‘Lulet e pranverës’, kënga popullore buçet në Opera! Roland Tasho, Tirana para dhe pas tranzicionit në foto! ‘Skulptura’ e Pjerin Kolnikaj në ‘Fab’

Këngë të përzgjedhura popullore buçasin sot në orën 19.00 në skenën e Operas. Solistët e Ansamblit Popullor sjellin koncertin "Lulet e pranverës" me pjesëmarrjen e Kastriot Tushës dhe Aranit Hoxhës.

Çelet këtë mbrëmje në orën 19.00 në galerinë "FAB" në Tiranë ekspozita "Skulpturë" e artistit Pjerin Kolnikaj.

Shfaqet sot në orën 19.00 në Akademinë "Marubi" në Tiranë filmi "Asgjë për t'u shqetësuar" ("Rien a foutre") me regji të Emmanuel Marre dhe Julie Lecoustre.

Galeria e Arteve Tiranë çel sot në orën 18.00 ekspozitën "Lana Tirana Para - Pas"  (tranzicionit) të fotografit Roland Tasho, me në fokus transformimin në kohë të Lanës, Piramidës e Pazarit të Ri.

Programi filmik kushtuar Palestinës "Forget me nots" i kuruar nga Krystyna Biernawska, sjell këtë mbrëmje në orën 19.30 në "Bulevart Art Institute", histori nga Palestina, mbi temën e kujtesës dhe rezistencës.

Qëndron e hapur deri në 8 prill pranë Piramidës ekspozita e "Imagine Dignity" për arkitekturën, "100 ide për Ballkanin Perëndimor" e realizuar në bashkëpunim me Ambasadën Austriake në Tiranë.

Me mediume piktorike e teknika të përziera, artisti Jon kraja sjell si një proces kinematik "Trajtat spektakolare" të jetës sonë në ekspozitën e çelur në Galerinë e Arteve në Shkodër që pret vizitorët deri në 27 mars.

Viti i parë i agresionit rus, vjen përmes 50 imazheve të fotoreporterëve në ekspozitën "Ukraina: një krim lufte" , që pret vizitorët në Qendrën për Hapje dhe Dialog në Kryeministri deri në 23 mars.

Qëndron e hapur deri në 28 mars në galerinë “Bazament Art Space” në Tiranë ekspozita “Midis” nga Nik Alex Muçaj, ku ndërthuren problematika sociale me përvojën personale të artistit

Studentët e Universitetit të Arteve sjellin sot në orën 19.00 në ambientet e COD në Kryeministri projektin teatror “Aushwitz Detar” me autor Arian Lekën dhe regji të Kastriot Ramollarit.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Botoi pa leje 5 vepra të Ismail Kadaresë, detyrim paraqitje për pronaren e librarisë ‘Book Store' në Tiranë

Botoi pa leje 5 vepra të Ismail Kadaresë, detyrim paraqitje për pronaren e librarisë ‘Book Store' në Tiranë