Lufta/ Xi Jinping planifikon bisedë telefonike me Zelensky-n, pas vizitës në Moskë! Rusia zgjat marrëveshjen e grurit për 60 ditë

Rajoni i Bakhmutit vazhdon të jetë i përfshirë nga beteja të shumta mes trupave ruse dhe ukrainase. Trupat e shumë civilëve shihen të shtrirë në rrugë dhe nuk mund të merreshin nga luftëtarët ukrainas. Presidenti kinez, Xi Jinping, ka bërë me dije se pas vizitës që do të zhvillojë në Moskë, do të ketë edhe një bisedë telefonike me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky për t'u përpjekur tëarrijë një marrëveshje paqeje mes dy vendeve. Ndërsa një tjetër zhvillim i rëndësishëm gjatë ditës së sotme sa i takon luftës Rusi-Ukrainë, është fakti që Rusia ka shtyrë me 60 ditë marrëveshjen e grurit. 

Parlamenti i Lituanisë (Seimas), votoi unanimisht për t'i kërkuar Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) që të ndalojë sportistët rusë dhe bjellorusë nga Lojërat Olimpike Paris 2024 deri në fund të luftës në Ukrainë. Ata i bënë thirrje të gjithëve t’u bashkohen qëndrimit të tyre.

 

"Ne u bëjmë thirrje parlamenteve të të gjitha vendeve të botës që të shprehin kundërshtimin e tyre të qartë dhe të fortë ndaj çdo propozimi, iniciative, projekti ose çdo veprimi tjetër që synon të lejojë sportistët dhe zyrtarët e sportit rusë dhe bjellorusë të marrin pjesë në Lojërat Olimpike ose ndonjë ngjarje tjetër. garat ndërkombëtare nën një flamur neutral, "tha Cmilyte-Nielsen. Në Pragë, Senati i Republikës Çeke me një shumicë të ngushtë (67 me 63) udhëzoi Komitetin Olimpik Kombëtar, kur iu kërkua nga IOC, të mos lejonte pjesëmarrjen e sportistëve rusë dhe bjellorusë në Lojërat Olimpike të Parisit.

"Është e paimagjinueshme që një vend që ka provokuar një luftë të promovojë regjimin e tij nëpërmjet atletëve të tij," tha nënkryetari i Senatit Jirì Ruzcka.

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar po përfundon një seri "eksplorimesh" që synojnë gjetjen e një zgjidhjeje në neutralitet të plotë dhe pa asnjë himn, flamur apo ngjyrë të kombit, për të marrë pjesë atletë me pasaporta ruse dhe bjelloruse në kualifikueset për Lojërat Olimpike 2024 në kryeqyteti francez.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:43
Zelensky: E ardhmja e Ukrainës vendoset nga luftimet në lindje dhe në rajonin e Bakhmutit

1678344599_72aa90cfe4e3446daadb6cddaa227532.jpg

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha se e ardhmja e vendit do të vendoset nga luftimet në rajonin e Bakhmutit dhe në rajonet lindore. Ai tha se situata në lindje të Ukrainës është shumë e vështirë dhe se duhet shkatërruar fuqia ushtarake e rusëve.

"Si gjithmonë sot kam qenë në kontakt me komandantët tanë. Është shumë e vështirë në lindje, shumë e dhimbshme. Ne duhet të shkatërrojmë fuqinë ushtarake të armikut dhe do ta shkatërrojmë atë. Po luftojmë vendet ku tani po vendoset e ardhmja jonë”-tha Zelensky.

Ora 19:24
Rusia pajtohet për zgjatjen e marrëveshjes së grurit për vetëm 60 ditë

Moska është në favor të zgjatjes së marrëveshjes për eksportin e grurit nga portet ukrainase në Detin e Zi, por vetëm për 60 ditë. Kështu deklaroi zëvendësministri i Jashtëm Vershinin, i cili udhëhoqi delegacionin rus në bisedimet në Gjenevë me përfaqësuesit e OKB-së. 

Një zgjatje afatgjatë, mund të konsiderohet nga Moska nëse hiqen pengesat për eksportin e saj të produkteve bujqësore. Deri më sot, nënvizoi zv.ministri, heqja e sanksioneve ndaj këtyre produkteve të shpallur nga SHBA, BE dhe Britania e Madhe nuk po funksionon.

Ora 18:06
Gjykata Ndërkombëtare Penale gati të lëshojë urdhër-arreste për krime lufte në Ukrainë

Gjykata Ndërkombëtare Penale po planifikon të kërkojë arrestimin e zyrtarëve rusë për dëbimin me forcë të fëmijëve nga Ukraina dhe shënjestrimin e infrastrukturës civile, në ato që do të ishin rastet e para të krimeve të luftës që rrjedhin nga pushtimi i Moskës. 

Urdhër-arrestet mund të përfshijnë krimin e gjenocidit dhe duhet të vijnë "në një afat të shkurtër" nëse miratohen nga një gjyqtar i procedurës paraprake në gjykatën e Hagës.

Ora 17:02
Deklarata e ministrit të Mbrojtjes të Moldavisë: S’ka rrezik të menjëhershëm ushtarak për ne

Moldavia aktualisht nuk po përballet “me një rrezik të menjëhershëm ushtarak”, por është subjekt “i një lufte hibride të nisur nga Rusia” me qëllim “të përmbysjes së pushtetit”. Kështu deklaroi në një intervistë për AFP, ministri i Mbrojtjes së Moldavisë, Anatolie Nosatii. Moldavia po përballet me protesta anti-qeveritare dhe me tensione në rritje me Moskën.

“Aktualisht nuk ekziston një rrezik i menjëhershëm ushtarak për Moldavinë, por ka lloje të tjera të rreziqeve që prekin sigurinë e shtetit: lufta hibride”, tha ai.

Duke gjeneruar “dezinformata, tensione brenda shoqërisë sonë”, Rusia po tenton “të ndryshojë rendin politik, të destabilizojë dhe përmbysë pushtetin shtetëror”, tha ministri moldav.

Moldavia, shtet pro-evropian, vazhdimisht ka akuzuar Moskën se po planifikon që në mënyrë të dhunshme të rrëzojë Qeverinë e saj përmes sabotatorëve të maskuar si protestues anti-qeveritarë. Këto akuza janë hedhur poshtë nga Rusia.

“Sfidat kryesore aktualisht janë një sërë provokimesh që Federata Ruse po tenton që të përdorë për të destabilizuar situatën”.

Të dielën, policia moldave arrestoi anëtarë të një rrjeti që tha se po tentonin të minonin shtetin dhe dyshohet se ata po orkestroheshin nga Moska. Autoritetet thanë se të arrestuarit kanë vepruar pasi “kanë marrë informacione mbi organizimin nga shërbimet speciale ruse për veprimet destabilizuese në territorin tonë përmes protestave”. Javën e kaluar, Shtëpia e Bardhë akuzoi Rusinë se po tentonte ta destabilizonte Moldavinë në mënyrë që në këtë shtet të instalohej një qeveri e re pro-ruse.

Ora 16:34
Lideri çeçen i shpreh besnikërinë Putinit: Ushtarët tanë nuk do iu braktisin në luftën kundër Ukrainës

Presidenti rus, Vladimir Putin , priti në Kremlin liderin çeçen, Ramzan Kadyrov , duke vlerësuar punën e ushtarëve të tij në Ukrainë. 

“Unë shoh se si njerëzit tuaj po luftojnë në zonën e operacionit special ushtarak. Fjalët tona më të mira shkojnë për ta, faleminderit shumë nga ne," tha Putin. 

Nga ana e tij, Kadyrov e ka siguruar Putinin se ushtarët çeçenë nuk do ta lënë atë. Presidenti rus u përgjigj duke thënë se nuk kishte dyshime për diçka të tillë.

Ora 15:46
Pasi të takohet me Putin në Moskë, presidenti kinez planifikon bisedë telefonike me Zelensky-n

Presidenti kinez Xi Jinping planifikon të ketë një bisedë telefonike me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky për herë të parë që nga fillimi i luftës në Ukrainë më shumë se një vit më parë.  Xi Jinping synon të udhëtojë në Moskë javën e ardhshme për t’u takuar me Putin

Pritet që presidenti kinez të ketë një bisedë telefonike me Zelenskyn pasi të zhvillojë vizitën në Moskë.

 

Ora 12:47
Kremlini nuk konfirmon që presidenti kinez Xi Jinping do të vizitojë Moskën javën e ardhshme: Do t'ju njoftojmë

1678708053_dg.JPG

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov nuk e konfirmoi vizitën e presidentit kinez Xi Jinping në Moskë javën e ardhshme , duke shtuar se "për momentin nuk kam asgjë për të thënë për këtë çështje. Si rregull, njoftimet e vizitave zyrtare jashtë vendit janë të koordinuara njëkohësisht dhe me marrëveshje të ndërsjellë të partitë.Ne do t'ju njoftojmë”.

G.MO/B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Mero Baze: Pse Berisha po përpiqet të qetësojë demokratët për Argitën?

Mero Baze: Pse Berisha po përpiqet të qetësojë demokratët për Argitën?