Lufta në Ukrainë/ Zelensky në Londër, Downing Street: Do t'i japim Kievit qindra raketa dhe dronë! Prigozhin i ofron Kievit informacion mbi pozicionet ruse

Lufta në Ukrainë/ Zelensky në Londër, Downing Street: Do t'i japim Kievit qindra raketa dhe dronë! Prigozhin i ofron Kievit informacion mbi pozicionet ruse

Udhëtimi i presidentit ukrainas në Londër bëhet pas ndalesave në Paris, Berlin dhe Romë. Presidenti i Francës, Emmanuel Macron siguroi Zelenskyn se ushtarët ukrainas do të stërviten nga ata francezë. "Sanksione të reja kundër Rusisë", ishte kërkesa e dy liderëve. Dhe presidenti ukrainas gjithashtu merr premtimin për më shumë tanke. Në Berlin, ai kishte mbledhur një plan të ri ndihme për 2.7 miliardë euro me tanke, automjete të blinduara dhe sisteme të mbrojtjes kundërajrore. Në fushën e betejës , çelësi i kundërsulmit të Kievit mbetet Bakhmut. Sipas institutit amerikan "Isw", trupat ukrainase do të kishin rimarrë 16 kilometra katrorë në tre ditë. Dhe, sipas ËP, në janar kreu i Ëagner Prigozhin i ofroi Kievit informacion mbi pozicionet e trupave ruse, duke kërkuar në këmbim të tërheqjes nga Bakhmut.

Nga ana tjetër teksa luftimet e ashpra vijojnë në Bakhmut, kreu i grupit rus 'Wanger, Yevgeny Prigozhinri , i ofroi Ukrainës informacion mbi pozicionimin e trupave ruse në mënyrë që ajo të mund t'i godiste ato në këmbim të tërheqjes së ushtarëve të Kievit nga zona rreth Bakhmutit. Prigozhin e kishte bërë propozimin e tij përmes kontakteve të tij në inteligjencën ushtarake në Kiev.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:35
Macron e siguron Zelenskyn: Ne do t'i stërvisim kampionët ukrainas

Pas Gjermanisë,  Zelensky zbarkoi në Paris mbrëmë dhe u mirëprit nga Macron në Elysee. “Sanksione të reja kundër Rusisë”, është kërkesa e dy liderëve. Dhe presidenti ukrainas gjithashtu mori premtimin për më shumë tanke. Në Berlin, ai kishte mbledhur një plan të ri ndihme për 2.7 miliardë euro me tanke, automjete të blinduara dhe sisteme të mbrojtjes kundërajrore.

Ndërsa gjatë takimit me Zelenskyn, Macron e siguroi presidentin ukrainas se ushtria franceze do të stërvisë një numër trupash të Ukrainës.

‘Do t’i stërvisim kampionët ukrainas”- u shpreh ai.

Ora 11:07
Zelensky mbërrin në Mbretërinë e Bashkuar, takon kryeministrin Sunak

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka vizituar Mbretërinë e Bashkuar për të takuar kryeministrin Rishi Sunak.

Në një postim në Twitter, ai tha se do të takonte mikun tij për të zhvilluar negociatat thelbësore.Mbretëria e Bashkuar njoftoi të enjten se do të furnizonte Ukrainën me raketat me rreze të gjatë veprimi që ajo kishte kërkuar për të luftuar pushtimin rus.

Zelensky ka takuar liderët perëndimorë ditët e fundit duke kërkuar të forcojë mbështetjen për Ukrainën.Zelensky tha se Sunak do të përsërisë rëndësinë e ofrimit të një pakete të plotë mbështetjeje për Ukrainën gjatë bisedimeve në rezidencën zyrtare e kryeministrit në vend.

"Vijat e para të luftës së agresionit të Putinit mund të jenë në Ukrainë, por linjat e fajit shtrihen në të gjithë botën. Është në të gjithë interesin tonë të sigurojmë që Ukraina të ketë sukses dhe barbarizmi i Putinit të mos shpërblehet", ka thënë Sunak.

Pritet që takimi mes dy liderëve të mos zgjasë më shumë se dy orë.

Ora 10:56
Sunak për aleatët: Të ndihmojmë Kievin në këtë moment vendimtar

Kryeministri britanik Rishi Sunak ka nisur një thirrje globale për aleatët perëndimorë për të mbështetur ushtarakisht Ukrainën në këtë moment vendimtar, duke iu referuar kundërsulmimit të trupave të Kievit për të zmbrapsur pushtimin rus.

Sot Kryeministri britanik do të konfirmojë furnizimin e mëtejshëm të Ukrainës nga Mbretëria e Bashkuar me qindra raketa të mbrojtjes ajrore dhe sisteme të tjera ajrore pa pilot, duke përfshirë qindra dronë të rinj të sulmit.

Dorëzimi i armëve pritet të behet në muajt e ardhshëm, ndërsa Ukraina përgatitet të rrisë rezistencën e saj ndaj pushtimit të vazhdueshëm rus.

Ora 10:52
Rusia synon të dobësojnë kapacitetin kundërsulmues të Kievit, bombardon rajonin verilindor të Ukrainës

Sipas analizave të Institutit për Studimin e Luftës seritë gjithnjë e më të rregullta të sulmeve me dron dhe raketa ruse janë pjesë e një fushate të re të fokusuar në Kiev, që synon të degradojë aftësinë e Ukrainës për të kryer operacione kundërsulmuese.

Sulmet e fundit kanë shënjestruar Kievin dhe objektet e dyshuara ushtarake, industriale dhe logjistike të Ukrainës.

Zgjedhja e objektivave, së bashku me përdorimin e dronëve për të mposhtur mbrojtjen ajrore të Ukrainës është dukshëm qëllimi i fushatës së re ajrore të Rusisë.

Rusia bombardoi këtë mëngjes 2 komunitete në rajonin Sumy duke qëlluar mbi 109 të shtëna me lloje të ndryshme armësh. Kjo u raportua nga administrata ushtarake e rajonit Sumy në Telegram.

 

M.T/B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

SHBA, Dhoma e Përfaqësuesve voton pro shkarkimit të kryetarit të saj Kevin McCarthy! Ndodh për herë të parë në histori

SHBA, Dhoma e Përfaqësuesve voton pro shkarkimit të kryetarit të saj Kevin McCarthy! Ndodh për herë të parë në histori