Mediat ruse: Dorëzohet zv.komandanti i fabrikës së çelikut! E mohon Kievi: Është ende në fabrikë! Shefi shtabit të SHBA-së telefonin homologun rus

Lufta në Ukrainë ka arritur në ditën e 85-të. Forcat ruse vijojnë të sulmojnë kryesisht në jug dhe lindje të vendit. Ushtarët e uzinës së çelikut Azovstal u dorëzuan, por komandantët dhe disa persona janë ende në fabrikë. Ndërkohë është ende i paqartë fati që do të kenë ukrainasit që kanë dorëzuar armët.

Në Donbass, rusët po përpiqen të fitojnë terren por përparimi i tyre është i ngadalshëm, tha kryeministri italian Mario Draghi, i cili shtoi se Italia ofron mbështetje për të hetuar krimet e luftës në Ukrainë. Në mesazhin e tij gjatë natës, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se forcat ukrainase do të rimarrin kontrollin e territoreve që janë nën pushtetin rus. Ndërkohë qarkullojnë spekulime për përdorimin e armëve lazer nga ushtria e Moskës, por Kievi nuk po trembet.

“Është dëshmi se raketat po mbarojnë, është dëshmi e dështimit të operacionit ushtarak”, tha Zelensky. Dhjetë civilë u vranë, mes tyre 2 fëmijë, dhe shtatë u plagosën në dy qytete në rajonin ukrainas të Donetskut nga bombardimet e ushtrisë ruse dje dhe sot.

Nga ana tjetër, NATO parashikon ngërç mes dy ushtrive dhe vëzhguesit thonë se kjo situatë mund të sjellë rifillimin e negociatave që për momentin janë lënë pezull. Kujtojmë se një ditë më parë, Finlanda dhe Suedia dorëzuan kërkesat për anëtarësim në NATO ndërsa Erdogan i kundërshton dhe i akuzon se strehojnë terroristë.

Dje, BE tha se planifikon të shpenzojë deri në 300 miliardë euro për t'i dhënë fund varësisë së saj nga importet e gazit dhe naftës ruse deri në vitin 2027. Blloku, i cili merr 40% të gazit të tij nga Rusia, do të marrë furnizime me energji nga vendet e tjera dhe do të nxisë burimet e rinovueshme.

Dhjetë civilë u vranë, duke përfshirë dy fëmijë, dhe shtatë u plagosën në dy qytete në rajonin ukrainas të Donetskut, në lindje të Ukrainës, nga bombardimet e ushtrisë ruse gjatë ditës së djeshme dhe sot.

"Më 18 maj, rusët vranë dhjetë civilë nga Donbass, shtatë në Lyman dhe tre në Bakhmut. Midis të vdekurve janë dy fëmijë, një në Lyman dhe një në Bakhmut. Shtatë persona të tjerë u plagosën sot. Aktualisht është e pamundur të përcaktohet numri i saktë i viktimave në qytetet e pushtuara Mariupol dhe Volnovakha, tha Kreu i Administratës Ushtarake rajonale, Pavlo Kyrylenko.

Ukraina do të prodhojë gjysmën e grurit të korrur vitin e kaluar në 2022, ky vlerësim u bë nga Ministri i Bujqësisë së Kievit, Mykola Solsky, në një fjalim të tijin në OKB, në të cilin ai paralajmëroi se të gjitha vendet e botës do të jenë në krizë për shkak të mungesës së grurit, si një ndër pasojat e Luftës në Ukrainë.

Mediat ruse raportojnë se 1,730 ushtarë ukrainas nga fabriks e çelikut Azovstal në Mariupol që e hëna e kaluar, referuar njoftimit të Ministrisë ruse të Mbrojtjes. Ndërkohë mediat ruse thonë gjithashtu se edhe Zëvendëskomandanti i Regjimentit “Azovstal” në fabrikën e çelikut në Mariupol, Svyatoslav Palmar është në mesin e ushtarëve të dorëzuar, edhe pse ende pa një konfirmim zyrtar.

Moska thotë se është gati të rifillojë negociatat. 

“Moska është gati të rifillojë negociatat me Ukrainën.Nuk ishim ne që hodhëm në erë procesin e negociatave. Homologu ukrainas bëri një pauzë. Sapo ata të shprehin gatishmërinë e tyre për t'u kthyer në tryezën e bisedimeve, përgjigja jonë do të jetë padyshim pozitive. Ajo që ka më shumë rëndësi është se ka gjëra për të diskutuar”, tha Zëvendësministri i Jashtëm rus Andrei Rudenko.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:57
Ndihma për Ukrainën, Biden: Populli i Shteteve të Bashkuara qëndron së bashku me popullin trim të Ukrainës

1652890625_Capture.JPG

Presidenti i SHBA Joe Biden duartrokiti anëtarët e Kongresit për dërgimin e një mesazhi të qartë dypartiak për botën se populli i Shteteve të Bashkuara qëndron së bashku me popullin trim të Ukrainës ndërsa mbrojnë demokracinë dhe lirinë e tyre.

Biden tha se burimet që ai kërkoi do t'i lejojnë SHBA-së të dërgojë më shumë armë dhe municion në Ukrainë, të plotësojë rezervat e veta dhe të mbështesë trupat amerikane të stacionuara në territorin e NATO-s.

"Së bashku me kontributet e aleatëve dhe partnerëve tanë, ne do të mbajmë sigurinë, ekonomike, ushqimin dhe ndihmën humanitare në Ukrainë, në të gjithë rajonin dhe në mbarë botën, dhe do të forcojmë më tej Ukrainën si në fushën e betejës ashtu edhe në tryezën e bisedimeve”, tha Biden.

Biden nënshkroi gjithashtu 100 milionë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë municione shtesë artilerie dhe radarë baterish kundër artilerisë, të fundit në një seri transferimesh për të ndihmuar Kievin të zmbrapsë pushtimin rus.

Ora 22:34
Nuk ndalen sulmet ruse në Donetsk

Forcat e Armatosura Ruse kanë intensifikuar sulmet e tyre në Donetsk duke përdorur avionë ushtarakë, artileri dhe predha mortajash. Kjo është bërë e ditur nga forcat e armatosura të Kievit në buletinin e fundit të mbrëmjes, duke shpjeguar se objektivi kryesor i forcave ruse është drejt Donetskut, ku janë nisur operacionet sulmuese. 

“Forcat ruse janë të demoralizuara, pësojnë humbje të konsiderueshme dhe disa pjesëtarë të stafit nuk po marrin pagesat që u janë premtuar”, thuhet në komunikim.

Ora 22:26
Paralajmërimi i OKB-së: Lufta mund të shtyjë 90% të ukrainasve në varfëri

OKB ka paralajmëruar prej kohësh për krizën në rritje të ushqimit në Ukrainë dhe akuzat se Rusia po përdor ushqimin si një armë lufte, duke përfshirë bllokimin e porteve në Detin e Zi të Ukrainës.

Tani, Programi i OKB-së për Zhvillim (UNDP) ka paralajmëruar se 90% e njerëzve brenda Ukrainës mund të shtyhen në varfëri nëse Rusia vazhdon sulmin e saj.

"Po flasim për nëntë nga 10 ukrainas që bien në varfëri nëse kjo luftë vazhdon deri në fund të vitit," thotë zëvendës përfaqësuesi i UNDP-së në Ukrainë, Manal Fouani.

Ajo thotë se ky është një "numër tronditës", duke pasur parasysh se shkalla e varfërisë në vend ishte vetëm 2.5% pak para fillimit të luftës.

Fouani tha se deri në fund të vitit mund të humbasin 18 vite fitime zhvillimore - "investime të Bashkimit Evropian dhe të të gjithë donatorëve dhe partnerëve të zhvillimit në këtë vend gjatë 20 viteve të fundit".

Ora 22:07
Zëvendëskomandanti i Azov: Unë jam ende në fabrikë

1652543171_626f701dc8ddc560x1.jpg

Sot është dita e 85-të e luftës. Komanda ushtarake dhe unë jemi në fabrikën "Azovstal", thuhet në një video të publikuar nga media të ndryshme ukrainase nga zëvendëskomandanti i regjimentit Azov, Sviatoslav Palamar , duke mohuar zërat se ai është dorëzuar në duart e forcave ruse. 

"Një operacion i caktuar është duke u zhvilluar, për të cilin nuk do të zbuloj detaje", shtoi Palamar, duke thënë se ai ishte mirënjohës ndaj Ukrainës dhe gjithë botës për mbështetjen. Shihemi".

Ora 21:55
Zelensky: Ukrainasit do të mbrojnë pavarësinë e tyre dhe çmimi i gjithë kësaj është dhjetëra mijëra jetë

1652898596_Capture.JPG

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mbajti një fjalim gjatë ditës së sotme para studentëve dhe rektorëve të institucioneve të arsimit të lartë në Ukrainë.

"Ukrainasit do të mbrojnë pavarësinë e tyre, por ata duhet të kujtojnë gjithmonë se ajo kushton dhjetëra mijëra jetë”, tha Zelensky.


"Nuk kam asnjë dyshim se do ta arrijmë pavarësinë. Dhe kjo do të jetë në historinë tonë si në atë të vendeve të tjera që luftuan për pavarësi dhe fituan. Vende që kanë pushuar së qeni lypës dhe janë bërë nënshtetas. Zotëruesit e vërtetë të jetës së tyre. dhe e ardhmja e tyre, por ne duhet të kujtojmë tani dhe gjithmonë se çmimi i gjithë kësaj është dhjetëra mijëra jetë. Jetët e të gjithë atyre që janë vrarë nga armiku. Dhjetëra mijëra. Për pavarësinë. për mundësinë që secili prej jush të zgjedhë se si të jetojë dhe në cilën Ukrainë të jetojë", tha Zelensky".

Ora 21:03
SHBA tjetër paketë për Ukrainën, 100 milion $ ndihmë ushtarake shtesë

1652907080_Capture.JPG

Administrata Biden njoftoi një paketë tjetër sigurie prej 100 milionë dollarësh për Ukrainën të enjten, ndërsa Presidenti do të nënshkruajë një projektligj që autorizon miliarda të tjera ndihmë.

Ndihma shtesë për sigurinë që do të "sigurojë artileri, radarë dhe pajisje të tjera për Ukrainën, të cilat ata tashmë po i përdorin në mënyrë kaq efektive në fushën e betejës," tha Biden në një deklaratë.

"Këto armë dhe pajisje do të shkojnë drejtpërdrejt në vijat e frontit të lirinë në Ukrainë dhe përsërisim mbështetjen tonë të fortë për popullin e guximshëm të Ukrainës teksa mbrojnë vendin e tyre kundër agresionit të vazhdueshëm të Rusisë”, shtoi ai.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken gjithashtu bëri një deklaratë.

“Po autorizoj tërheqjen tonë të dhjetë të armëve dhe pajisjeve shtesë për mbrojtjen e Ukrainës nga inventarët e Departamentit të Mbrojtjes të SHBA-së, me vlerë deri në 100 milionë dollarë”, tha ai në një deklaratë.

Paketa e fundit e sjell ndihmën totale ushtarake të SHBA-së për Ukrainën në rreth 3.9 miliardë dollarë në armë dhe pajisje që nga fillimi i pushtimit rus.

"Shtetet e Bashkuara, si dhe më shumë se 40 aleatë dhe vende partnere, po punojnë gjatë gjithë kohës për të përshpejtuar dërgesat e armëve dhe pajisjeve thelbësore për mbrojtjen e Ukrainës," tha Blinken.

Kjo vjen pasi Shtëpia e Bardhë paralajmëroi se çdo vonesë e mëtejshme në autorizimin e fondeve shtesë për Ukrainën mund të çojë në ndërprerje në dërgesat e armëve dhe pajisjeve.

Administrata Biden e ka bërë prioritet kryesor dërgimin e dërgesave në Ukrainë sa më shpejt të jetë e mundur, duke shkurtuar procesin e miratimit dhe dorëzimit nga javë në ditë.

Njoftimi i paketës së fundit të sigurisë vjen pasi Biden është vendosur të nënshkruajë një projekt-ligj të ri ndihme prej 40 miliardë dollarësh në ligj. Ai përfshin 11 miliardë dollarë në autoritetin e tërheqjes presidenciale në të cilin SHBA tërheq direkt nga inventarët amerikanë për të dërguar armë në Ukrainë, si dhe 6 miliardë dollarë të tjerë për Iniciativën e Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës, ku Pentagoni kontrakton me prodhuesit e armëve për Ukrainën.

Ora 19:35
Zyrtarja e OKB-së: Ukraina ka nevojë për ndihmë ushqimore ndërkohë që ushqen botën

Është e vështirë të besohet se Ukraina ka nevojë për ndihmë me një krizë ushqimore në rritje, duke pasur parasysh rolin e vendit në ushqimin e botës përpara luftës, thonë Kombet e Bashkuara.

Manal Fouani, një përfaqësuese në Ukrainë nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP), i thotë BBC-së se 90% e ukrainasve do të bien në varfëri deri në fund të vitit nëse konflikti vazhdon.

Ukraina ka një popullsi prej afro 45 milionë banorësh, me 15 milionë njerëz aktualisht refugjatë ose të zhvendosur brenda vendit.

"Tingëllon e vështirë të besosh se ne duhet të ushqejmë ukrainasit, ndërsa ukrainasit ushqejnë botën”, tha ajo.

Ajo shton se kapanonet e grurit në Ukrainë janë plot, sepse është shumë e vështirë për t'u eksportuar, kështu që nëse fermerët kultivojnë dhe korrin më shumë kultura, nuk ka hapësirë ​​për t'i ruajtur ato.

Ora 19:27
Vijojnë bombardimet ruse, 12 të vrarë e 40 të plagosur Saverodonetsk

Të paktën 12 persona u vranë dhe 40 të tjerë u plagosën në bombardimet e rënda ruse të qytetit Severodonetsk, në Ukrainën lindore, pothuajse i rrethuar nga forcat e Moskës. 

Guvernatori i Lugansk, Serhiy Gaidai, njoftoi në Telegram . Rusët "filluan të bombardojnë rastësisht me armë të rënda këtë mëngjes. Bombardimet vazhdojnë," tha guvernatori.

Ora 17:43
Presidenti finlandez pas takimit me Biden: Finlanda do të bëhet një aleate e fortë e NATO-s

Në një fjalim në Shtëpinë e Bardhë, presidenti finlandez Sauli Niinistö tha se "Finlanda do të bëhet një aleate e fortë e NATO-s" pas takimit me Presidentin e SHBA Joe Biden së bashku me kryeministren suedeze Magdalena Andersson.

Ai tha se shpresonte se do të kishte "ratifikim të shpejtë" të aplikimit të Finlandës në NATO.

Niinistö iu drejtua gjithashtu presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan duke thënë se ai do të refuzojë hyrjen e Finlandës dhe Suedisë në NATO.

"Finlanda ka pasur gjithmonë marrëdhënie dypalëshe krenare dhe të mira me Turqinë. Si aleatë të NATO-s, ne do të angazhohemi për sigurinë e Turqisë, ashtu si Turqia do të angazhohet për sigurinë tonë. Ne e marrim terrorizmin seriozisht. Ne e dënojmë terrorizmin në të gjitha format e tij dhe jemi aktivisht Ne jemi të hapur për të diskutuar të gjitha shqetësimet që mund të ketë Turqia në lidhje me anëtarësimin tonë në mënyrë të hapur dhe konstruktive. Këto diskutime tashmë janë zhvilluar dhe do të vazhdojnë në ditët në vijim", tha ai.

Në fillim të kësaj jave, Erdogan akuzoi të dy vendet për strehimin e "organizatave terroriste" kurde. Ai po i referohej kryesisht Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), e cila kërkon një shtet të pavarur në Turqi. Grupi ka qenë në një luftë të armatosur me Ankaranë për dekada dhe është cilësuar si organizatë terroriste nga Turqia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Legjislaturat e të 30 anëtarëve aktualë të NATO-s duhet të miratojnë aplikantët e rinj.

Niinistö foli gjithashtu se si pushtimi rus i Ukrainës e shtyu vendin e tij të kërkonte anëtarësimin në NATO.

"Më 24 shkurt thashë se maskat kanë rënë dhe ne shohim vetëm fytyrat e ftohta të luftës. Lufta e Rusisë në Ukrainë ka ndryshuar Evropën dhe mjedisin tonë të sigurisë. Finlanda ndërmerr hapin e anëtarësimit në NATO për të forcuar jo vetëm sigurinë e saj, por edhe për të forcuar sigurinë transatlantike më të gjerë. Kjo nuk është larg askujt. Ashtu si ju, zoti President Biden thatë, NATO është mbrojtëse, mbrojtëse, jo një kërcënim për askënd", tha ai.

Finlanda ndan një kufi 800 milje të gjatë me Rusinë.

Ora 17:37
Kryeministrja suedeze: Populli suedez do të mbrohet më së miri brenda aleancës së NATO-s

"Agresioni në shkallë të plotë i Rusisë kundër Ukrainës çoi në momentin ujëmbledhës që Suedia të vendoste të aplikonte për anëtarësim në NATO”, tha të enjten kryeministrja Magdalena Andersson në Kopshtin e Trëndafilave.

"Qeveria ime ka arritur në përfundimin se siguria e popullit suedez do të mbrohet më së miri brenda aleancës së NATO-s dhe kjo mbështetet nga një mbështetje shumë e gjerë në parlamentin suedez," tha ajo ndërsa qëndronte me presidentin e SHBA Joe Biden dhe Finlandez. Presidenti Sauli Niinistö.

Ajo theksoi se NATO do të jetë më e fortë edhe me Suedinë dhe Finlandën si anëtarë.

"Ne jemi ofrues sigurie me aftësi të sofistikuara mbrojtëse. Dhe ne jemi kampionë të lirisë, demokracisë dhe të drejtave të njeriut. Ne kemi një traditë të gjatë të bashkëpunimit të gjerë ushtarak me NATO-n, duke përfshirë të gjitha misionet. Dhe ne po rrisim tani shpenzimet tona të mbrojtjes dhe ne do të arrijmë 2% të PBB-së sa më shpejt të jetë e mundur praktikisht”, shtoi ajo.

Andersson e quajti mbështetjen e SHBA-së për anëtarësimin e Suedisë në NATO të "rëndësi themelore", por tha se ajo mezi pret një dialog me Turqinë për të adresuar shqetësimet e saj.

Suedia pret me padurim "një proces të shpejtë ratifikimi", shtoi ajo, duke thënë se është "e përgatitur të marrë përgjegjësinë e saj si aleate në Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut".

Ora 17:12
Biden takon liderët e Suedisë dhe Finlandës: Sot është një ditë e rëndësishme, jam krenar të mirëpres dy partnerë të ngushtë në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i SHBA Joe Biden shprehu mbështetjen për ofertat e Suedisë dhe Finlandës në NATO, duke e quajtur atë "një ditë të rëndësishme" pas takimit me udhëheqësit e vendeve në Shtëpinë e Bardhë.

"Sot jam krenar të mirëpres dhe të ofroj mbështetjen e fortë të Shteteve të Bashkuara për aplikimet e dy demokracive të mëdha dhe dy partnerëve të ngushtë, shumë të aftë, për t'u bashkuar me aleancën më të fortë, më të fuqishme mbrojtëse në historinë e botës. Dy krenarë të pavarur vendet që ushtrojnë të drejtat e tyre sovrane që të gjitha shtetet posedojnë për të vendosur vetë sigurinë e tyre," tha Biden në Kopshtin e Trëndafilave, i rrethuar nga kryeministrja suedeze Magdalena Andersson dhe presidenti finlandez Sauli Niinistö.

“Sot, nuk ka dyshim: NATO është e rëndësishme, është efektive dhe është më e nevojshme tani se kurrë”, tha Biden.

“Suedia dhe Finlanda janë tashmë ndër partnerët tanë më të ngushtë për një sërë çështjesh”, tha ai.

"Trupat finlandeze dhe suedeze, ata tashmë kanë shërbyer krah për krah me forcat e SHBA-së dhe NATO-s në Kosovë, në Afganistan dhe në Irak. Dhe Finlanda dhe Suedia tashmë po punojnë në koordinim me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët dhe partnerët tanë të tjerë për të mbështetur populli i guximshëm i Ukrainës ndërsa mbrojnë lirinë e tyre kundër pushtimit të Rusisë”, shtoi Biden.

Biden tha se vendet tashmë përmbushin të gjitha kërkesat e NATO-s, "dhe më pas disa".

Ora 17:07
Biden: Suedia dhe Finlanda kanë mbështetjen tonë të plotë për anëtarësimin në NATO

Pasi presidenti i SHBA Joe Biden njoftoi mbështetjen e plotë të Shteteve të Bashkuara për aplikimet e Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO, ai tha se administrata e tij do të paraqesë raporte në Kongresin e SHBA për këtë anëtarësim në NATO për të dy vendet.

"Sot, administrata ime po i dorëzon Kongresit të Shteteve të Bashkuara raporte mbi pranimin në NATO për të dy vendet, në mënyrë që Senati të mund të lëvizë me efikasitet dhe shpejt në këshillimin dhe miratimin e traktatit," tha ai të enjten në Rose Garden gjatë konferencës së përbashkët me liderët e të dy vendeve.

Ai i kërkoi udhëheqjes së Senatit që ta lëvizë këtë miratim "sa më shpejt të jetë e mundur, pasi të trajtohet perspektiva e të gjithë aleatëve dhe NATO të miratojë protokollin e pranimit".

Ora 16:59
Stoltenberg: Lufta në Ukrainë mund të vazhdojë për një kohë të gjatë

1652729388_jensstoltenberg010519.jpg

"Ne nuk besojmë se Rusia ka hequr dorë nga objektivat e saj strategjikë. Kështu që ne duhet të jemi të përgatitur për një afat të gjatë, që kjo luftë të vazhdojë për një kohë të gjatë. Dhe kjo do të thotë gjithashtu se aleatët e NATO-s duhet të jenë të përgatitur të përpiqen të mbështesin luftën.Mendoj se është shumë e rrezikshme të spekulosh. Luftërat janë gjithmonë të paparashikueshme, por ne duhet të jemi të përgatitur që ajo të zgjasë dhe për këtë arsye të përgatitemi edhe për një afat të gjatë kur bëhet fjalë për mbështetjen e Ukrainës”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në një konferencë për media me kryeministren daneze Mette Frederiksen.

Ora 16:54
Gjermania 1 miliard € ndihmë për Ukrainën

"Gjermania do të vërë në dispozicion ndihmë prej rreth një miliard eurosh për Ukrainën", kështu deklaroi ministri gjerman i Financave, Christian Lindner, në takimin e G7 që po zhvillohet në Koenigswinter. 

"Në tryezë është çështja e plotësimit të boshllëqeve të likuiditetit të Ukrainës për të financuar funksionimin e shtetit, konfirmoi ministri, duke shtuar se shtete të ndryshme po japin deklaratat e tyre të disponueshmërisë dhe Shtetet e Bashkuara kanë shpallur një kontribut prej 7.5 miliardë dollarësh".

Ora 16:38
Stoltenberg: Rusia nuk i ka arritur objektivat e saj në Ukrainë, NATO dhe Bashkimi Europian tani po bashkëpunojnë më ngushtë se kurrë

1652971198_Capture.JPG

Sekretari i përgjithshëm i NAO-s Jens Stoltenberg është shprehur se faktet tregojnë se Rusia nuk i ka arritur objektivat e saj ushtarake në Ukrainë duke humbur Kievin dhe Kharkivin prandaj është koha që ta mbështesim Ukrainën në fazen e saj pas lufte. Deklaratat Stoltenberg i bëri gjatë një takimi të zhvilluar me ministren daneze Mette Frederiksen.

"Rusia nuk i ka arritur objektivat e saj në Ukrainë, i është dashur të braktisë Kievin dhe Kharkivin dhe ofensiva në Donbass është bllokuar. Por ne nuk besojmë se Moska ka hequr dorë nga planet e saj dhe për këtë arsye ne duhet të përgatitemi për të mbështetur Ukrainën gjatë periudhës së mesme dhe të gjatë”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

"NATO dhe Bashkimi Evropian tani po bashkëpunojnë më ngushtë se kurrë. Ne mbështesim Ukrainën, por edhe për lëvizjen ushtarake, detare, çështjet kibernetike dhe ne punojmë së bashku në Ballkanin Perëndimor. Unë mirëpres përpjekjet e Bashkimit Evropian për mbrojtjen", tha ai.

Ora 16:32
Emocionuese/ Fryu lulen e dëshirave dhe kërkoi babin e saj, e vogla takohet pas shumë kohësh me ushtarit ukrainas, i kishte ndarë lufta (VIDEO)

 

Me një lule dëshirash në dorë, një vajzë e vogël mbylli sytë dhe u lut që të takonte babin e saj, të cilin kishte pa e parë prej shumë kohësh për shkak të luftës.

Në një video të publikuar në internet e vogla shihet teksa shpreh dëshirën, ndërsa menjëherë i bëhet realitet. Ajo vrapon në krahët e babit të saj dhe të dy çmallen.

Në këto muaj të vështirë të luftës, ajo çka i ka munguar më së shumti njerëzve është...familja.  

Ora 16:01
Boris Johnson bisedë telefonike me Zekenskyn: Do vijojë mbështetja ushtarake dhe do marrim masa për sigurinë ushqimore

Kryeministri britanik Boris Johnson dhe presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky folën sot, duke diskutuar mbështetjen ushtarake dhe sigurinë globale të ushqimit, tha një zëdhënës i Doëning Street në një deklaratë.

“Udhëheqësit diskutuan përparimin në negociata dhe ranë dakord të rrisin punën me aleatët, përfshirë SHBA-në, Francën dhe Gjermaninë, për të përcaktuar arkitekturën afatgjatë të sigurisë për Ukrainën”, tha zëdhënësi.

Në bisedën me Zelenskyn, Johnson ngriti shqetësimet "për pasojat në rritje globale nga pushtimi i paligjshëm i Rusisë dhe bllokada e pamatur dhe e pamatur e Presidentit Putin të porteve të Detit të Zi të Ukrainës, duke përfshirë rritjen e çmimeve të ushqimeve në vendet në zhvillim", thuhet në deklaratë.

Më herët të enjten, Drejtori Ekzekutiv i Programit Botëror të Ushqimit, David Beasley tha se një "dështim për të hapur portet do të jetë një shpallje lufte ndaj sigurisë globale të ushqimit", duke sjellë miliona njerëz në prag të urisë.

Johnson "përcaktoi mbështetjen që rrjedh për mbrojtjen e Ukrainës, duke përfshirë artileri me rreze të gjatë, raketa breg-anije dhe drone pa pilot", pas vendimit të Mbretërisë së Bashkuar për të ofruar 1.3 miliardë euro shtesë në mbështetje ushtarake për Ukrainën në fillim të këtij muaji.

Ora 15:40
Zyrtarët ukrainas: Evakuimi në Azovstal vazhdon

Një zyrtar i lartë ushtarak në Ukrainë tha se "masat për evakuimin e ushtrisë ukrainase nga Mariupol vazhdojnë", pasi Rusia pretendoi se më shumë se 1700 ushtarë ukrainas janë dorëzuar nga uzina Azovstal që nga e hëna.

"Në drejtim të Mariupolit, intensiteti i armiqësive është zvogëluar. Në këtë kohë, masat po vazhdojnë për evakuimin e heronjve tanë nga uzina Azovstal. Disa qindra ushtarë mendohet se janë ende brenda uzinës", tha ai në një deklaratë për mediave.

Qeveria ukrainase ka thënë pak për procesin e evakuimit që kur filloi të hënën.

Gromov foli nëse jetët e atyre ushtarëve që ishin evakuuar në territorin e kontrolluar nga Rusia ishin në rrezik.

“Ne e dimë se armiku ynë është tinëzar, por besojmë se fjala e dhënë prej tyre do të realizohet”, tha ai.

Rusia ka thënë se të burgosurit do të trajtohen në përputhje me ligjin ndërkombëtar, por komiteti hetimor i qeverisë ka thënë se stafi i saj "si pjesë e hetimit të çështjeve penale nga regjimi ukrainas kundër popullsisë civile të Donbasit, do të marrë në pyetje militantët e dorëzuar. të cilët ishin fshehur në uzinën Azovstal në Mariupol”.

Ukraina tha në fillim të kësaj jave se "misioni luftarak" kishte përfunduar në kompleks, i cili ishte për javë të tëra streha e fundit e madhe në një qytet të pushtuar ndryshe nga trupat ruse.

Ora 15:30
Biden mirëpret në Shtëpinë e Bardhë liderët e Suedisë dhe Finlandës

Presidenti i SHBA Joe Biden mirëpriti presidentin finlandez Sauli Niinistö dhe kryeministren suedeze Magdalena Andersson në Shtëpinë e Bardhë sot, pasi udhëheqësit e të dy vendeve nordike dorëzuan aplikimet për NATO-n.

Ofertat e Suedisë dhe Finlandës për t'u anëtarësuar në NATO vijnë si përgjigje ndaj luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

Këshilltari për sigurinë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, u tha gazetarëve të mërkurën se takimi me liderët në Uashington do t'i lejojë të tre kombet "të koordinohen në rrugën

Ora 15:25
Erdogan i vendosur: Nuk do të lejoj hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha të enjten se vendi i tij "do t'i thotë jo hyrjes së Suedisë dhe Finlandës në NATO", duke përsëritur të njëjtin qëndrim që mbajti javën e kaluar.

"Ne u thamë miqve përkatës se do t'i themi jo hyrjes së Suedisë dhe Finlandës në NATO dhe do të vazhdojmë rrugën tonë ashtu," tha Erdogan gjatë një konference me studentët në Ankara.

“NATO është një organizatë sigurie dhe ne nuk mund të pranojmë praninë e organizatave terroriste atje”, tha ai. Në fillim të kësaj jave, Erdogan akuzoi të dy vendet për strehimin e "organizatave terroriste" kurde.

Erdogan i referohej kryesisht Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) e cila kërkon një shtet të pavarur në Turqi. Grupi ka qenë në një luftë të armatosur me Ankaranë për dekada dhe është cilësuar një organizatë terroriste nga Turqia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian.

Finlanda dhe Suedia kanë një komunitet kurd, megjithëse Erdogan nuk dha detaje se kujt i referohej.

Të dy vendet nordike aplikuan zyrtarisht për t'u bashkuar me NATO-n të mërkurën, një vendim i nxitur nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

Ora 15:19
Kremlini: Të gatshëm të rihapim portet e Ukrainës nëse perëndimi heq sanksionet ndaj eksporteve ruse

Rusia do të rihapë aksesin në portet e Ukrainës nëse Perëndimi heq sanksionet e eksportit, kështu është shprehur zëvendësministri i Jashtëm rus.

“Shkaku i parë i krizës ushqimore janë sanksionet e vendosura ndaj Rusisë nga Shtetet e Bashkuara dhe BE, të cilat pengojnë lirinë e tregtisë, veçanërisht në produktet ushqimore, duke përfshirë grurin. Pra, nëse partnerët tanë duan një zgjidhje, ajo është gjithashtu e nevojshme për të zgjidhur problemet që lidhen me heqjen e kufizimeve sanksionuese të vendosura ndaj eksporteve ruse”, tha Rudenko, zëvendës ministry i Jashtëm i Rusisë.

Ora 13:11
Rusia: Gati për të rifilluar negociatat

 “Moska është gati të rifillojë negociatat me Ukrainën.Nuk ishim ne që hodhëm në erë procesin e negociatave. Homologu ukrainas bëri një pauzë. Sapo ata të shprehin gatishmërinë e tyre për t'u kthyer në tryezën e bisedimeve, përgjigja jonë do të jetë padyshim pozitive. Ajo që ka më shumë rëndësi është se ka gjëra për të diskutuar”, tha Zëvendësministri i Jashtëm rus Andrei Rudenko.

Ora 13:06
Mediat ruse: 1730 ushtarë të dorëzuar nga fabrika e çelikut, mes tyre dhe Zëvendëskomandanti

Gjithsej 1,730 ushtarë ukrainas që u barrikaduan në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol janë dorëzuar që nga e hëna e kaluar, sipas njoftimit të Ministrisë ruse të Mbrojtjes. Ndërkohë mediat ruse thonë se edhe Zëvendëskomandanti i Regjimentit “Azovstal” në fabrikën e çelikut në Mariupol, Svyatoslav Palmar është në mesin e ushtarëve të dorëzuar, edhe pse ende pa një konfirmim zyrtar.

Ora 12:48
Moska dëbon 5 diplomatë portugez

Rusia ka njoftuar se ka vendosur të dëbojë pesë diplomatë portugez, lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme ruse, raportuar nga Agjencia Shtetërore ruse Ria Novosti.

Sipas autoriteteve të Moskës , diplomatët portugez kanë 14 ditë kohë për t'u larguar nga Rusia. Moska e paraqet vendimin si një "masë përgjigjeje" ndaj dëbimit nga Portugalia të dhjetë diplomatëve rusë. Trupat ruse pushtuan Ukrainën më 24 shkurt

Ora 11:34
Scholz: Nuk ka rrugë të shkurtra për anëtarësimin e Ukrainës në BE

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka paralajmëruar se përpjekjet e Ukrainës për t'u bashkuar me Bashkimin Evropian nuk mund të përshpejtohen pavarësisht pushtimit rus.

Duke iu drejtuar Bundestagut, parlamentit të Gjermanisë,përpara një takimi të liderëve të BE-së, ai tha se nuk ka "asnjë rrugë të shkurtër" për t'u bashkuar me bllokun tregtar dhe argumentoi se një përjashtim për Ukrainën do të ishte i padrejtë për vendet e Ballkanit që po kërkojnë gjithashtu anëtarësim.

Presidenti Emmanuel Macron i Francës paralajmëroi më herët se mund të duhen "dekada" që Ukraina të bëhet një vend anëtar, një vlerësim me të cilin u pajtua dhe lideri gjerman.

Në prill, Scholz bëri thirrje që aplikimet e vendeve të Ballkanit Perëndimor të Shqipërisë, Bosnjës, Serbisë, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut dhe Kosovës të përshpejtohen.

 “Për vite me radhë ata kanë ndërmarrë reforma intensive dhe po përgatiten për anëtarësim. Zbatimi i premtimeve ndaj tyre nuk është vetëm një çështje e besueshmërisë sonë. Sot, më shumë se kurrë, integrimi i tyre është gjithashtu në interesat tona strategjike", tha Scholz./BBC

Ora 10:57
Kievi: Armëpushimi i pamundur pa tërheqjen e trupave ruse

“Mos na ofroni armëpushim, kjo është e pamundur pa tërheqjen totale të trupave ruse. Shoqëria ukrainase nuk është e interesuar për një 'Minsk' të ri dhe rikthimin e luftës pas disa vitesh”, kështu deklaroi Këshilltari presidencial ukrainas Mikhailo Podolyak në një postim në Twitter.

Ora 10:46
Kievi: Të korrat e grurit përgjysmohen, do jetë një krizë globale

Ukraina do të prodhojë gjysmën e grurit të korrur vitin e kaluar në 2022, ky vlerësim u bë nga Ministri i Bujqësisë së Kievit, Mykola Solsky, në një fjalim të tijin në OKB, në të cilin ai paralajmëroi se të gjitha vendet e botës do të jenë në krizë për shkak të mungesës së grurit, si një ndër pasojat e Luftës në Ukrainë.

Ora 10:36
Bombat ruse sulmojnë Donbassin, 10 civilë të vdekur, mes tyre dhe 2 fëmijë

Dhjetë civilë u vranë, duke përfshirë dy fëmijë, dhe shtatë u plagosën në dy qytete në rajonin ukrainas të Donetskut, nga bombardimet e ushtrisë ruse gjatë ditës së djeshme dhe sot.

"Më 18 maj, rusët vranë dhjetë civilë nga Donbass, shtatë në Lyman dhe tre në Bakhmut. Midis të vdekurve janë dy fëmijë, një në Lyman dhe një në Bakhmut. Shtatë persona të tjerë u plagosën sot. Aktualisht është e pamundur të përcaktohet numri i saktë i viktimave në qytetet e pushtuara Mariupol dhe Volnovakha, tha Kreu i Administratës Ushtarake rajonale, Pavlo Kyrylenko.

Ora 09:01
Prokuroria e Kievit: 231 fëmijë të vrarë dhe 427 të plagosur në 85 ditët e luftës

Numri i fëmijëve ukrainas të vrarë ka arritur në 231, ndërsa i atyre të palosur në 427 .

Lajmi u bë i ditur nga zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Kievit në Telegram, raporton "UNIAN".

Numri më i madh i viktimave të vogla është regjistruar në rajonet Donetsk, Kiev, Kharkiv, Chernihiv, Kherson, Lugansk dhe Mykolaiv.

Dje u mësua për vdekjen e një vajze 17-vjeçare në qytetin Polohy, në rajonin e Zaporizhzhia, si pasojë e bombardimeve ruse të ndërtesave civile në qytet. Dy ditë më parë në autostradën në zonën e Mykolaiv, 8 persona, mes tyre një vajzë 5-vjeçare, humbën jetën si pasojë e një shpërthimi në minë.

Ora 08:12
Rusët thonë se më shumë se 900 luftëtarë ukrainas janë dërguar në një koloni burgu

“Më shumë se 900 luftëtarë ukrainas që ishin izoluar në fabrikën e çelikut në Mariupol në Azovstal janë dërguar në një koloni burgu në territorin e kontrolluar nga Rusia”, ka thënë Moska.

Ukraina urdhëroi trupat atje të tërhiqen si pjesë e një marrëveshjeje të arritur nga të dyja palët, pasi ajo përpiqet të shpëtojë jetën e tyre. Furnizimet me ushqim dhe ujë thuhet se kanë qenë të pakta në fabrikë për disa javë.

Një Zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, tha të mërkurën se 959 personel të shërbimit ukrainas janë dorëzuar që nga e marta.

Prej tyre, 51 po trajtoheshin për lëndimet e tyre dhe pjesa tjetër ishte dërguar në një ish-koloni burgu në qytetin Olenivka në një zonë të kontrolluar nga Rusia të rajonit të Donetsk.

Ministria e Mbrojtjes në Kiev tha se shpresonte për një procedurë shkëmbimi për t’i riatdhesuar sa më shpejt të jetë e mundur.

Fati i tyre mbetet i paqartë, me Zëdhënësin e Kremlinit Dmitry Peskov që refuzon të thotë nëse ata do të trajtohen si kriminelë apo robër lufte.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës u zotua të bëjë çdo gjë të nevojshme për të shpëtuar ata që janë ende në rrjetin e përhapur të tuneleve dhe bunkerëve nën fabrikën e çelikut, por pranoi se nuk kishte asnjë opsion ushtarak në dispozicion.

S.C/SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

'Ciceron'/ Në Amfiteatër komedi! Bekim Fehmiu në dokumentar! Baleti i Julind Dervishit, premierë në ‘Opera’

'Ciceron'/ Në Amfiteatër komedi! Bekim Fehmiu në dokumentar! Baleti i Julind Dervishit, premierë në ‘Opera’