POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Maduro i trembet luftës civile: Të bëhen zgjedhje të parakohshme

Presidenti i Venezuelws, Maduro

Presidenti venezuelian Niсolas Maduro kërkon që protestës së dhunshme të opozitës ti jepet fund dhe vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme. Zgjedhjet e rregullta parlamentare pritet të mbahen në Venezuelë në vitin 2020, por mesa duket do tw mbahen pwrpara datws sw caktuar.

E gjithë kjo erdhi si pasojë e protestave që kanë pushtuar Venezuelën pasi ekonomia e saj ka rënë ndjeshëm për shkak të çmimeve të ulëta të naftës, sanksioneve dhe keqmenaxhimit duke lënë shumicën e popullsisë në varfëri.


Tentativat e kreut të opozitës Guaidos për të rrëzuar me doemos Maduron kanë marë mbështetje të menjëhershme nga vendasit, SHBA-të dhe aleatët e saj në Amerikën Latine dhe Evropa. Maduro i ka bërë thirrje kreut të opozitës që të dialogojnë dhe se është gati të takohet meta ta "ditën që ata duan." Dhe u shpreh se qendër diskutimi do të jetë, ekonomia dhe "paqja kombëtare" Maduro u shpreh më tej se vendi tyre nuk duhet të pësojë fatin e Libisë pra mos të shkojë në një luftë civile.

Megjithatënga ana tjetër deklaratat e Guaido ishin tejet të vendosura se Maduro duhet të lirojë postin e tij dhe për Venezuelën të bëhet dicka ndryshe. Ai tha se muaji i ardhshëm do të bëhet një "pikë e thyer" në luftën e opozitës për pushtet dhe bëri thirrje për protesta të reja masive më 12 shkurt.

Ai gjithashtu pretendoi se 90 për qind e venezuelanëve "duan të ndryshojnë" dhe "askush këtu nuk ka frikë nga një luftë civile

Al.Çe/Shqiptarja.com
Komento