Macron sot në Gjermani, e para vizitë e një presidenti në 24 vjet! Ekspertët: Marrëdhëniet me Scholz të tensionuara

Macron sot në Gjermani, e para vizitë e një presidenti në 24 vjet! Ekspertët: Marrëdhëniet me Scholz të tensionuara

Emmanuel Macron

Presidenti francez Emanuel Macron zbarkon sot në Gjermani për një vizitë 3-ditore, ndërsa dy fuqitë më të mëdha të Bashkimit Evropian kërkojnë të tregojnë unitet përpara zgjedhjeve parlamentare të BE-së në qershor.

Udhëtimi i Macron në kryeqytetin Berlin, Dresden në lindje dhe Muenster në perëndim është vizita e parë shtetërore presidenciale franceze në Gjermani në 24 vjet.

Vizita do të shihet si një kontroll mbi shëndetin e marrëdhënieve gjermano-franceze që drejton politikëbërjen e BE-së, në një kohë sfidash të mëdha për Evropën: nga lufta në Ukrainë deri te zgjedhja e mundshme e Donald Trump si SHBA president në nëntor.

Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz janë përplasur publikisht për çështje nga mbrojtja tek energjia bërthamore që kur kjo e fundit mori pushtetin në fund të vitit 2021. Megjithatë, ata kanë arritur kompromise në fronte të ndryshme kohët e fundit, nga reforma fiskale te subvencionet e tregut.

Ekspertët e marrëdhënieve ndërkombëtare thonë se marrëdhëniet janë të tensionuara, por vizita është “një përpjekje në nivelin më të lartë politik për të demonstruar se marrëdhënia po funksionon.

Një hendek i tillë kyç është mbrojtja evropiane, veçanërisht nëse Trump fiton në zgjedhjet presidenciale të nëntorit.

Ekspertët e mbrojtjes e shohin atë si një aleat shumë më pak të parashikueshëm të besueshëm për Evropën sesa rivali i tij demokrat, presidenti Joe Biden.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Sot Serbi - Angli, policia gjermane në alarm! Masa të pazakonta para sfidës

Euro 2024/ Sot Serbi - Angli, policia gjermane në alarm! Masa të pazakonta para sfidës