Lufta/ SHBA gati një paketë të re me vlerë 400 milionë dollarë për Ukrainën! Zelensky: Faleminderit Evropë që jeni pranë nesh

Lufta/ SHBA gati një paketë të re me vlerë 400 milionë dollarë për Ukrainën! Zelensky: Faleminderit Evropë që jeni pranë nesh

Shtetet e Bashkuara janë gati të shpallin një paketë të re ndihme prej 400 milionë dollarësh për Ukrainën. Lajmin e bën të ditur Politico.

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zeleknsky ka vlerësuar përkrahjen që BE dhe Evropa po i bëjnë Ukrainës, përballë luftës më Rusinë.

‘Kam pasur një video-telefonatë të rëndësishme me Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen. Ne folëm për përgatitjet për Samitin Global të Paqes dhe pjesëmarrjen e sa më shumë vendeve të jetë e mundur, duke përfshirë ato nga Jugu Global. Ne e vlerësojmë që Evropa dhe Bashkimi Evropian qëndrojnë në krah të Ukrainës.’- shkruajti Zelensky në rrjetet sociale.

Nga ana tjetër presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha se nuk duam që Ukraina të jetë një platformë për sulm ndaj Rusisë dhe Bjellorusisë.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, shkarkoi të enjten kreun e gardës shtetërore, dy ditë pasi dy anëtarë të saj u akuzuan për komplot për ta vrarë presidentin. Presidenti Zelenskiy nxori një dekret për shkarkimin e zotit Serhiy Rud. Nuk ka njoftime se kush do ta zëvendësojë atë.

Shërbimi i Sigurisë i Ukrainës (SBU) tha këtë javë se kishte ndaluar dy kolonelë të shërbimit të rojës shtetërore, nën akuzat për komplot për të vrarë zotin Zelenskiy dhe zyrtarë të tjerë të lartë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:24
SHBA gati një paketë të re me vlerë 400 milionë dollarë për Ukrainën

1715061239_shba.jpg

Shtetet e Bashkuara janë gati të shpallin një paketë të re ndihme prej 400 milionë dollarësh për Ukrainën. Lajmin e bën të ditur Politico.

Ora 08:02
Komploti për vrasjen e Zelenskyt, Ukraina shkarkon kreun e Gardës Shtetërore

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskiy, shkarkoi të enjten kreun e gardës shtetërore, dy ditë pasi dy anëtarë të saj u akuzuan për komplot për ta vrarë presidentin. Presidenti Zelenskiy nxori një dekret për shkarkimin e zotit Serhiy Rud. Nuk ka njoftime se kush do ta zëvendësojë atë.

Shërbimi i Sigurisë i Ukrainës (SBU) tha këtë javë se kishte ndaluar dy kolonelë të shërbimit të rojës shtetërore, nën akuzat për komplot për të vrarë zotin Zelenskiy dhe zyrtarë të tjerë të lartë.

SBU-ja tha se atentatet do të kishin qenë një "dhuratë" për Presidentin Vladimir Putin ndërsa ai u betua të martën për një mandat të ri. Agjencia ukrainase e sigurisë tha se dy të ndaluarit ishin rekrutuar nga Shërbimi Federal i Sigurisë i Rusisë (FSB) dhe i kishin dhënë Moskës të dhëna sekrete.

Dy të arrestuarit, tha SBU-ja, ishin ngarkuar me detyrën për gjetur dikë në rojën presidenciale, i cili do ta merrte peng zotin Zelenskiy dhe më pas do ta vriste. Nuk ka të dhëna se në cilën fazë ishte zbuluar komploti. Moska nuk ka komentuar lidhur me deklaratat e SBU-së.

M.Q./K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Aksident në Lushnje/ Furgoni me turistë francezë përplaset me autokombanjën! Po shkonin nga Tirana në Berat

Aksident në Lushnje/ Furgoni me turistë francezë përplaset me autokombanjën! Po shkonin nga Tirana në Berat