Lufta/ Ukraina nën sulm, një i vdekur dhe katër të plagosur! Përgjigjet Kievi, godet sërish Moskën me dron! Kremlini: Kemi shkatërruar 5 prej tyre

Lufta/ Ukraina nën sulm, një i vdekur dhe katër të plagosur! Përgjigjet Kievi, godet sërish Moskën me dron! Kremlini: Kemi shkatërruar 5 prej tyre

Sulmet në Kiev

1 viktimë dhe 4 të plagosur ka qenë bilanci i frikshëm si pasojë e një sulmi masiv në Kiev mbrëmjen e djeshme nga forcat ruse. Sipas administratës civile dhe ushtarake të kryeqytetit ukrainas, 20 persona u evakuuan nga një ndërtesë e goditur. Dy katet e sipërme janë të shkatërruara, mund të ketë njerëz nën rrënoja. Sirenat paralajmëruese ajrore u dëgjuan gjatë natës në Kiev, por edhe në rajonet Cherkasy (në qendër), Kirovohrad, Mykolayiv dhe Kherson (jug).

Nga ana tjetër, edhe Kievi është përgjigjur duke përballur Moskën me një sulm të rrallë me dron në agim që shkaktoi dëme "të vogla" në ndërtesa. Kjo u raportua nga kryetari i bashkisë së Moskës, Sergei Sobianine .

 "Të gjitha shërbimet emergjente në qytet janë aktivizuar. Deri më tani askush nuk është lënduar rëndë", ka shkruar Sobianine në Telegram.

Në përditësim... 

 

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 09:22
Danimarka i vjen sërish në ndihmë Ukrainës, do të rrisë financimin për ushtrinë me më shumë se 2.5 miliardë dollarë

Qeveria daneze i ka ardhur sërish në ndihmë Ukrainës, duke i rritur shpenzimet për të me 2.59 miliardë dollarë të tjerë, në mënyrë që ajo të përballojë shpenzimet ë luftës dhe të rimarrë tokat e pushtuar nga Rusia.

Kryeministrja e vendit, Mette Frederiksen njoftoi se qeveria daneze do të rrisë financimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën në 2023-2024 me më shumë se 2.5 miliardë dollarë.

Kryeministrja daneze u shpreh se Ukraina ka nevojë më shumë se kurrë për ndihmë, pasi situata në fushën e betejës është shumë e vështirë dhe momentalisht po kalon fazën më të vështirë dhe kritike që nga fillimi i pushtimit rus.

Danimarka, e cila ka një popullsi prej më pak se gjashtë milionë banorë, nisi në mars një Fond për Mbështetjen e Ukrainës prej 7 miliardë korona daneze (rreth një miliardë dollarë amerikanë).

Qeveria daneze asokohe ra dakord të krijojë një fond për të mbështetur Ukrainën me vlerë një miliard dollarë dhe që nga maji, ky fond ishte 70% bosh, kështu që qeveria do të ndajë 7.5 miliardë korona të tjera këtë vit, duke e çuar totalin në 14.5 miliardë korona daneze. Vitin e ardhshëm, qeveria do të plotësojë fondin me 10.4 miliardë korona të tjera.

Presidenti Volodymyr Zelensky falënderoi qeverinë daneze për këtë vendim.

 

Ora 08:59
Moska: Nga 8 dronë që na ka sulmuar Ukraina, kemi shkatërruar 5 prej tyre! Kievi ka nisur sulm terrorist

1685429987_teh.JPG

Ministria ruse e mbrojtjes akuzoi Ukrainën se ka nisur një “sulm terrorist” me tetë dronë kundër rajonit të Moskës këtë mëngjes. Pesë u shkatërruan nga sistemet e mbrojtjes Pantsir, ndërsa tre të tjerët u dëmtuan dhe devijuan nga trajektorja që duhej të ndiqnin. Sipas agjencisë Ria Novosti.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Arbëri: 30/05/2023 09:02

  Hahaha , ngushllime

  Përgjigju
  • Artan: 30/05/2023 11:59

   Qesh se vriten njerez o idiot i muzhikeve

 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

U vuri zjarrin mbeturinave, por flakët dogjën sipërfaqe të mëdha me ullinj e rrezikuan banesat, shoqërohet në polici i moshuari

U vuri zjarrin mbeturinave, por flakët dogjën sipërfaqe të mëdha me ullinj e rrezikuan banesat, shoqërohet në polici i moshuari