Lufta në Ukrainë, Steinmeier: BE qëndroi e palëkundur, Shqipëria partner i besueshëm në Këshillin e Sigurimit

Lufta në Ukrainë, Steinmeier: BE qëndroi e palëkundur, Shqipëria partner i besueshëm në Këshillin e Sigurimit

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier foli në Kuvendin e Shqipërisë edhe për luftën në Ukrainë dhe pasojat e saj. Ai tha se BE ka qëndruar e palëkundur përkundrejt sulmit rus. Steinmeier foli edhe për qëndrimin e Shqipërisë, ku tha se është një partner i besueshëm dhe këtë e tregoi edhe në Këshillin e Sigurimit.

“Sulmi brutal i Rusisë kundër Ukrainës ka zhytur Europën në krizë ekonomike dhe pasojat ndihen në mbarë botën. Shqipërinë e ka goditur rritja e çmimit të energjisë, karburanteve dhe unë e di këtë të nderuar deputetë, është një tjetër goditje që duhet të përballeni pas covidit dhe tërmetit. Bëhet edhe më mbresëlënëse me sa këmbëngulje vendi juaj vazhdon të ndërmarrë përpjekjet për anëtarësimin në be.

Qëndrueshmëria juaj në krah të vlerave tona më emocionojnë dhe ju mund të jeni model për shumë njerëz në Europë edhe në vendin tim. Shqipëria në nivel ndërkombëtar është provuar prej kohësh si demokraci e pjekut, vendi juaj është një aktor i njohur në skenën ndërkombëtare. Si anëtare e NATO dhe OSBE, si anëtare e përkohshme e Këshillit të sigurimit, bashkëpunimi me partnerët tuaj transatlantik.

Ky model europain i bashkëpunimit ku vlen forca e së drejtës çohet në pikëpyetje përmes luftës. Ky sulm që Putin e nisi është një përpjeke për të vendosur një shtet tjetër me shumë në pushtetin e vet. BE ka treguar të jetë i palëkundur përkundrejt sulmit rus. Nuk ka lejuar të përçahet prej këtij sulmi, është e bashkuar si kurrë më parë. Edhe Shqipëria dëshmoi të jetë një partner i besueshëm në Këshillin e Sigurimit. Kjo tregon që ne mund të mbështetemi te ju dhe Shqipëria në BE dhe tek Gjermani”, tha ai.


Lajmi kryesor:

Një president gjerman pas 27 vitesh në Tiranë, Steinmeier takon Begajn dhe mban fjalim në Kuvend: Zemra juaj rreh dhe jeton me Evropën, vijoni këtë rrugë


SI.E./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Miratohet plani prej 2 miliardë eurosh fonde nga BE-së për municionet në Kiev

Miratohet plani prej 2 miliardë eurosh fonde nga BE-së për municionet në Kiev