Lufta/ Shkatërrimi i digës Dniper, përmbytje shkatërruese! Erdogan-Putinit: Të zhvillohen hetime dhe të mos lihet vend për dyshime

Struktura e Nova Kakhovka, një pikë mjaft strategjike për furnizimin me ujë të Krimesë dhe termocentralit bërthamor Zaporizhzhia u godit ditën e djeshme. Pasojat janë të mëdha, dhe frika për mijëra njerëz të zhvendosur dhe viktima është edhe më e madhe.

Moska dhe Kievi akuzojnë njëri-tjetrin se kanë hedhur në erë digën në Dnieper, duke rrezikuar jetën e një numri shumë të madh civilësh. Kardinali Zuppi u prit nga Zelensky dhe i dha një letër nga Papa Françesku.

Diga Nova Kakhovka ishte dëmtuar vetëm disa ditë para dështimit të saj strukturor. Kjo është analiza e kryer nga CNN duke u konsultuar me imazhet satelitore ku shihet se ura rrugore që kalon mbi strukturën ka qenë e paprekur deri më 28 maj, ndërsa disa pamje të marra më 5 qershor tregojnë një seksion të munguar. Analiza e imazheve me rezolucion të ulët - vazhdon transmetuesi amerikan - sugjeron se dëmi ka ndodhur mes 1 dhe 2 qershorit.

CNN përfundon duke shpjeguar se nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur nëse dëmtimi i urës rrugore luajti një rol në shembjen e digës apo nëse ajo u shkatërrua në një sulm të qëllimshëm nga një prej palëve ndërluftuese.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin rus Vladimir Putin dhe përsëriti rëndësinë e "kryerjes së një hetimi të plotë mbi shpërthimin e digës Kakhovka" në mënyrë që ‘të mos lihet vend për dyshime’.  Erdogan theksoi gjithashtu se Turqia është e vendosur të vazhdojë të bëjë përpjekjet e nevojshme për të vendosur një paqe të drejtë midis Rusisë dhe Ukrainës.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:46
Kuleba bisedë telefonike me Stoltenberg: S’duam trupa të NATO-s! Nevojiten garanci për të shmangur luftërat e ardhshme

1684942407_jensstoltenberg.JPG

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba njoftoi sot se kishte një telefonatë me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, përpara samitit të ardhshëm që do të mbahet në korrik. 

"Aleatët të ndërmarrin një hap vendimtar drejt pranimit të Ukrainës. Ne nuk po kërkojmë trupa të NATO-s në terren për t'i dhënë fund kësaj lufte. Ne po kërkojmë garancinë më të mirë për të shmangur luftërat e ardhshme," shkroi ai në Twitter.

Ora 17:20
Kievi: Urdhri për të hedhur në erë digën Nova Khakovka ka ardhur direkt nga Putin

Urdhri për ushtrinë ruse për të hedhur në erë digën Nova Khakovka duhet të ketë ardhur direkt nga Putin. Kështu është shprehur sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës Oleksiy Danilov sipas të cilit eksplozivi ishte vendosur aty paraprakisht, ndoshta që prej shtatorit apo tetorit të vitit të kaluar, pra për një aksion që duhej kryer herët a vonë. 

"Komanda për këtë akt terrorist erdhi nga Kremlini, nga zyra e Putinit. Urdhërat e kësaj rëndësie nuk jepen në asnjë nivel: sigurisht jo në nivel batalioni apo divizioni, as nuk është një situatë që i përket Shoigut,” nënvizoi Danilov.

Ora 10:23
Shkatërrimi i digës në Ukrainë/ Kina: Jemi shumë të shqetësuar për dëmin

1686126214_Capture.JPG

Kina shpreh "shqetësim serioz për dëmtimin e digës hidroelektrike të Kakhovka " për shkak të "ndikimeve humanitare, ekonomike dhe ekologjike që rrjedhin prej saj". Duke komentuar këtë çështje, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Wang Wenbin tha se Pekini u kërkon "të gjitha palëve në konflikt të respektojnë ligjin ndërkombëtar humanitar dhe të bëjnë gjithçka që është e mundur për të mbrojtur sigurinë e civilëve dhe strukturave civile". Pozicioni i Kinës për krizën ukrainase "ka qenë gjithmonë i qartë" dhe shpresa është se "të gjitha palët janë të përkushtuara për një zgjidhje politike dhe një lehtësim të tensioneve".

 

Ora 10:21
Zelensky: Shkatërrimi i digës është ekocid! Bombë mjedisore e shkatërrimit në masë

1686126136_Capture.JPG

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski, e quajti shkatërrimin e digës në lumin Dnieper, afër Khersonit, në Ukrainën jugore, "një ekocid" dhe "një bombë e shkatërrimit masiv të mjedisit"; dhe konfirmoi se Kievi tashmë e ka denoncuar Rusinë për këtë para drejtësisë ndërkombëtare. Ai e bëri këtë në fjalimin e tij të zakonshëm të natës drejtuar kombit. Ndër të tjera, shkatërrimi i hidrocentralit bëri që të paktën 150 tonë vaj hidraulik të derdheshin në lumë; dhe sipas autoriteteve ukrainase, ndotësi zbret “me shpejtësi të madhe” përmes rrjedhës së lumit drejt Detit të Zi.

Ora 09:36
Zelensky: Rrjedhje e madhe nafte drejt Detit të Zi

1686123398_zekebkjy.JPG

Për shkak të shpërthimit të digës Kakhovka , "një njollë nafte prej të paktën 150 tonësh u formua dhe po transportohet nga rryma drejt Detit të Zi . Ne ende nuk mund të parashikojmë se sa nga kimikatet, plehrat dhe produktet e naftës ruhen në të përmbyturit. zonat do të përfundojnë në lumenj dhe det.

Evakuimi i njerëzve nga zona e përmbytur është duke u zhvilluar: gati tetëdhjetë vendbanime janë në rrezik", tha Volodymyr Zelensky në faqen e internetit të presidencës ukrainase.

G.MO/A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Skulptura e Adi Dules në sheshin “Bukureshti”, Veliaj: Sa bukur të shohësh artin të lulëzojë

Skulptura e Adi Dules në sheshin “Bukureshti”, Veliaj: Sa bukur të shohësh artin të lulëzojë