Makinat Retro zhvendosen në Gjirokastër, 35 autovetura të viteve 1940-1980 ngjallën nostalgji (VIDEO)

Pas paradës në disa qytete të Shqipërisë, koleksioni klasik i makinave të vjetra Retro ka mbërritur në Gjirokastër e pikërisht në pazarin karakteristik. Retro n'sokak solli 35 atuovetura të viteve 1940-1980, të cilat ngjallën interesin e vendasve dhe jo vetëm, pasi nuk ishin të pakët të apasionuarit e ardhur nga Tirana dhe Kosova.

“U mrekulluam se sa makina të vjetra. I kishim parë vetëm nëpër media, në televizione. Ishte e mahnitshme ti shikoje për vërteti”, tha një vizitore.

Ishin shumë të bukëra. I kisha parë vetëm nëpër filma dhe media", u shpreh një tjetër.

Është një Retro e cila është rrallë bëhet. Qyteti i gurtë është në festë”, tregoi një i pasionuar pas makinave Retro.

I shton gjallëri qytetit dhe pazari merr pak frymë”, tha një tjetër.

Përveç mjeteve, pjesëmarrësit u argëtuan me shoqërinë e pianistit italian Alesio Maliari, si dhe ritmet e muzikës JAZZ që u performua nga grupe të ndryshme nga Ballkani.  

Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Zgjaten pa afat masat anti-COVID dhe kufizimi i lëvizjes nga ora 22:00 deri ne 06:00, a jeni dakord?

Komento

Komente

  • Spiro: 26/10/2020 12:31

    Komisulion per shkarkim jo per keshillim. Ndryshe ta fshijne me shami se u bene gazi botes me komisionin e pare

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Dixhitalizohen lejet e qëndrimit për të huajt! Policia hap garën për tender: Lejet të sillen në formatin e kartës së identitetit