Lufta/ Ukraina: Moska do të intensifikojë sulmet përpara ndihmës së re të SHBA-së! WP: Sasia e parë e armatimeve mbërrin brenda një jave

Lufta/ Ukraina: Moska do të intensifikojë sulmet përpara ndihmës së re të SHBA-së! WP: Sasia e parë e armatimeve mbërrin brenda një jave

Forcat ruse mund të intensifikojnë sulmet e tyre duke përfituar nga afati kohor përpara mbërritjes së ndihmës së re ushtarake në Ukrainë! Kështu shkruan Instituti për Studimin e Luftës (ISW) në faqen e tij të internetit në dritën e miratimit të djeshëm në Dhomën e SHBA-së për alokimin e 60 miliardë dollarëve për Kievin.

Deri më tani, rusët janë përpjekur të shfrytëzojnë aftësitë e degraduara të mbrojtjes ajrore të Ukrainës në një përpjekje për të shembur rrjetin energjetik të vendit dhe për të shkaktuar dëme afatgjata në infrastrukturën e Kievit dhe kapacitetin e industrisë ushtarake, vërejnë ekspertët nga qendra studimore e SHBA.

Me ardhjen tashmë të pritshme të ndihmës ushtarake amerikane, Moska ka të ngjarë të intensifikojë operacionet luftarake dhe sulmet me raketa dhe drone për të "arritur objektiva të rëndësishëm operacionalë që sigurisht do të bëhen më të vështira për t'u marrë" pas mbërritjes së ndihmave, vazhdon ISW.

Megjithatë, gjatë gjashtë muajve të fundit, forcat ruse kanë fituar vetëm avantazhe taktike "dhe nuk ka gjasa të arrijnë një përparim që do të rrëzonte vijën e frontit", thekson raporti.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:41
Paketa 60 miliardë $ e SHBA-së për Ukrainën/ Washington Post: Sasia e parë e armatimeve mbërrin brenda një jave

1713703440_ytuktykltyuliyuli.JPG

Pentagoni është gati të dërgojë ndihmë ushtarake në Ukrainë pasi Senati të votojë paketën e ndihmës me vlerë 60 miliardë dollarë për Ukrainën, e cila më pas do të nënshkruhet nga presidenti Joe Biden, kështu që do të duhet më pak se një javë që disa armë të arrijnë në fushën e betejës.

Këtë pretendon Washington Post, duke cituar zyrtarë amerikanë. Departamenti i Mbrojtjes, i cili kishte paralajmëruar se Ukraina gradualisht do t'i nënshtrohej forcave ruse dhe do të përballej me humbje masive, nëse ndihma amerikane nuk do të miratohej, ka filluar të përgatisë një paketë ndihme shumë përpara votimit më Senat, ,e qëllim për të përshpejtuar procesin.

Ora 10:17
 E veja e Alexei Navalny: Putini është i paparashikueshëm, ai mund të përdorë armë bërthamore

 

 E veja e Alexei Navlny, Yulia Navalnaya në një intervistë për mediat ka deklaruar se Vladimir Putin është i paparashikueshëm dhe në një moment ai mund të vendosë të përdorë armë bërthamore. 

“Ne nuk e dimë se çfarë të presim prej tij, ai ndoshta do ta bënte, për të përdorur armë bërthamore. Askush nuk e priste dy vjet më parë që presidenti rus do të urdhëronte të sulmonte Ukrainën, por ai vendosi ta bënte atë, ai terrorizon njerëzit, i mban ata në gjendje frike, askush nuk e di se çfarë do të bëjë Putini më pas," paralajmëron ajo.

 Ndërsa më pas ka folur për arrestimet e fundit të spiunëve të dyshuar rusë në Evropë.

"Putini nuk ka filluar vetëm, ai e ka bërë gjithmonë këtë. Ai fillon luftërat, vret kundërshtarët e tij. Gjithmonë kam menduar se ka pasur shumë spiun rusë në Evropë”, shton Yulia.

Më në fund, Yulia Navalnaya e cila trashëgoi trashëgiminë e burrit të saj, që vdiq në një burg më 16 shkurt  rrëfen dëshirën për t'u kthyer në Rusi një ditë.

"Unë dua të jetoj atje, fëmijët e mi ëndërrojnë të kthehen atje, dua të shkoj te varri i Alexeit, është shumë e rëndësishme për mua dhe shpresoj ta bëj shumë, shumë shpejt, ëndërroj të kthehem në Rusi sa më shpejt të jetë e mundur”, thotë në fund ajo.

 

M.Q./K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Lufta/ OKB: 800 mijë njerëz po largohen nga Rafah

Lufta/ OKB: 800 mijë njerëz po largohen nga Rafah