kontaktuar këshilltarin e qytetit për këshilla. Ai i tha asaj se pasi kishte parë vizatimin e Mashës, shkolla e saj kishte thirrur policinë.

“Policia filloi të hetonte rrjetet sociale të Alexeit”, më thotë Olga. Dhe ata i thanë se ai po e rritte vajzën e tij në mënyrë të keqe.Pasuan akuzat. Për një postim kundër luftës në mediat sociale, Alexei u gjobit me 32,000 rubla (rreth 415 dollarë ose 338 £ në atë kohë) për diskreditimin e forcave të armatosura ruse. Pak javë më parë ndaj tij u hap një çështje penale. Përsëri, postimet kundër luftës formuan bazën për akuzat për diskreditim.Këtë herë Alexei përballet me një dënim të mundshëm me burg.Alexei aktualisht është nën arrest shtëpie në Yefremov. Vajza e tij Masha - tani për tani - është dërguar në shtëpinë e fëmijëve. Alexei nuk është lejuar as të flasë me të në telefon.

"Askush nuk e ka parë Mashën që nga 1 marsi," më thotë Olga Podolskaya, "megjithë përpjekjet tona për të hyrë në shtëpinë e fëmijëve dhe për të zbuluar se si është.

 

"Autoritetet ruse duan që të gjithë të ndjekin vijën. Askush nuk lejohet të ketë mendimin e vet. Nëse nuk jeni dakord me atë që mendon dikush, atëherë mos i lexoni postimet e tyre në rrjetet sociale. Por mos e vendosni atë person në arrest shtëpiak. dhe fëmijën e tyre në shtëpinë e fëmijëve”.

Ne jemi duke qëndruar jashtë një blloku apartamentesh në Yefremov. Hapet një dritare dhe një burrë shikon jashtë. Është Alexei. Nuk na lejohet të komunikojmë me të. Sipas rregullave të arrestit shtëpiak, Alexeit i lejohet kontakti vetëm me avokatin, hetuesin dhe shërbimin e burgut.Avokati, Vladimir Biliyenko, sapo ka ardhur. Ai ka ardhur për të ofruar ushqime dhe pije që aktivistët vendas i kanë blerë Alexeit.

"Ai është shumë i shqetësuar sepse vajza e tij nuk është me të," më thotë Vladimir pasi vizitoi Alexei Moskalev. "Gjithçka në banesë i kujton atë. Ai është i shqetësuar për atë që mund të ndodhë me të."

E pyes avokatin pse mendon se autoritetet e kanë hequr Mashën."Nëse kishin pyetje të vërteta për babanë, duhet ta kishin ftuar të jepte një deklaratë. Duhet ta kishin ftuar edhe Mashën dhe të flisnin me të," thotë Vladimir.

"Asgjë nga këto nuk u bë. Ata thjesht vendosën ta dërgojnë atë [në shtëpinë e fëmijëve]. Sipas mendimit tim, nëse nuk do të ishte për llojin e akuzave administrative dhe penale që ka marrë Alexei, kjo nuk do të ndodhte. Shërbimet sociale duken të fiksuara pas kësaj familjeje. Mendoj se është thjesht për arsye politike. Problemet e familjes filluan vetëm pasi vajza e vizatoi atë foto."

Në rrugë, pyes fqinjët e Alexeit se çfarë mendojnë ata për situatën.

“Ajo është një vajzë e mirë dhe unë kurrë nuk kam pasur problem me babin”, thotë pensionistja Angelina Ivanovna. "Por kam frikë të them ndonjë gjë. Jam i frikësuar"."Ndoshta ne mund të mbledhim nënshkrime në mbështetje të [Alexeit]," sugjeron një grua më e re. Por e pyetur për mendimin e saj për atë që po ndodh, ajo përgjigjet: “Më falni, nuk mund t’ju ​​them”.

E pyes nëse ajo është e frikësuar nga pasojat e mundshme.

"Po sigurisht."

Është një shëtitje e shkurtër nga blloku i apartamenteve të Alexei Moskalev deri në Shkollën Nr. 9, ku Masha kishte studiuar dhe që babai i saj thotë se thirri policinë për vizatimin e Mashës kundër luftës. Shkolla ende nuk i është përgjigjur kërkesës sonë me shkrim për koment. Kur u përpoqëm të shkonim, na thanë se nuk mund të hynim. Thirrjet tona telefonike mbetën pa përgjigje.Por unë kam vizituar faqen e internetit të Shkollës Nr. 9. Pamjet atje më kujtojnë murin patriotik që pashë në qendër të qytetit.

Është një seancë fillestare e njohur si "një bisedë" me gjyqtarin. Avokati Vladimir Biliyenko thotë se Alexei kishte dashur të ishte këtu personalisht. Megjithatë ai nuk është lejuar të ndërpresë arrestin shtëpiak për të dalë në gjykatë, edhe pse ajo që është në rrezik është qasja tek fëmija i tij.

Në korridorin e gjykatës një aktivist shpalos një poster.

"Ktheje Mashën te babai i saj deklaron ajo. Një oficer policie i thotë që ta heqë atë.

Komisioni për çështje të të miturve ende nuk i është përgjigjur kërkesës sonë për të komentuar rastin e Alexei Moskalev dhe vajzës së tij Masha.Një nga mbështetësit e Alexeit, Natalya Filatova, beson se historia e familjes Moskalev pasqyron goditjen e disidencës në Rusi.

"Kushtetuta jonë shpall lirinë e fjalës, lirinë e ndërgjegjes, lirinë totale të qytetarëve për të shprehur mendimet e tyre," më thotë Natalya. "Por tani ne jemi të ndaluar ta bëjmë faqja kryesore përmban Heronjtë e Operacionit Special Ushtarak - dy duzina portrete të ushtarëve rusë që luftuan në Ukrainë.

Ka edhe slogane patriotike: "Gjithçka për Fitore. Të mbështesim djemtë tanë në vijën e parë!"Ushtarët e kthyer nga Ukraina vizituan shkollën nr. 9 tetorin e kaluar. Në një fjalim atë ditë drejtoresha e shkollës Larisa Trofimova deklaroi: "Ne besojmë në veten tonë dhe në atdheun tonë, i cili nuk mund të gabojë kurrë".Në të gjithë qytetin, mbështetësit e familjes Moskalev dhe gazetarët po mblidhen në gjykatën lokale. Komisioni për Çështjet e të Miturve të Yefremov po ndërmerr veprime ligjore për të kufizuar zyrtarisht të drejtat prindërore të Alexeit.

 

K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

Koleksioni 'Vasil Koçi',  833 fotografi me imazhe të artistëve dhe veprave të realizmit socialist

Koleksioni 'Vasil Koçi',  833 fotografi me imazhe të artistëve dhe veprave të realizmit socialist