Lufta në Ukrainë/ 'BBC' nxjerr raportin, identifikohen mbi 13 mijë ushtarë rusë të vrarë, ende asnjë shifër përfundimtare

Lufta në Ukrainë/ 'BBC' nxjerr raportin, identifikohen mbi 13 mijë ushtarë rusë të vrarë, ende asnjë shifër përfundimtare

1675106549_LUFTA.JPG

“BBC” bazuar në burime të hapura, ka arritur të identifikojë emrat e më shumë se 13,000 ushtarëve rusë të vrarë gjatë luftës në Ukrainë, mes të cilëve edhe 924 rekrutues. Që në ditën e parë të luftës, shërbimi rus i “BBC”-së në bashkëpunim me website Mediazona (që në Rusi konsiderohet si ‘agjent i huaj’) dhe një grup vullnetarësh, ka përpiluar një listë me emrat e rusëve të vrarë në Ukrainë. Deri më sot janë identifikuar detajet e 13.030 ushtarëve dhe oficerëve.

Vetëm javën e fundit sipas raporteve u tha se 500 ushtarë rus kishin humbur jetën gjatë luftimit në Ukrainë. Shumica e të vdekurve në tre muajt e fundit janë rekrut, vullnetarë dhe të burgosur, mbi të gjitha të burgosurit e pa stërvitur të dërguar në vijën e parë të frontit.

“Ne mbështetemi vetëm në informacione të konfirmuara për të vdekurit dhe për këtë arsye shifrat që kemi mbledhur nuk korrespondojnë me nivelin e vërtetë të viktimave”, shkruan “BBC”.

Ky numër përfshin edhe të vrarët në Makiivka (afër Donetsk) më 1 janar. Janë identifikuar emrat e 101 ushtarëve të vrarë në Makiivka nga një raketë ukrainase, nga të cilët 99 ishin rekrut. Familjet e 18 ushtarëve të tjerë nuk mund t’i gjejnë as mes të vdekurve dhe as mes të mbijetuarve. Sipas raporteve të mediave të huaja, shumë ushtarë rus kanë humbur jetën në beteje, por numri i vërtetë i personave që kanë vdekur është ende i pasaktë apo përfundimtar.


Lajmi kryesor:

Mbahet në Kiev samiti BE-Ukrainë, Michel: E ardhmja juaj është në union! Zelensky: Nisni negociatat e anëtarësimit këtë vit


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet