Lufta/ Kievi: Kemi rrëzuar balona ruse spiune! NATO nis prodhimin e predhave për Ukrainën! Lavrov kërcënon: Të japim fund dominimit të Perëndimit

Lufta/ Kievi: Kemi rrëzuar balona ruse spiune! NATO nis prodhimin e predhave për Ukrainën! Lavrov kërcënon: Të japim fund dominimit të Perëndimit

Lufta në Ukrainë

UKRAINË- Shërbimet sekrete perëndimore kanë raportuar për një prani masive të avionëve rusë në kufirin me Ukrainën, por SHBA-ja po e mban alarmin për ofensivën e re. Ndërkohë, SHBA po shqyrton dërgimin e armëve të dërguara nga Irani në Kiev. Dy ditë më parë media prestigjioze The Guardian raportoi se Irani furnizonte me armë Rusinë. 

Alarmi është ngritur edhe nga shërbimi inteligjent norvegjez, sipas të cilit Moska ka filluar të vendosë anije taktike me armë bërthamore në Detin Baltik. Tre avionë luftarakë rusë janë kapur në hapësirën ajrore polake.

Ndërkohë në Bruksel është mbajtur takimi i ministrave të NATO-s, aty Stoltenberg u ka bërë apel shteteve të përshepejtojnë ndihmën ushtarake për Ukrainën. 

Ukraina ka nisur prodhimin e predhave të të artilerisë me një vend të NATO-s. Lajmin e bëri të ditur prodhuesi shtetëror i armëve në Kiev, por pa specifikuar se në cilin shtet të Europës do të bëhet prodhimi. Në deklaratë thuhej se dy vendet janë bashkuar për të nisur prodhimin e predhave mortajë 20 mm, municione që janë të kërkuara në Ukrainë.

“Emergjenca për këto predha është produkti jonë i parë i bashkëpunimit me një vend të Aleancës,” tha Natalia Sad, një zëdhënëse e Ukroboronprom. “Nuk do të përfundojë me predha, shumë shpejt do t’ju tregojmë produkte të tjera që do të prodhohen me vendet partenere.”

Ndërkohë, ditën e sotme Ukraina ka njoftuar se ka rrëzuar disa balona të dërguara nga Rusia.

 "Është e mundur që këto objekte të mbanin sisteme reflektuese dhe disa pajisje spiunazhi," tha administrata ushtarake rajonale e kryeqytetit ukrainas, duke siguruar se "shumica" e balonave u rrëzuan.

 Autoritetet do të mbledhin mbeturinat nga objektet e shkatërruara për analiza. Rusia dyshohet se ka dërguar balonat për të aktivizuar sistemet e mbrojtjes ajrore dhe për t'i gjurmuar ato.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:47
Zvicra kërkon sekuestrimin e të gjitha pasurive të ish presidentit ukrainas

Sipas qeverisë zviceriane të gjitha pasuritë në Zvicër që i atribuohen ish-presidentit ukrainas Viktor Janukoviç , i rrëzuar në vitin 2014 nga një kryengritje popullore duhet të konfiskohen. Mësohet se shuma arrin deri në 130 milionë franga pasuri.

Qeveria zviceriane tha se në këtë mënyrë po mbështet popullsinë ukrainase duke luftuar me agresionin ushtarak rus. Megjithatë fjalën e fundit do ta kenë gjykatat zviceriane. Pasuritë do të mbeten të bllokuara derisa të merret një vendim përfundimtar. Nëse do të konfiskohen përgjithmonë, pasuritë do t’i kthehen popullatës ukrainase sipas një marrëveshje ndërkombëtare.

Ora 20:53
Përdoreshin për spiunazh, Ukraina rrëzon balonat ruse mbi Kiev

Ukraina ka njoftuar se ka rrëzuar disa balona të dërguara nga Rusia. 

"Është e mundur që këto objekte të mbanin sisteme reflektuese dhe disa pajisje spiunazhi," tha administrata ushtarake rajonale e kryeqytetit ukrainas, duke siguruar se "shumica" e balonave u rrëzuan. Autoritetet do të mbledhin mbeturinat nga objektet e shkatërruara për analiza. 

Rusia dyshohet se ka dërguar balonat për të aktivizuar sistemet e mbrojtjes ajrore dhe për t'i gjurmuar ato.

Ora 19:54
Zelensky: Rajoni i Bakhmut është një kështjellë e vërtetë! Rezistenca e ushtarëve na jep kohë për çlirimin nga pushtimi rus

1675579122_unnamed.jpg

Bakhmut është "një mur i gjallë" që i lejon Ukrainës të fitojë kohë për t'u përgatitur për çlirimin e të gjitha territoreve. 

Kështu ka deklaruar presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë konferencës për shtyp me kryeministrin suedez në Kiev. Sipas Zelensky, situata "më e vështirë" në front është afër Bakhmutit, ku luftimet po zhvillohen prej muajsh, por edhe në Vulhedar. 

"Kalaja" Bakhmut vazhdon të rezistojë, "është një mur i gjallë i njerëzve. Ne paguajmë një çmim të lartë për këtë luftë. Por njerëzit tanë nuk dorëzohen, ata e mbrojnë këtë qytet, mbajnë pozicionet e tyre, duke kuptuar se janë një kështjellë që lejon pjesën tjetër të Ukrainës të përgatitet për çlirimin e të gjitha territoreve të saj. Ata qëndrojnë të vendosur, kryejnë misionin e tyre dhe vrasin, që është ndoshta gjëja më e rëndësishme sot, vrasin sa më shumë armiq", tha Zelensky.

Ora 18:46
Lavrov: Sabotimi i Nord Stream është akt terrorist kunër Rusisë por edhe Gjermanisë

Sabotimi në Nord Stream 1 dhe 2, i ndodhur shtatorin e kaluar, ishte një “akt terrorizmi” jo vetëm kundër Rusisë, por edhe kundër Gjermanisë, e cila u poshtërua. 

Kështu deklaroi ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov gjatë takimit me mediat e huaja të akredituara në Moskë. 

Ministri vuri në pikëpyetje veprimet e SHBA-ve duke thënë se “ata duan të zgjidhin jo vetëm çështjen ruse, por edhe atë gjermane, në mënyrë që Berlini të mos ketë më kurrë një rol” në skenën ndërkombëtare.

Ora 16:33
Kievi: Rusët po pësojnë humbje të mëdha gjatë luftimeve të sotme, 119 persona janë vrarë

1676455272_jkv.JPG

Luftimet e ashpra vazhdojnë pranë rajonit të Bakhmutit dhe vetëm në ditën e fundit rusët kanë humbur 119 persona ndërsa 163 të tjerë kanë mbetur të plagosur. Kjo u njoftua nga koloneli Serghei Cherevaty , zëdhënës i Grupit Lindor të Forcave të Armatosura të Ukrainës. 

Sipas tij, gazetarë, vullnetarë dhe njerëz të tjerë mund të arrijnë në qytet nëse është e nevojshme. Megjithatë, kur nisen për në qytet, secili prej tyre duhet të respektojë të gjitha masat e nevojshme të sigurisë.

Ora 15:20
Zelensky takohet në Kiev me kryeministrin suedez Kristersson

Presidenti ukrainas, Zelensky është takuar ditën e sotme me kryeministrin suedez  Ulf Kristersson në Kiev . Vetë Zelensky e raportoi këtë në Telegram, me një video të takimit.


“Sot mirëpres kryeministrin suedez Ulf Kristersson në Ukrainë”, shkroi lideri i Kievit.

Presidenti ukrainas i ka kërkuar ndihmë disa vendeve perëndimore, por edhe vendeve që kanë mundësi të transportojnë tanket leopard 2, të cilat janë prodhuar në Gjermani. Shumë shtete e kanë mbështetur Ukrainën dhe kanë thënë se do vijojnë ta mbështesin publikisht,  sepse  ukrainasit kanë të drejtën e tyre të mbrohen. 

Ora 14:23
Sekretari i NATO-s Stoltenberg: Aleatët nënshkruajnë kontrata, tani më shumë municione pwr ukrainasit

Përveç SHBA-së dhe Francës, edhe Gjermania, Norvegjia dhe aleatët e tjerë kanë nënshkruar kontrata me kompani të sektorit të mbrojtjes për të rritur prodhimin e municioneve. Kështu tha sekretari i NATO-s, Jens Stoltenberg . 

" Gjërat po ecin në drejtimin e duhur pasi të dyja linjat ekzstuese te prodhimit dhe investimit në fabrika të reja janë duke u përmirësuar dhe duke u forcuar. Prodhimi i predhave 155 mm po rritet dhe kjo do na lejojnë të plotëspjmë kërkesën e aleatëve dhe ukrainave", tha Stoltenberg.

 

Ora 13:38
Rusi/ Denoncoi bombardimin e teatrit në Mariupol, gjashtë vjet burg për gazetaren Pomarenko

Maria Pomarenko gazetarja ruse që ishte akuzuar për një postim në Instagram ku denonconte  bombardimet e teatrit në Mariupol u dënua me gjashtë vjet burg. Teatri që u shemb pas një rrethimi të gjatë, pati  kosto shumë të larta njerëzore.
Komiteti hetimor rus, përgjegjës për hetimet kryesore kriminale në Federatë, njoftoi, sipas agjencive të lajmeve, se 44-vjeçarja u shpall fajtore për "përhapjen e informacionit të rremë" sipas ushtrisë.
Ky lloj krimi, i paraqitur pas pushtimit të Ukrainës, tashmë është përdorur disa herë për të shtypur zërat kritikë të konfliktit. Gazetarja u dënua nga gjykata në Barnaul, në rajonin siberian të Altait, ku ajo punonte për faqen e lajmeve RusNews

Ora 12:49
Lavrov: T'i japim fund dominimit botëror të Perëndimit

Rusia dhe vendet perëndimore duket se janë në një "luftë të ftohtë" që nga fillimi i luftës në Ukrainë dhe dihet që SHBA-ja ka marrë një sërë vendimesh e sanksionesh ndaj Rusisë.

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Serghei Lavrov ka thënë se linjat e politikës së jashtme ruse janë përditësuar dhe qëllimi është t'i jepet fund dominimit botëror të Perëndimit për të ndërtuar një sistem më të drejtë në marrëdhëniet ndërkombëtare. 

"Politika jonë e jashtme e përditësuar  thekson nevojën për t'i dhënë fund monopolit të Perëndimit duke ndërtuar një sistem global që parandalon ndjekjen e interesave egoiste, dhe i cili në vend të kësaj bazohet në një drejtësi të drejtë dhe ekuilibrin universal të interesave, siç kërkohet nga Karta e Kombeve të Bashkuara", tha Lavrov.

Ora 10:52
Ukraina: Rusët po djegin trupat e ushtarëve të vdekur për të fshehur humbjet

Mediat ukrainase pretendojnë se ushtarët rus po digjen në territorin e aneksuar të Krimesë, sepse synojnë që të fshehin numrin e të vdekurve,. Ata thonë se kanë parë dhjetë kamionë që transportonin ushtarë dhe mercenarë të vdekur, kjo sipas Shtabit të Përgjithshëm.

Një raport i 12 shkurtit nga Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar thotë se Rusia ka të ngjarë të ketë vuajtur nga përqindja më e lartë e viktimave gjatë dy javëve të fundit që nga java e parë e pushtimit të saj në shkallë të plotë që filloi më 24 shkurt.

“Mesatarja për shtatë ditët e fundit ishte 824 viktima në ditë, mbi katërfishin e normës së raportuar gjatë periudhës qershor-korrik 2022”, tha Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Betejat më vdekjeprurëse janë duke vazhduar pranë Bakhmut dhe qytetit Vuhledar, që ndodhet më shumë se 100 kilometra në jug të qytetit, sipas raportit të ministrisë. Mungesa e personelit të trajnuar, koordinimit dhe burimeve në të gjithë frontin janë ndër faktorët që çuan në rritjen e papritur të viktimave të Rusisë, sipas raportit.

Ora 10:40
Borrell: Pranvera dhe vera do jenë muajt që do ‘vulosin’ fatin e Ukrainës! Duhen më shumë tanke perëndimore

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për politikën e jashtme, Josep Borrell , në debatin në seancën plenare të Parlamentit Evropian për Ukrainën, një vit pas pushtimit u shpreh se prnavera dhe vera do jenë muaj vendimtarë për luftën në Ukrainë.

"Jo vetëm që duhet të vazhdojmë ndihmën për Ukrainën, por duhet ta intensifikojmë atë. Dhe unë do të doja t'u bëja thirrje atyre vendeve që kanë tanke moderne dhe efikase , të cilat vetëm po mbledhin pluhur në depot e tyre, t'ia japin Ukrainës dhe po aq. sa më shpejt” sepse “kjo pranverë dhe vera e ardhshme do të jenë vendimtare dhe lufta do të vendoset në pranverë dhe verë”.

Ora 10:20
Borrell: Duam që Ukraina të fitojë luftën, i përket familjes evropiane! Alarm nga arena e luftës, rusët kanë shtruar trupat

1676452882_mato.JPG

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për politikën e jashtme, Josep Borrell ka folur në seancën plenare të parlamentit evropian për Ukrainën gati një vit pas pushtimit. Ai u shpreh se duhet patur kujdes pasi Moska ka shtuar trupat në betejë ndërsa u shpreh se BE është krah Ukrainës, sepse i takon frymës evropiane.

"Realiteti në terren është jashtëzakonisht shqetësues për momentin. Më shumë se 360,000 ushtarë rusë janë atje, dyfishi i numrit para luftës. Kundërofensiva ruse ka filluar, megjithëse në një shkallë të vogël. Dhe për herë të parë, Ukraina ka jo avantazhi i të pasurit më shumë trupa në terren. Ne duam që Ukraina të fitojë luftën. Ajo ende i përket familjes evropiane, por shpresojmë se do të gjejë të ardhmen që i nevojitet në Evropë," shtoi ai.

Ora 10:14
Von der Leyen: Kremlini do detyrohet të shesë rezervat e arit! Putini gaboi, Evropa s'u mbajt me shantazhe! Do vendosim 11 mld euro sanksione

1676452543_1077212950550453471.jpg

Presidentja e Komisionit të BE-së Ursula von der Leyen gjatë fjalës së saj në PE u shpreh se Kremlini do detyrohet të shesë rezervat e arit për të mbushur boshllëqet e mbetura ga mungesa e të ardhurave nga nafta.

"Putini mendoi se mbështetja jonë për Ukrainën nuk do të zgjaste. Ai mendoi se do të ishte e lehtë ta mbanim Evropën nën shantazh, për shkak të varësisë sonë nga nafta dhe gazi rus. Por ai gaboi edhe këtu. Sot, një vit që nga fillimi i lufta, ajo tashmë e ka humbur luftën energjetike që nisi. Ne jemi ripozicionuar, falë partnerëve të besueshëm dhe rezultatet janë të dukshme. Të ardhurat e Rusisë nga shitja e gazit në Evropë kanë rënë me dy të tretat".

"Kremlini është i detyruar të shesë rezervat e arit për të mbushur boshllëqet e mbetura nga mungesa e të ardhurave nga nafta. Përpjekja e Putinit për të shantazhuar Evropën".

Ursula von der Leyen e njoftoi atë në Parlamentin Evropian duke folur për sanksionet ndaj Rusisë që do të mbërrinin deri më 24 shkurt.

"Ne do të propozojmë një paketë të dhjetë masash. Me ndalime të reja tregtare dhe kontrolle për eksportet e teknologjisë në Rusi. Kjo paketë ka një vlerë totale prej 11 miliardë euro. Ne do të propozojmë, ndër të tjera, kufizime të eksportit për shumë komponentë elektronikë të përdorur në Sistemet e armatosura ruse, si dronët, raketat dhe helikopterët": "Për herë të parë, ne po propozojmë të sanksionohen edhe entitetet iraniane, duke përfshirë ato të lidhura me Gardën Revolucionare iraniane," shtoi ajo.

Ora 10:09
Lufta në Ukrainë/ Raporti shqetësues i SHBA-ve: Rusia mban fëmijët në kampe me qëllim arsimin dhe stërvitjen ushtarake

Mediat e huaja thonë se Rusia ka krijuar një rrjet me dhjetëra kampe dhe po stërvit aty fëmijët ukrainas. Në shkrimin e CNN thuhet se aty ndodhen mijëra fëmijë ukrainas që nga fillimi i luftës kundër Ukrainës vitin e kaluar.

Në raport ka detaje shumë shqetësuese në lidhje me shtrirjen e përpjekjeve të Moskës për të zhvendosur, riedukuar dhe nganjëherë trajnuar ushtarakisht ose adoptuar me forcë fëmijë ukrainas, veprime që përbëjnë krime lufte dhe mund të ofrojnë prova se veprimet e Rusisë janë gjenocid. Raporti është prodhuar si pjesë e punës së Observatorit të Konfliktit të mbështetur nga Departamenti i Shtetit i SHBA-së nga Laboratori Humanitar i Kërkimeve Humanitare Yale. Observatori u krijua vitin e kaluar për të mbledhur prova të krimeve të luftës ruse në Ukrainë.

"Të gjitha nivelet e qeverisë ruse janë të përfshira," u tha gazetarëve të martën Nathaniel Raymond i Laboratorit Humanitar Humanitar të Yale.

Raporti zbuloi se më shumë se 6,000 fëmijë, foshnje deri në 17 vjeç kanë qenë në paraburgimin rus në një moment gjatë luftës, megjithëse “numri i përgjithshëm i fëmijëve nuk dihet dhe ka të ngjarë të jetë dukshëm më i lartë se 6,000.

Ora 09:27
Mbështetja e SHBA për dërgesat e armëve në Ukrainë është në rënie

Mbështetja amerikane për furnizimet e armëve nga ShBA në Ukrainë sipas  sipas një sondazhi nga Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research, rezulton se është në rënie.  48% e të intervistuarve deklarohen në favor të dërgesave të armëve, kundrejt 66% majit të kaluar, pra më pak se tre muaj pas fillimit të luftës.
Sondazhi, raporton "The Guardian", tregon gjithashtu se 29% e të intervistuarve janë kundër dërgimit të armëve ndërsa 22% nuk ​​deklarohen as pro as kundër. Amerikanët janë gjithashtu të ndarë në dërgimin e fondeve qeveritare në Kiev, me 37% që thonë se janë pro, 38% kundër dhe 23% as pro as kundër. Nuk dihet ende si do vazhdojnë financimet nga ShBA, por deri më tani SHBA ka deklaruar se është në mbështetje të plotë të Ukrainës dhe ka sanksionuar Rusinë dhe oligarkët rus.

Ora 08:32
Lufta në Ukrainë/ Holanda dhe Danimarka nuk do t'i japin tanke Leopard Kievit

Është diskutuar gjithmonë se Holanda dhe Danimarka nëse do t'i dhuronin ose jo Ukrainës tanket gjermane Leopard 2. 

Holanda dhe Danimarka kanë njoftuar se nuk do të dorëzojnë tanke Leopard-2 në Ukrainë, kjo sipas mediave gjermane. Kryeministri holandez Mark Rutte tha se të vetmet tanke që vendi i tij mund të furnizonte teorikisht ishin 18 tanke Leopard-2 të dhëna vendit me qira nga Gjermania. Por të dyja vendet kanë vendosur që këto tanke nuk janë të disponueshme për Kievin. Qeveria daneze, e cila ka 44 tanke në arsenalin e saj tha për media gjermane se nuk do të merrte pjesë në koalicionin gjerman të tankeve.

G.MO/B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

KFOR: Po shtojmë praninë dhe aktivitetin në veri të Kosovës

KFOR: Po shtojmë praninë dhe aktivitetin në veri të Kosovës