Lufta në Ukrainë/ Sulme me raketa në Odessa, 21 të vdekur! Ursula von der Leyen drejtuar ukrainasve: Evropa është me ju deri në fitore

Lufta në Ukrainë/ Sulme me raketa në Odessa, 21 të vdekur! Ursula von der Leyen drejtuar ukrainasve: Evropa është me ju deri në fitore

Lufta në Ukrainë

Lufta në Ukrainë ka arritur ditën e 128-të. Moska vazhdon të bëjë presion se do të marrë kontrollin e Lysychansk. Ukrainasve u mungojnë armët, municionet dhe pajisjet e domosdoshme, për të cilat presidenti Zelensky i ka bërë thirrje shteteve të tjera që t'i ndihmojnë.

Rreth 144 ushtarë ukrainas janë liruar, mes të cilëve janë 95 që dolën nga fabrika e celikut Azov. Ndër të tjera, vijojnë sulmet në Odessa, ku nga goditja me raketë ruse në pallat humbën jetën 21 persona.

Presidenti indonezian Joko Widodo ka thënë se i ka dërguar presidentit rus një mesazh nga Volodymyr Zelensky, gjë e cila mohohet nga Kievi.  “Unë i përcolla mesazhin e Presidentit Zelensky, Presidentit Putin”, tha Widodo pas bisedimeve në Moskë.

Ditën e sotme, Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, duke folur nëpërmjet një lidhjeje me video në Parlamentin e Ukrainës u shpreh se Evropa do të qëndrojë gjithmonë krah Ukrainës, duke ripërsëritur në këtë mënyrë mbështetjen e vendeve evropiane ndaj sakrificës së popullit ukrainas.

"Ushtria e Putinit ende po vret vëllezërit dhe motrat tuaja. Ajo vazhdon të pushtojë tokën tuaj, të vjedhë grurin dhe të bombardojë qytetet tuaja. Ju po reagoni me guxim dhe Evropa do të qëndrojë në krah të Ukrainës deri kur të jetë e nevojshme. Ne nuk do të ndalemi derisa ju mbizotërojnë. Ushtarët tuaj të guximshëm të vijës së parë po bëjnë sakrifica ekstreme për të mbrojtur tokën e Ukrainës dhe popullit të saj. Dhe pas linjave, ka një numër të panumërt ukrainas të tjerë që punojnë për të mbështetur këtë përpjekje kombëtare. Të gjithë shpresojnë për një të ardhme më të ndritshme. Ky është një brez i guximshëm, duke marshuar drejt vizionit të tij ", tha von der Leyen.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:18
Norvegjia premton 1 mld euro mbështetje për Ukrainën

Norvegjia do të ofrojë një paketë ndihme prej 1 miliard euro për Ukrainën deri në fund të këtij viti dhe gjatë gjithë vitit të ardhshëm.

Kryeministri norvegjez Jonas Gahr Støre e bëri të ditur këtë në një konferencë të përbashkët me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Kiev të premten, më 1 korrik.

Ai tha se kishte mbërritur në Kiev për të njoftuar mbështetjen e Norvegjisë për Ukrainën dhe popullin e saj. Ai shtoi se Norvegjia do të sigurojë 1 miliard euro për të ndihmuar njerëzit në nevojë dhe për të mbështetur masat për rindërtimin e Ukrainës.

Støre tha se kjo luftë është një shkelje e ligjit ndërkombëtar dhe parimeve të tij themelore.

Ai tha se ukrainasit kanë të drejtën absolute për t'u mbrojtur dhe "ne kemi të drejtë t'ju ndihmojmë të mbroni veten dhe ne do ta përdorim këtë të drejtë".

Ora 21:10
Ursula von der Leyen: Plan emergjence në ndihmë të shteteve për shkëputjen nga energjia ruse

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është zotuar të hartojë një plan emergjence që synon të ndihmojë vendet anëtare që t’ia dalin pa energjinë ruse në vazhdën e luftës në Ukrainë.

Von der Leyen tha se iniciativa do të bazohej në lëvizjet e BE-së për të hequr qafe qymyrin, naftën dhe gazin natyror rus dhe do të plotësonte një shtytje në mbarë bllokun për të përshpejtuar zhvillimin e energjisë së rinovueshme si energjia e erës dhe diellit.

"Ne po përgatisim plane emergjente për Evropën. Çmimet e energjisë janë të larta. Njerëzit me të drejtë presin që ne të bëjmë diçka për të.”, tha von der Leyen në qytetin çek të Litomysl, ku ajo shënoi fillimin e mandatit gjashtë-mujor të vendit si mbajtëse e presidencës së radhës të BE-së.

Ajo tha se plani i emergjencës, që pritet rreth mesit të korrikut, do të përqendrohet në dy pika kyçe, duke përfshirë të pasurit një "ide të qartë" se ku mund të shkurtohet furnizimi rus me energji dhe për ta arritur atë në një mënyrë të zgjuar.

Ora 20:31
Gazsjellësi rus Nord Stream ndërpret përkohësisht furnizimin me gaz në Gjermani, shkak një defekt teknik

Gazsjellësi rus Nord Stream do të mbyll linjat e furnizimit me gaz në Gjermani nga 11 deri më 21 korrik, lajmin e bëri të ditur operatori “Nord Stream Ag”, raportojën Agjencitë ruse “Tass” dhe “Interfax”, duke deklaruar se ndërprerja është për shkak të punës së mirëmbajtjes. 

“Nga 11 deri më 21 korrik 2022, kompania Nord Stream Ag do të kryejë një mbyllje të përkohshme të të dy tubacioneve të Nord Stream për të kryer punët e planifikuara të mirëmbajtjes, duke përfshirë testet e komponentëve mekanikë dhe sistemeve të automatizimit për të siguruar funksionimin efektiv, të sigurt dhe të besueshëm. gazsjellësi", thuhet në mesazhin nga Nord Stream Ag.

Ora 20:11
Von der Leyen: 1 miliard të tjera ndihmë financiare për Ukrainën

“Ne propozojmë t'i japim Ukrainës 1 miliard euro. Pjesa e parë e paketës së ndihmës makrofinanciare u shpall në maj. Do të ndihmojë në plotësimin e nevojave urgjente të vendit. BE do të vazhdojë të ofrojë ndihmë për Ukrainën dhe të mbështesë rindërtimin e saj afatgjatë”, këtë e bën të ditur Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, në Twitter. 

Propozimi i sotëm, sqaron se Komisioni, do të plotësojë mbështetjen e dhënë tashmë nga BE-ja, përfshirë lëvrimin e një kredie emergjente makrofinanciare prej 1.2 miliardë euro, e cila filloi në gjysmën e parë të vitit.

Të marra së bashku, dy fushat e programit do të sillnin mbështetjen totale për Ukrainën që nga fillimi i luftës në 2.2 miliardë euro dhe mund të arrinte në 10 miliardë euro pasi e gjithë paketa e ndihmës së jashtëzakonshme për Ukrainën do të jetë funksionale. Sapo Parlamenti Evropian dhe Këshilli të miratojnë propozimin e sotëm dhe të nënshkruhet memorandumi përkatës i mirëkuptimit dhe marrëveshja përkatëse e huasë me autoritetet ukrainase, Komisioni do t'i vërë në dispozicion Ukrainës shumën prej 1 miliard eurosh.

Ora 19:36
‘Sulmi me raketa në Odessa, një akt terrorist’, reagon Zelensky

Numri i viktimave nga sulmet me raketa ruse në rajonin jugor të Ukrainës, Odessa është rritur në 21, pasi një bllok apartamentesh në fshatin Serhiyivka u goditën gjatë natës.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e ka quajtur serinë e sulmeve me raketa një "akt terrori" të qëllimshëm nga Rusia, duke shtuar se ky nuk ishte një sulm i rastësishëm siç përpiqen ta paraqesin mediat ruse.

“Ky ishte një sulm me raketa në shënjestër, një akt terrori i kryer nga Rusia, le ta themi troç, kundër qyteteve dhe fshatrave tona, kundër njerëzve tanë, të rriturve dhe fëmijëve”, tha Zelensky.

Sipas Shërbimit Shtetëror të Emergjencës, 21 persona u vranë, duke përfshirë një fëmijë dhe 39 u plagosën si pasojë e sulmit.

Ora 17:50
Zelensky: Anëtarësimi në BE nuk duhet të zgjasë vite apo dekada

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka bërë thirrje për një proces më të shpejtë për anëtarësimin në BE të Ukrainës. Ai thotë se anëtarësimi nuk duhet të marrë vite apo dekada.

"Ne duhet ta mbulojmë këtë rrugë shpejt," tha ai, duke shtuar se sulmi në Odesa përforcoi urgjencën për t'u bashkuar me BE. I bëj thirrje të gjithë atyre që mbajnë poste qeveritare që ta shohin detyrën e tyre, punën drejt anëtarësimit në BE, si betejë të vijës së parë për shtetin tonë, për Ukrainën, për ju dhe mua. Ne duhet të punojmë në përgatitjet për t'u bashkuar me BE me të njëjtin intensitet dhe përgjegjësi që kemi vënë në përgatitjen për kandidaturën.", u shpreh Zelensky.

Ora 17:37
Gjendet një tjetër varr masiv me 100 trupa në Mariupol

Këshilltari i Kryebashkiakut të Mariupolit, Petro Andryushchenko njoftoi në Telegram se një tjetër varr masiv me 100 trupa është gjendur në qytet. 

“Varret e përkohshme nëpër rrugë gradualisht po kthehen në varre të përhershme”, tha Andryshchencko, raporton Unian.

 

Ora 16:29
Rusia nis dërgesat e drithërave nga territoret e pushtuara të Ukrainës

Rusia konfirmoi se kishte nisur dërgimin e drithërave nga territoret e pushtuara në Ukrainë. Një anije me 7000 tonë drithëra u largua të enjten, më 30 qershor nga porti i qytetit të pushtuar të Berdyanskut, sipas një zyrtari rajonal pro-rus.

Prej muajsh Kievi e ka akuzuar Rusinë se po vjedh drithërat e saj nga jugu i vendit dhe po bllokon eksportin nga portet, duke kontribuuar në krizën ushqimore globale, diçka që Moska e ka mohuar vazhdimisht.

Eksportet e grurit në Ukrainë kanë pësuar një rënie prej 43 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, sipas Ministrisë së Bujqësisë së Ukrainës, duke nënvizuar dëmin që i është shkaktuar sektorit kyç të ekonomisë së vendit nga pushtimi rus.

Bllokimi i porteve në Detin e Zi, një rrugë kyçe për anijet që transportojnë produktet ushqimore, kanë sjellë një rritje substanciale të çmimeve të produkteve ushqimore.

Autoritetet ukrainase kanë bërë të ditur se këtë vit, vendi pritet të korrë 65 milionë tonë drithë dhe fara luledielli, krahasuar me 106 milionë në vitin 2021. Shkak për këtë rënie të prodhimit është humbja e një pjese të territorit ndaj Rusisë.

Ministria e Bujqësisë në Ukrainë bëri të ditur se fermerët në jug dhe lindje të Ukrainës kanë nisur tashmë të vjelin të korrat e 2022-it./REL

Ora 14:47
Ursula von der Leyen drejtuar ukrainasve: Evropa është me ju deri në fitore

Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen, duke folur nëpërmjet një lidhjeje me video në Parlamentin e Ukrainës u shpreh se Evropa do të qëndrojë gjithmonë krah Ukrainës, duke ripërsëritur në këtë mënyrë mbështetjen e vendeve evropiane ndaj sakrificës së popullit ukrainas.

"Ushtria e Putinit ende po vret vëllezërit dhe motrat tuaja. Ajo vazhdon të pushtojë tokën tuaj, të vjedhë grurin dhe të bombardojë qytetet tuaja. Ju po reagoni me guxim dhe Evropa do të qëndrojë në krah të Ukrainës deri kur të jetë e nevojshme. Ne nuk do të ndalemi derisa ju mbizotërojnë. Ushtarët tuaj të guximshëm të vijës së parë po bëjnë sakrifica ekstreme për të mbrojtur tokën e Ukrainës dhe popullit të saj. Dhe pas linjave, ka një numër të panumërt ukrainas të tjerë që punojnë për të mbështetur këtë përpjekje kombëtare. Të gjithë shpresojnë për një të ardhme më të ndritshme. Ky është një brez i guximshëm, duke marshuar drejt vizionit të tij ", tha von der Leyen.

 

Ora 14:30
Putin: Sanksionet e Perëndimit përshpejtojnë integrimin mes Rusisë dhe Bjellorusisë

Sanksionet e vendosura nga vendet Perëndimore, presidenti rus Vladimir Putin i konsideron një shtytje në përshpejtimin e integrimit mes Rusisë dhe vendit të saj fqinj, Bjellorusisë.

“Presioni i "paprecedentë" politik dhe sanksionues nga Perëndimi ka shtyrë Moskën dhe Minskun të përshpejtojnë procesin e integrimit midis dy vendeve fqinje. Në veçanti, Rusia dhe Bjellorusia synojnë të zhvillojnë bashkëpunim në furnizimin me ushqim dhe plehra në tregjet botërore”, tha Putin.

 

Ora 08:58
Zelensky: Tërheqja ruse nga Ishulli i Gjarpërinjve ndryshon në Detin e Zi, do t’i nxjerrim jashtë nga kudo

1656506998_a7ac8a34275b444fb3d4117439b43b86.jpg

Tërheqja ruse nga ishulli i Gjarpërinjve në fakt ndryshon situatën në Detin dhe Zi. Këtë e theksoi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, pasi përgëzoi Forcat dhe Armatosura për rolin e tyre. Udhëheqësi i Kievit tha se ai ishte "mirënjohës për gjuajtësit tanë, pilotët e aviacionit, ushtrinë dhe për forcat ajrore".

Më pas ai theksoi se ishulli "është një pikë strategjike" dhe për këtë arsye tërheqja ruse "ndryshon ndryshimet në Detin e Zi". Sipas Zelensky, e gjithë kjo “nuk garanton sigurinë, nuk garanton që dhuna nuk do të kthehet. Hap pas hapi do t'i nxjerrim nga deti, toka, qielli ynë”.

A.M./S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Brut: 04/07/2022 22:06

  O Zelnpo dhe me krimene kshu the ti?? Ca te bejme tani ke te besojme????? BEHU ICIK BUR..thuaji gjrat troc se me propagande ne shqiiptaret jemi mesuar ketu e 80 vjet..????????????

  Përgjigju
 • Tata: 01/07/2022 09:44

  Ne europe askush nuk lihet ne erresire nga i formacioni. Si ka mu desi qe asnje nuk ben nje historik te sakte se si u arrit ne kete lufte dhe perse egziston NATO kur qellimi saj ishte lufta ndaj komunizmit dhe rusise? Sa luftra beri pa aprovim nga ONU me pretekste te shpikura? KERKOHET NJE PERSHKALLEZIM NEPERMJET REVANSHIT TE FORCAVE ME AGRESIVE NE GLOB DHE EUROPA FLE GJUME AKOMA

  Përgjigju
  • Turi: 01/07/2022 15:38

   Ke te drejte por njerezit duan ti nenshtrohen sundimit amerikan duke e quajtur demokraci ate sistem vrastar te kalbur dhe manipulus , do zoti i vjen fundi sa me shpejt

 • Sondazhi i ditës:

  Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

7 gjyqtarët që ‘përvëluan’ Berishën duke rihapur e dosjen e Gërdecit, rrëzuan Fatmir Mediun dhe mbështetën SPAK, rol kyç Saida Dollani, Vitore Tusha e Elsa Toska

7 gjyqtarët që ‘përvëluan’ Berishën duke rihapur e dosjen e Gërdecit, rrëzuan Fatmir Mediun dhe mbështetën SPAK, rol kyç Saida Dollani, Vitore Tusha e Elsa Toska