Rrëzimi i helikopterit në Ukrainë, kush ishte Ministri i Brendshëm ukrainas që humbi jetën

Rrëzimi i helikopterit në Ukrainë, kush ishte Ministri i Brendshëm ukrainas që humbi jetën

Denys Monastyrsky

Denys Monastyrsky

Denys Monastyrsky, i cili vdiq ditën e sotme në moshën 42-vjeçare në një aksident me helikopter pranë Kievit, është zyrtari më i lartë ukrainas që ka vdekur që nga fillimi i luftës pothuajse një vit më parë. Megjithatë, ai nuk kishte qenë prej kohësh anëtar i qeverisë ukrainase, Monastyrsky u bë ministër i brendshëm i vendit në korrik 2021, vetëm gjashtë muaj para se Rusia të pushtonte vendin.

I lindur në qytetin perëndimor të Khmelnytsky në vitin 1980, ai fillimisht ndoqi një karrierë në fushën juridike në drejtën private, por hyri në politikë në 2014. I rekrutuar si ekspert ligjor, ai ishte pjesë e ekipit pas ofertës së suksesshme të Volodymyr Zelensky për presidencën në 2019.

Si anëtar i partisë "Shërbëtori i Popullit" i presidentit, ai u zgjodh në parlament po atë vit dhe mori me shpejtësi një rol të spikatur si kreu i komisionit parlamentar për çështjet e zbatimit të ligjit.

Përfshirja e parë e tij në politikë erdhi pas dorëheqjes së papritur dhe të papritur të ministrit të mëparshëm të brendshëm, Arsen Avakov, një peshë e rëndë politike që kishte mbajtur postin nën katër administrata të ndryshme.

Kishte zëra që thonin se Zelensky po përgatitej të shkarkonte Avakovin, i cili shihej si pengesë në përpjekjet e presidentit për të luftuar korrupsionin. Në atë kohë, emërimi i Monastyrsky u interpretua si konsolidim i kontrollit të presidentit në pushtet. Si ministër i brendshëm, Monastyrsky ishte përgjegjës për policinë dhe sigurinë brenda Ukrainës.

Kur Rusia filloi të sulmonte Ukrainën në shkurt 2022, ai u përball me sfidën e grumbullimit të mbështetjes ndërkombëtare për Kievin.

Ai dha intervista për shtypin botëror duke paralajmëruar një "katastrofë humanitare" dhe duke theksuar sfidat me të cilat përballen shërbimet e urgjencës të Ukrainës, të cilat gjithashtu janë nën kontrollin e ministrisë së brendshme. Gjithashtu në të njëjtin përplasje helikopteri u vra edhe zëvendësi i Monastyrsky, Yevgeny Enin, një ish oficer i inteligjencës dhe avokat i lartë, i cili kishte qenë në postin e tij që nga shtatori 2021.


Lajmi kryesor:

Rrëzohet helikopteri në Ukrainë, 14 të vdekur, mes tyre edhe ministri i Brendshëm! Vendin e tij e zë Shefi i policisë! Zelensky: Jo aksident, por rezultat i luftës!


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Edison Ypi: Xhaja nga Zavalina

Edison Ypi: Xhaja nga Zavalina