Macron nga Zvicra: Nuk kam frikë se mund të ketë sërish konflikt në Kosovë

Macron nga Zvicra: Nuk kam frikë se mund të ketë sërish konflikt në Kosovë

Vizita zyrtare e presidentit francez, Emmanuel Macron, në Zvicër, nuk ka kaluar pa u cekur konflikti Kosovë-Serbi.

Gjatë një diskutimi me studentë nga Universiteti i Lausanne-s, ku foli për Ballkanin, Macron u shpreh se beson se konflikti mes Kosovës dhe Serbisë nuk do të agravohet.

Sipas 24HEURES, presidenti francez u shpreh tensionet janë ulur tashmë mes dy vendeve.

“Tensionet janë qetësuar paksa tani”,- tha ai.

Ndër të tjera, Macron shpreson që liderët e dy vendeve fqinje të pranojnë planin e hartuar që ndihmon në depërshkallëzim të situatës dhe arritjen e një marrëveshje mes dy shteteve, por shprehet se ka frikë nga konfliktet etno-fetare që po zhvillohen në rajone të ndryshme të botës.

“Jam i shqetësuar për këto pjesë, por nuk kam frikë nga rifillimi i konfliktit në Kosovë”,- shton ai.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Historia e rrallë e poetit të njohur: Tahirin, që ishte edhe deputeti, e ndala në një xhep të minierës dhe kur ja tregova hallin që kisha, ai më tha: ti je një kriminel…

Historia e rrallë e poetit të njohur: Tahirin, që ishte edhe deputeti, e ndala në një xhep të minierës dhe kur ja tregova hallin që kisha, ai më tha: ti je një kriminel…