Macron letër-urimi Osmanit për Pavarësinë e Kosovës: Javët e ardhshme vendimtare për zbatimin e marrëveshjeve të Brukselit dhe Ohrit

Macron letër-urimi Osmanit për Pavarësinë e Kosovës: Javët e ardhshme vendimtare për zbatimin e marrëveshjeve të Brukselit dhe Ohrit

Vjosa Osmani dhe Emmanuel Macron

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, në kuadër të 16-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, i ka dërguar një letër urimi presidentes Vjosa Osmani.

Në letrën e urimit Macron përshëndet dinamizmin e Kosovës dhe përparimin mbresëlënës të bërë që nga shpallja e pavarësisë, duke thënë se Kosova do të jetë brenda Bashkimit Evropian.

Ndër të tjera, presidenti francez ka inkurajuar Kosovën që të vazhdojë reformat për sundimin e ligjit dhe zhvillimin ekonomik, si dhe thekson se normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë është sfidë parësore.

“Javët e ardhshme do të jenë vendimtare për zbatimin e të gjitha dispozitave të marrëveshjes Bruksel-Ohër, duke përfshirë edhe themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, e cila në veçanti përfshin organizimin e zgjedhjeve të reja lokale me pjesëmarrjen e serbëve. Unë shpresoj që Kosova të marrë vendimet e guximshme që janë të nevojshme dhe që do t'i mundësojnë të përparojë në trajektoren e saj evropiane”, thuhet në letrën e Macron.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Shefi i ushtrisë izraelite thotë se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit

Shefi i ushtrisë izraelite thotë se Izraeli do t’i përgjigjet sulmit të Iranit