Makinat inteligjentë bëjnë 'kërdinë' në rrugët e vendit, mbi 724 gjoba dërgohen në banesat e shkelësve të qarkullimit rrugor

Pamje nga makina inteligjente

Kontrollit të qarkullimit rrugor i është shtuar ‘makina inteligjente’ mjeti më i ri inovativ për ta bërë kontrollin më të thjeshtë dhe praktik.

Prej disa ditëve në funksion makina inteligjente ka arritur të evidentojë dhe të ndëshkojë drejtuesit e mjeteve që kanë qarkulluar jashtë normave të lejuara të shpejtësisë, shoferë të cilët nuk kanë mbajtur rripin e sigurimit si dhe përdoruesit e celularit gjatë drejtimit të automjeteve.

Gjatë mbrëmjes së sotme Policia rrugore nëpërmjet metodikës së re ka konstatuar në rrugët e kryeqytetit dhe në autostradën Tiranë- Durrës 724 raste të shpejtësisë mbi normat e lejuara. 167 raste të tjera të drejtuesve të cilët kanë përdorur celularin dhe 123 raste të mos vendosjes së rripit të sigurimit. Drejtuesit e automjeteve të cilët do të konstatohen nga makinat inteligjente në shkelje të rregullave rrugore do t’i shkojë masa administrative në adresat e tyre të banimit.

Me këtë risi Policia e Shtetit apelon qytetarët të jenë më të kujdesshëm në respektimin e rregullave të qarkullimit rrugor.  

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Maksi: 15/10/2021 04:24

  Celulari lejohet te perdoret ne amerike,,pse tek ne nuk u lejoka,,kjo eshte marrezie pa fund.....

  Përgjigju
  • A. N.: 15/10/2021 07:00

   Ne USA te lejohet te blesh edhe arme ne dyqan ndersa ne Europe nuk lejohet.

 • A. N.: 14/10/2021 23:56

  Me kete ritem gjobitjesh ose do ngelim te gjithe pa patenta ose do behemi drejtuesit me shembullore te kontinentit.

  Përgjigju
  • albfire: 15/10/2021 00:30

   Me mire pa patenta. Kursejme ne karburant dhe do kemi ajer te paster.

 • Sondazhi i ditës:

  Sipas jush pas zhvillimit të dy Kuvendeve PD do të jetë?×

Lajmi i fundit

John

SHBA do të shtyjë Gjermaninë që të ndalojë Nord Stream 2 nëse Rusia sulmon Ukrainën