VIDEO/Lushnjë, përkujtohet Dita e Ngritjes së Flamurit

111 vjet më parë, patriotet lushnjarë kanë ngritur flamurin e pavarësisë në sheshin kryesor të qytetit të Lushnjes, me porosi të plakut të urtë Ismail Qemalit i cili udhëtonte për në Vlorë.

Kjo datë historike është kujtuar sot me një sërë aktivitetesh.

Në orën 10.20 u ngrit simblikisht flamuri nga kryebashkiakja Eriselda Sefa dhe deputeti Bujar Çela.

Drejtuesit lokalë vendosën lule në Obeliskun që përkujton firmëtarët e Pavarasisë, patriotët lushnjare, Nebomi Sefa, Ferid Vokopola dhe Qemal Mullai.

Ndër të tjera, eskspozita me punimet e fëmijëve dhe koncerti festiv me temë pavarësinë kanë shoqëruar këtë aktivitet.

K.M/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Lufta në Rripin e Gazës/ Po prisnin të merrnin ndihma ushqimore, 104 palestinezë vriten nga sulmet izraelite! 760 të plagosur

Lufta në Rripin e Gazës/ Po prisnin të merrnin ndihma ushqimore, 104 palestinezë vriten nga sulmet izraelite! 760 të plagosur