Lukashenko për Xi: Mbështetje e plotë për iniciativën e paqes kineze

Lukashenko për Xi: Mbështetje e plotë për iniciativën e paqes kineze

Bjellorusia mbështet plotësisht iniciativën e Kinës për vendosjen e paqes dhe sigurinë ndërkombëtare, shumë prej të cilave u trajtuan në dokumentin e paqes prej 12 pikash të paraqitur nga Pekini për krizën ukrainase, të refuzuar megjithatë nga Kievi, SHBA dhe Evropa. Kështu tha presidenti bjellorus Alexander Lukashenko, një aleat i ngushtë i kreut të Kremlinit, Vladimir Putin, në bisedën e tij në Pekin me Presidentin Xi Jinping, sipas raportit të agjencisë zyrtare të lajmeve të Minskut, Belta.


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Xi dhe Lukashenko: Të punojmë për një armëpushim në Ukrainë! Bllokohet sulmi masiv me dron në Krime


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)