Macron dhe Erdoğan takohen në Bruksel! Presidenti francez: U takova për qartësi dhe respekt

Presidenti francez Emmanuel Macron është takuar sot me presidentin e Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan në një takim të gjatë kokë më kokë.

Në një mesazh të postuar nga llogaria e tij në TWitter, Macron tha: "Përpara Samitit të NATO-s zhvilluam një takim të gjatë kokë më kokë me presidentin Erdoğan. Për qartësi, respekt dhe kërkesë".

Në një deklaratë nga pallati Elysee thuhet se Macron dhe Erdoğan diskutuan mbi nevojën për të punuar së bashku lidhur me problemet në Siri dhe Libi, por takimi u zhvillua me dyer të mbyllura për median dhe zgjati 52 minuta.

Muajt e fundit mes dy presidentëve ka pasur përplasje të vazhdueshme,për shkak të eksplorimeve të Turqisë në Mesdheun Lindor, krizën e emigrantëve dhe Ligjit fetar në Francë.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet nga autoritet shtetërore situata e zjarreve në vend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Zjarri në Karaburun, Administrata e Zonave të Mbrojtura paralajmëron: Rrezikon të përparojë në drejtim të zonave të banuara në Dukat Fushë! Banorët të jenë vigjilentë